Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Erakondade reitingud: pärast järsku langust on sotside toetus taastunud (1)

Copy
Lauri Läänemets.
Lauri Läänemets. Foto: Matti Kämärä / Põhjarannik

Valimisõiguslikest kodanikest toetab Isamaad 28,4 protsenti, Reformierakonda 19,6 protsenti ja Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda 14 protsenti, selgus ühiskonnauuringute instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti iga nädal tehtava küsitluse uutest tulemustest.

Erakondade toetusprotsendid on püsinud viimastel nädalatel stabiilsed. Liidrikohal Isamaa toetus on alates septembri algusest olnud 28–29 protsendi vahel ning teisel kohal oleva Reformierakonna toetus on alates augusti lõpust püsinud napilt allpool 20 protsendi piiri.

Kolmandal kohal on Sotsiaaldemokraatlik Erakond, kes on pärast septembri järsku langust oma toetust mõnevõrra suutnud taastada, viimase nelja nädalaga on sotside toetus tõusnud 1,3 protsendipunkti võrra.

Esikolmikule järgnevad Eesti Konservatiine Rahvaerakond (EKRE) 12,9 protsendiga, Keskerakond 12,8 protsendiga ning parlamendierakondadest kõige madalama toetusega on Eesti 200, keda toetab 4,1 protsenti.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 37,7 protsenti ning opositsioonierakondi 54,1 protsenti vastajatest.

Tartu ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi kaasprofessor Martin Mölder ütleb, et suuremaid muutusi erakondade toetusprotsentides ei ole, Isamaa reiting püsib 30 protsendi all ning on veidi kõikunud üles-alla.

«Väikse sammu 20 protsendi piirile lähemale on teinud Reformierakonna reiting. See piir on Reformi jaoks olnud ületamatu nüüdseks juba aasta aega, alates ajast, mil muu hulgas Kaja Kallase idavedude skandaal selle üle mitme valimistsükli kõige madalamale tasemele tõi,» rääkis Mölder.

«Kolmandana on ennast kindlustamas sotsiaaldemokraadid, kelle nelja nädala keskmine toetus on aeglaselt kosunud. Neljandal ja viiendal kohal on EKRE ja Keskerakond. Keskerakonna toetuse kasv eesti valijate hulgas, mis neid kevadisest madalseisust välja tõi, on peatunud,» märkis Mölder.

Kui valimised peaksid toimuma praegu, siis riigikogu kohtade jaotamise mõttes läheks kaduma umbes 12 protsenti häältest, kuna need läheksid erakondadele, kes on valimiskünnise all. Suurema osa nendest häältest võtaksid Parempoolsed ja Eesti 200, kes on mõlemad vähem kui protsendipunktiga valimiskünnise all.

Praegu valitud riigikogus oleks Isamaal 35 kohta, Reformierakonnal 23 kohta, sotsidel 15 kohta ning EKRE-l ja Keskerakonnal mõlemal 14 kohta. 

Tagasi üles