Ta lisas, et enam ei ole võimalik põhiseadust muuta nii, et uus kord hakkaks kehtima enne järgmisi valimisi.
«Kujutage nüüd ise ette: sisuliselt ütleb riik mittekodanikele, et järgmise aasta valimised on neile viimased. Sellega võib kaasneda ühiskondlik konflikt ning mittekodanike valimisaktiivsuse rekord, millel oleks näiteks Ida-Virus ja Lasnamäel valimistulemustele kriitiline mõju. Kui inimesed teavad, et see on nende viimane võimalus valida, siis ei soosi nad oma valikus erakondi (ega riiki), mis selle õiguse neilt kavatsevad ära võtta,» kirjeldas Läänemets.
Ta meenutas, et venemeelsed erakonnad ja kandidaadid korjasid viimastel riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimistel Eesti kodanikelt kümneid tuhandeid hääli. «Seda arvestades, muutes praegu põhiseadust nii, et järgmised kohalikud valimised jääksid mittekodanikele viimasteks, teeme nii meelsuse kui ka mittekodanike valimistel mobiliseerimise mõttes Kremli-meelsetele jõududele tõhusaima valimiskampaania. Neil valimistulemustel oleks ülimalt tõsised tagajärjed otseselt nii kohalikule poliitikale, aga ka inimeste meelestatusele,» kommenteeris Läänemets.
Siseminister märkis, et valimisõigusega kaotamisega kohalikku demograafiat ei muuda ning kohaliku populatsiooni meelestatus jääb märksa pikemateks aastateks mõjutama kohalikku poliitikat, sidusust ning ka julgeolekupilti.
Nõustun, et mainitud probleemile tuleb otsida lahendusi, aga nii, et me sealjuures ei tõmbaks vett peale eestimeelsete poliitiliste jõudude valimistulemusele järgmisel aastal.
Siseminister Lauri Läänemets
«Nõustun, et mainitud probleemile tuleb otsida lahendusi, aga nii, et me sealjuures ei tõmbaks vett peale eestimeelsete poliitiliste jõudude valimistulemusele järgmisel aastal. Oleks vastutustundetu maandada üht riski nii, et loome ise eeldused kordades suurema ja vahetuma poliitilise julgeolekuriski tekkeks,» ütles Läänemets.