Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Selgusid 2024. aasta parimad eestikeelsed ettevõttenimed

Copy
Laureaadid.
Laureaadid. Foto: Meeli Küttim

Eesti Keele Instituudis kuulutati täna välja 2024. aasta silmapaistvamad eestikeelsed ettevõttenimed. Juba üheksandat korda toimuval nimekonkursil «Ehe Eesti – Eesti ettevõttele eesti nimi» anti esimest korda välja ka parima eestikeelse kaubamärgi ja rahvalemmiku tiitlid.

Täna lõppes emakeelepäeval välja kuulutatud konkurss «Ehe Eesti – Eesti ettevõttele eesti nimi 2024», kus Eesti Keele Instituudis anti auhindu ja tunnustust parimate eestikeelsete ettevõttenimede omanikele.

Alates 2016. aastast korraldatud konkurss pöörab tähelepanu võõrkeelsete nimede laialdasele levikule avalikus ruumis ning innustab ettevõtjaid valima eestipäraseid nimesid, et tugevdada oma kuvandit ja hoida eesti keelt nähtaval. Žüriisse kuulusid esindajad Emakeele Seltsist, Eesti Interneti Sihtasutusest, Eesti Keele Instituudist, Eesti keelenõukogust, Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioonist, Haridus- ja Teadusministeeriumist, Keeleametist ning Patendiametist.

Rekordarv kandidaate

Võistlustulle esitati tänavu rekordilised 100 kandidaati, sealhulgas ettevõtjate enda poolt. Iga aastaga suurenev osavõtt on märk eestimaisete nimede aktiivsest kasutusest Eesti ettevõtjate seas ning eesti keele väärtustamisest avalikus ruumis.

Kandidaate hinnati tootmis- ja teenindusettevõtte, vabaühenduse, aasta uustulnuka, haridus- ja kultuuriasutuse, õpilasfirma ning rahvusdomeeninime kategooriates. Esmakordselt tunnustati sel aastal ka eestikeelseid kaubamärke, mis on registreeritud kas Patendiametis või Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Ametis.

Samuti selgitati välja kategooriaülene rahva lemmik.

Reklaamibüroost toolisussideni

Tunnustuse pälvis sel korral lausa 18 ettevõtjat väga erinevatest valdkondadest. «Kõiki neid ettevõtteid ühendab see, et nad oma nimede kaudu väärtustavad eesti keelt, mis tänapäevases angloameerika mõjudega ärinimekultuuris pole sugugi enesestmõistetav,» tõdes žürii esimees, Keeleameti juht Ilmar Tomusk.

Kategooriate võidutiitlid pälvisid metallitöid pakkuv äriühing Obadus OÜ (tootmisettevõte), disainibüroo Iseasi OÜ (teenindusettevõte), Jõgevamaal tegutsev käsitööklubi MTÜ Kärr ja Surr (vabaühendus), lastele robootikakoolitusi pakkuv Progepisik OÜ (haridus- ja kultuuriasutus), toolijalgade kaitseid valmistav Suhvel (õpilasfirma), reklaamibüroo kõmu.ee (.ee lõpuga domeeninimi) ning käsitööõlle pruulikoda Õllenaut (Patendiametis registreeritud kaubamärk).

Aasta uustulnuka tiitliga pärjati Paliveres tegutsev ettevõte Helimelu OÜ, mis pakub Hiiu kandle õpet ja korraldab rahvamuusika kontserte.

Lisaks märgiti žürii poolt ära tootmisettevõtted Torimari OÜ ja Nöösker OÜ, teenindusettevõtted Hingelood OÜ ja Boba Koda OÜ, vabaühendus Sõna ja Tegu ning MTÜ Segakoor HUIK!, õpilasfirmad Harjake ja Rammel ning kaubamärgid Hoog ja Ulaelu.

Rahvalemmiku tiitli viis koju tuntud segakoor

Kaks nädalat väldanud rahvahääletusel anti hääli 1652 korral ja rebimine esikohale oli tihe. Konkursi rahva lemmikuks krooniti enim hääli saanud vabaühendus MTÜ Segakoor HUIK!.

HUIK!i esindaja, koorijuht Ode Pürgi sõnul oli rahvalemmiku tiitel neile suur üllatus ja au. «Küllap inimestes äratab huvi sõna mänguline seos laulmisega. Vähesed aga teavad, et tegelikult on see akronüüm sõnadest «hääled ulatuvad inimeste kõrvu»,» avab Pürg nime tähenduse tagamaid.

Tagasi üles