Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
+372 666 2387
Saada vihje

Suurbritannia määras Eesti kaitseks konkreetse brigaadi (1)

Ühendkuningriik suunab Eestisse uusimat ja tänapäevaseimat lahinguvarustust, nagu näiteks liikursuurtükke Archer, soomustransportööre Boxer ja Ajax ning Challenger 3 tanke.
Ühendkuningriik suunab Eestisse uusimat ja tänapäevaseimat lahinguvarustust, nagu näiteks liikursuurtükke Archer, soomustransportööre Boxer ja Ajax ning Challenger 3 tanke. Foto: Ain Liiva

Suurbritannia määras Eesti tugevduseks 4. brigaadi, mida hoitakse ja arendatakse Ühendkuningriigis kõrges valmiduses Eesti tugevdamiseks kriisi või konflikti korral.

Kaitseminister Hanno Pevkur ja Ühendkuningriigi kaitseminister John Healey allkirjastasid täna Brüsselis NATO kaitseministrite kohtumise veerel kahepoolse kaitsekoostöö teekaardi, mille üks põhilisi punkte on Eesti kaitseks määratav brigaad.

Pevkuri sõnul jätkavad Eesti ja Ühendkuningriik koostööd kavandamaks brigaadi varustuse eelpaigutamist Eestisse. Neljapäeval sõlmitud kokkuleppe alusel suunab Ühendkuningriik Eestisse uusimat ja kaasaegseimat lahinguvarustust, nagu näiteks liikursuurtükke Archer, soomustransportööre Boxer ja Ajax ning Challenger 3 tanke.

Kaitseministri sõnul hõlmab brigaadi arendustegevus ka regulaarseid õppusi, millega harjutatakse brigaadi siirmist Eestisse. Järgmine selline on näiteks 2025. aasta suurõppus Siil, kuhu meile määratud tugevdusbrigaad siirmise harjutamiseks tuleb.

Lisaks tugevdusbrigaadile on alaliselt Eestis Ühendkuningriigi soomustatud lahingugrupp, mis on 2017. aastast olnud ja jääb Eesti kaitseväe 1. jalaväebrigaadi koosseisu. Ühtlasi toetab Ühendkuningriik Eesti diviisi ja selle peakorteri arendamist lisaks staabiohvitseridele ka diviisi ülema asetäitjaga, mille täidab Ühendkuningriigi brigaadikindral, ning nõustab Eesti kaitseväe pikamaa kaudtule võimekuse arendamist.

Eesti tagab omalt poolt liitlaste vastuvõtuks parimad võimalikud tingimused ja taristu, sealhulgas võimalused õppuste elluviimiseks ja logistilise toe. Teekaart sisaldab ka kokkuleppeid koostööks ühishangete vallas ja kaitsetööstuse arendamiseks.

Tagasi üles