Et sõnastuses täielik selgus saada, arutatakse seda uuel nädalal sotsiaalministeeriumiga. «Sain aru, et ministeeriumi väitel midagi taolist ei ole, aga et kahtlusi hajutada ja selgitada, siis ei juhtu midagi, kui selle katkestame ja esmaspäeval üle selgitame. Ma ise arvan, et seal ei ole apsakat.»
Kas praegu saab kindlalt öelda, et kui pedofiili karistus aegub, siis ta ei saa lastega töötada? «Sotsiaalministeerium ütleb, et pedofiilid ei saa lastega töötada. See ongi see, mille esmaspäeval üle kordame, kas see on üheselt selge või ei ole. Kui sõnastus ei ole kõigile ühtmoodi arusaadav, siis paneme paremini kirja lihtsalt,» ütles Timpson.
«Selgus on kindlasti parem kui mitteselgus ja me vaatame selle üle. See, et pedofiilid lastega töötada ei saa, on igale mõistuspärasele inimesele selge,» lisas ta.
Sotsiaalministeerium: lastega töötamise piirang kuhugi ei kao
Sotsiaalministeeriumi kommunikatsioonijuht Karin Veskimäe rõhutas, et lastega töötamise piirang jääb kehtima kõigi nende tegude puhul, mille eest karistatud isik võib kujutada lapse turvalisusele vahetut ohtu.
«Lastega töötamise piirangu ümbervaatamise võimalus lisati juba 2022. aastal lastekaitseseadusesse tulenevalt riigikohtu lahendist, mis tunnistas põhiseadusevastaseks olukorra, kus lastega töötamise piirangut ei ole võimalik ümber vaadata, kui kunagi karistatav tegu enam karistatav ei ole.
Riigikogu menetluses oleva lastekaitseseaduse muutmise eelnõuga ei muudeta praegu kehtivaid lastega töötamise piiranguid ega nende ümbervaatamise aluseid, vaid täpsustatakse piirangute ümbervaatamise korda.»
Lastekaitseseadus näeb Veskimäe sõnul ette terve hulga süütegusid, mille toimepanijad ei tohi lastega töötada. Nende süütegude hulka kuuluvad näiteks rasked isikuvastased süüteod nagu tapmine, raske tervisekahjustuse tekitamine, inimkaubandus, vägistamine, sh lapse seksuaalne väärkohtlemine. Selline piirang on toodud seadusesse seetõttu, et tagada laste turvalisus ja muuhulgas on lastega töötavatel asutustel kohustus kontrollida, et nende juures töötavad inimesed ei oleks mõne sellise teo eest karistatud.
«Teatud juhtudel on võimalik esitada sotsiaalkindlustusametile taotlus lapsega töötamise piirangu ümberhindamiseks. Seda on võimalik teha vaid juhul, kui inimene on toime pannud teo, mis praeguseks ei ole enam karistatav või on üle viidud teise süüteokoosseisu alla.»