Kuigi Muhu mahajätmise ja Väikese väina tammi õhkulaskmise põhjustas ilmselgelt kohapeal olnud alamehitatud Saksa üksuste nõrkus, saadeti 30. septembril Muhu mahajätmise asjaolusid uurima kindralkohtunik Ernst Wunderlich. Ega seal midagi väga uurida polnudki, kuid näitab siiski kindlat plaani vähemalt Saaremaad viimase võimaluseni hoida. Väegrupi Nord ülemjuhatus andiski pärast Muhu langemist omalt poolt korralduse Saaremaad iga hinna eest kaitsta ja kui see ei õnnestu, siis kindlustuda Sõrve poolsaarel, sest Kura kurgu ehk Irbe väina hoidmine olnud «eluliselt hädavajalik».
Kuna Hiiumaa kaitsel oli suurematest jalaväeüksustest vaid 23. jalaväediviisi füsiljeepataljon, siis tundub, et tõsisemat kaitset Hiiumaal ei plaanitudki. Punaarmee 109. laskurkorpus alustas dessanti Hiiumaale 2. oktoobril. Saksa väeosad suuremat vastupanu ei osutanud. 3. oktoobri hommikul oli saarel veel kaks sillapead Kassaril ning saare lõunatipus Sõru sadamas, mis jäeti maha 4. oktoobri õhtuks.
Punaarmee dessant Saaremaale
Kui Muhul ja Hiiumaal läks kõik plaani järgi, siis Saaremaal jäi Eesti laskurkorpus kohe graafikust maha. Muhusse oli koondatud kogu 8. Eesti laskurkorpuse lahingujõud: 7. ja 249. laskurdiviis, 228 suurtükki ja miinipildujat, 12 tanki T-34 ja muud, kokku umbes ligi 20 000 võitlejat. Kuigi saar oli plaanitud vallutada juba 5. oktoobriks, alustati ööl vastu 5. oktoobrit alles Väikese väina dessanti. Selle põhijõu moodustas Muhumaal asuv 8. Eesti Laskurkorpus ja seda toetasid 109. korpuse väeosad Rohukülast ja Kassarist.
249. Eesti laskurdiviisi 921. polk forsseeris Väikese väina tammist põhja pool, 921. polk tammi läheduses ja 7. laskurdiviisi 300. polk tammist lõuna poolt. Tammi ületamine ei olnud võimalik, sest sakslased olid selle õhkinud ja hoidsid seda pideva tule all. Taaliku küla juurde Saaremaa kirderannikul sooritasid Rohuküla sadamast dessandi 131. laskurdiviisi kaks polku.