Esitlenud kahte uut ja üsna odavat oma kaubamärgi Redmi nutikella Redmi Watch 5 Active ja Redmi Watch 5 Lite, on Xiaomi taaskord raputanud soodsa hinnaga seadmete - mõlema kella hind jääb alla 50 euro - turgu, ning tõestas taaskord seda, et ka taskukohase hinnaga kellas võib olla suur hulk ahvatlevaid funktsioone: kõrge eraldusvõimega ekraanid, suur 470 mAh aku, mis võimaldab kella kasutada kuni 18 päeva, rohkem kui 140 spordirežiimi, SpO2 ja pulsiandurid, une jälgimine ja palju muud.
Redmi Watch 5 Active ja Redmi Watch 5 Lite – alla 50 euro ja nii palju sisu!
Millele pöörata tähelepanu otsides odavamat nutikella?
Kas on võimalik leida head nutikella, mis maksaks alla 50 euro? Vastus - jah! Kuigi odavamatel mudelitel pole nii palju funktsioone kui kallimatel kelladel, on need võimelised rahuldama paljude kasutajate vajadusi, kui neil vaid on piisavalt tööriistu ja funktsioone ning nad on kvaliteetselt valmistatud. Sellest turusegmendist leiab palju kellasid, seega on lihtne eksida, eriti kuna paljud pakkumised on täiesti tundmatutelt tootjatelt, kelle nimedest pole keegi midagi kunagi kuulnud ja tõenäoliselt ei kuule ka aasta või kahe pärast - pakuvad turule ühekordse partii ning kaovad. Seetõttu on väga lihtne petta saada - soetad veebipoest fotodel atraktiivselt näiva ja paljude funktsioonidega kella, kuid hiljem selgub, et tegemist on täieliku rämpsuga.
Kui rääkida usaldusväärsetest, tuntud tootjatest, siis jällegi tuleb vaadata, kes mida pakub. Tavaliselt, et vähendada hinda, loobutakse olulistest asjadest, kasutatakse odavaid materjale, mistõttu kellad ise näevad välja odavad ja kaotavad kiiresti oma esialgse välimuse. Kui tootja otsib aga hinna alandamiseks kompromisse, ei tähenda see, et odavama nutikella otsijad peaksid ka oma vajadusi piirama. Tänapäeval kasvõi odavamat nutikella valides tasub tähelepanu pöörata mitmele kaasaegse kella põhi- ja tüüpomadusele:
- tervise jälgimise funktsioonid – pulsi, une ja SpO₂ taseme jälgimine;
- sporditegevuse jälgimine – kui palju on spordirežiime, kuidas neid jälgitakse;
- ekraani kvaliteet: kõrge heledus ja eraldusvõime;
- aku maht ja ressursside kasutamine: kaua, mitu päeva töötav aku on väga suur pluss;
- tolmu- ja veekindlus: need, kes tegelevad aktiivselt spordiga ja viibivad palju õues, vajavad vastava vastupidavusklassiga käekella;
- kohaldatavus: rihmade vahetamise võimalus, suur valik sihverplaate, mis võimaldavad kohandada kella oma stiiliga.
Nagu näete, olen kirja pannud nõuded, mis tavaliselt kehtivad kallimatele kelladele, kuid tänapäeval pakuvad selliseid funktsioone ka odavamad kellad - Redmi Watch 5 Active ja Redmi Watch 5 Lite.
Redmi Watch 5 Active ja Redmi Watch 5 Lite - peamised erinevused
Kuna see artikkel hõlmab kahte hiljutist ja sarnase disainiga Redmi käekella, selgitan kõigepealt, mille poolest need erinevad. Redmi Watch 5 Active maksab umbes 39 eurot, Redmi Watch 5 Lite umbes 49 eurot.
Redmi Watch 5 Active on suurema 2-tollise LCD-ekraaniga, eraldusvõimega 385 x 320 pikslit ning sellel puudub navigatsioonimoodul (GPS). Selle tolmu- ja veekindlus vastab IP X8 klassile.
Redmi Watch 5 Lite'il on väiksem 1,96-tolline AMOLED-ekraan, millel on suurem eraldusvõime 502 x 410 pikslit ja navigatsioonimoodul (GPS). Lisaks on tal kõrgem veekindlus - 5ATM, mis on selles hinnakategoorias väga haruldane.
5 ATM veekindlus tähendab, et kell talub rõhku 50 m sügavusel. Kuid tegemist on laboris läbi viidud survetestides saadud teoreetilise näitajaga, mis näitab, et selline kell saab 50 m sügavuses olla väga lühikest aega. Kõigi 5 ATM/50m taluvate kelladega saab turvaliselt duši all käia, käsi pesta, käe korraks vette pista või paduvihmaga jalutada. Kas võib ka ujuda? Oleneb tootjast: osa kellade puhul kirjutatakse „võib, kuid pole soovitatav“, teiste puhul aga „võib, kuid ära sukeldu sügavale“.
Redmi Watch 5 Lite'il leiab 150 spordirežiimi hulgas on ka „ujumine basseinis“ - see ongi tootja vastus küsimusel: tohib või ei tohi. Redmi Watch 5 Active'il ujumisrežiimi ei ole.
Need ongi peamised kellade erinevused.
Redmi Watch 5 Active ja Redmi Watch 5 Lite - disain, värv, rihmad
Kirjeldaksin mõlema kella välimust lühidalt nii: suur ristkülikukujuline ekraan, metallist (tsingisulamist) korpus, termoplaspolüuretaanist (TPU) rihm, mis on elastne ja vastupidav agressiivsetele ainetele. Kui vaatad neid kellasid poes, proovi neid kindlasti. Ära imesta, et esmalt tundub, et Redmi Watch 5 Active rihma on üsna ebamugav kinnitada – mõne korra pärast harjuvad näpud seda toimingut õigesti ja kiiresti tegema. Redmi Watch 5 Lite'i rihmalukk on lihtsam. Mõõtmine on vajalik ka seetõttu, et 2-tollise ekraaniga Redmi Watch 5 Active korpus on suur ning väga peenikese randme puhul võiks soovida veidi väiksemat kella. Redmi Watch 5 Lite’i korpus on väiksem ja kuigi ekraanisuuruste numbreid vaadates vahet silma ei hakka, on näha, et see kell on väiksem. Mõlemad kellad on kerged ning kaaluvad vaid veidi üle 40 g.
Mõlemat mudelit toodetakse kahes värvitoonis: Redmi Watch 5 Active - musta ja matti helehalli, Redmi Watch 5 Lite - musta ja Light Gold värvi. Rihmad sobivad korpuse värviga. Loomulikult saab nendele kelladele valida ka muust materjalist või värvist rihmad ja käevõrud (20 mm laiune ühendus), kohandada midagi Xiaomi pakutavate rihmade kollektsioonist, seda enam, et rihma vahetamine on imelihtne, sest „quick-release" ühendus võimaldab seda teha mõne hetkega.
Kella kokkupaneku kvaliteet on kõrge, kvaliteetsed rihmad on mugavad ega ärrita nahka. Redmi Watch 5 Active ja Redmi Watch 5 Lite on varustatud erinevate ekraanidega ning see tuleb võrdluses välja - Lite versiooni ekraan on selgem, mõnevõrra rikkalikumate värvidega. Lisaks on Redmi Watch 5 Lite-il alati sisse lülitatud ekraani funktsioon, mida Active mudelil pole (kuna sellel on LCD ekraan).
Mõlemad ekraanid on teravad ning neid saab probleemivabalt vaadelda ka valgusküllases keskkonnas.
Funktsioonid ja Xiaomi rakendus
Kellad Redmi Watch 5 Active ja Redmi Watch 5 Lite ühilduvad nuritelefonis asuva rakendusega Mi Fitness. Kellad on varustatud intuitiivse ja lihtsalt kasutatava HyperOS operatsioonisüsteemiga. Mi Fitnessi rakendus tagab suurema kontrolli kella põhifunktsioonide üle: kella sihverplaadi muutmine, tervise jälgimise tööriistade seaded jne. Mõlemad kellad suudavad kogu päeva jooksul jälgida pulssi, vere hapnikusisaldust, stressitaset. Une jälgimiseks saab valida „täiustatud jälgimine“, mis jälgib pulssi ja salvestab REM-une staadiumi, lülitab sisse funktsiooni „hingamise tulemus“, mis jälgib hingamist magamise ajal. Rakenduses saab määrata meeldetuletusi, seadistada seadet vastavalt oma vajadustele. Redmi Watch 5 Active nutikellal on rohkem kui 140 spordirežiimi, Redmi Watch 5 Lite'il üle 150.
Kellaga kõnedele vastamine ja kõnede tegemine ajal, mil kell on telefoniga ühendatud, pole uus ega midagi erilist. Kuid see, mis mulle nende kellade funktsiooni juures tõeliselt muljet avaldas, on järgmine: kui ma rääkisin kasutades ühte neist kelladest, olid minu vestluskaaslased alati üllatunud, et kasutan vestlemisel kella, mis tavaliselt teeb „ämbri“ häält. Antud juhul kõlas mu hääl väga selgelt, puhtalt, nagu see oleks tulnud telefoni mikrofonist, mitte kella omast. Seda seetõttu, et kelladel on kaks mikrofoni, millest üks on mõeldud ümbritseva müra summutamiseks, mis võimaldab häält esile tõsta. See oli üllatav, eriti arvestades nende kellade hinda.
Mõlemal kellal on võimalik juhtida ka telefoni muusikapleierit, kaamera katikut, kuvada ilmateadet, nad sisaldavad kalendrit, ülesannete haldurit, klaviatuuri, aadressiraamatut ja muid funktsioone.
Mõlemal kellal on „vee eemaldamise“ funktsioon, mille aktiveerimisel hakkab kell vibreerima.
Redmi Watch 5 Active ja Redmi Watch 5 Lite aku ja töötamise aeg
Mõlemal nutikellal on 470 mAh aku. Xiaomi väidab, et need kellad võivad täislaetud akuga vastu pidada kuni 18 päeva ja intensiivse kasutamise korral kuni 12 päeva. Ilmselt kasutasin seda veidi intensiivsemalt, mistõttu sai kella aku 10 päeva pärast tühjaks. Ütleksin, et tulemus on hea. Isegi kui kavandad nädalast matka, piisab selle kella akust täielikult.
Hinnang
Võrreldes teiste kuni 50 eurot maksvate kelladega, hindan neid kellasid väga headeks. Päris mitmed kallimad kellad, mis maksavad 50-100 eurot, ei paku nii palju funktsioone. Selge ekraan, metallkorpus, palju tervisefunktsioone, mahukas aku, tõhusalt kasutatavad ressursid, hästi töötavad mikrofonid, lihtne ja intuitiivne HyperOS kasutajaliides, hea koostekvaliteet. Praegusel juhul võib julgelt kirjutada üsna kulunud fraasi - „suurepärane hinna ja kvaliteedi suhe“, kuna see iseloomustab mõlemat kella kõige paremini. Erinevate parameetrite mõõtmise täpsus jääb alla mitusada eurot maksvatele kelladele, sest kasutusel on lihtsamad andurid ning see on mõistetav ja põhjendatud.
Need kellad on suurepärane valik neile, kes vajavad korralikku hulka nutikella funktsioone, kuid otsivad soodsat valikut.
Arvustuse autor on R. Kažmėkas.