„Eesti inimene kipub olema vahel veidi ebausklik ning seostab musta värvi kasse ebaõnnega. Musta kassi kuu eesmärk on murda need müüdid, tutvustada teiste maade positiivseid uskumusi ning paluda inimestel anda mustadele ja must-valgetele kiisudele võimalus,” selgitab Varjupaikade MTÜ kommunikatsiooni ja annetuste kogumise juht Anni Anete Mõisamaa.
Ta toob näiteks, et Šotimaal on mustad kassid jõukuse sümboliks ning romantiliste prantslaste uskumuse kohaselt on mustad kassid maagilised olendid, kelle eest hoolitsemine toob õnne. Inglise teatri näitlejad usuvad, et kui esietendusel on publiku hulgas must kass, saadab näidendit edu. Jaapanlased aga leiavad, et musta kassi märkamine tähendab, et inimesel on õnne tõelise armastuse leidmisel, ja mustade kassidega vallalised naised leiavad rohkem kosilasi.
Uskumus, et must kass toob halba õnne ja on halb märk, pärineb tõenäoliselt pimedast keskajast, mil kõik mustade kasukate ja sulgede loomariigi esindajad sümboliseerisid surma ning kadu. Seevastu kaugemas minevikus on musti kasse hoopis austatud ja hinnatud, näiteks Vana-Egiptuses peeti neid kaitse-, õigluse-, viljakuse- ja võimujumalanna Basteti kehastuseks ning hea õnne sõnumitoojateks.
Mõisamaa nendib, et võib tunduda kummaline, aga mustade kasside teisest väiksema populaarsuse üks põhjusi peitub internetis. „Sageli otsivad inimesed endale kodulooma interneti vahendusel, aga musta värvi loomade ja esemete pildistamine nõuab head valgust ja heledat tausta. Vastasel juhul nad „kaovad ära” ja tulemuseks on lihtsalt üks must kogu. Ja see teeb paraku mustad kassid sotsiaalmeedia ajastul vähem ihaldusväärsemaks kui heledad või kirjud kassid.”