Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Natura aruanne: Nursipalu laskeharjutustel pole ebasoodsat mõju

Copy
Läbi Nursipalu harjutusvälja ehitatud Valga maantee ja Sõmerpalu ühendustee. Ilma loata võeti mets maha Rõuge jõe ääres teekoridori raudtee poolses küljes.

 
Läbi Nursipalu harjutusvälja ehitatud Valga maantee ja Sõmerpalu ühendustee. Ilma loata võeti mets maha Rõuge jõe ääres teekoridori raudtee poolses küljes.  Foto: Arvo Meeks

Kaitseministeerium saatis kooskõlastusringile ja Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) pani avalikule väljapanekule eelnõu Nursipalu harjutusvälja laiendamise korralduse muutmiseks ja Natura aruande nõuetele vastavaks tunnistamiseks. Esitatud ettepanekuid arutatakse 12. novembril avalikul istungil Võrus.

Teatavasti otsustas valitsus 2023. aasta oktoobris Nursipalu harjutusvälja laiendamise, ent esmalt sai harjutusväljal ellu viia vaid neid tegevusi, mille mõjud keskkonnale on välistatud. Näiteks ei lubanud mullune otsus suurekaliibriliste relvadega harjutamist, mis on praeguses julgeolekuolukorras Eesti kaitsevõime tugevdamiseks siiski hädavajalik. Et selgitada välja kõigi kavandatud tegevuste võimalikkus, viidi läbi Natura asjakohane hindamine ning täiendavad inventuurid ja uuringud, nagu kaitstavatele loodusobjektidele avalduva mõju hindamine, mürauuring ja arheoloogiline uuring.

«Nagu valitsus aasta tagasi Nursipalu harjutusvälja laiendamist otsustades lubas, oleme seal kõigi tegevuste võimaldamiseks teinud ära nõutud keskkonna mõjude hindamise. Nüüd on nende tulemustega võimalik kuni 28. oktoobrini tutvuda, ettepanekuid teha ja neid arutada. Oleme kohalikele inimestele väga tänulikud mõistmast vajadust riigikaitset tempokalt edasi arendada,» ütles kaitseminister Hanno Pevkur.

Natura asjakohase hindamise aruandest nähtub, et harjutusvälja laiendamisel ja sellega seotud tegevustel puudub ebasoodne mõju Natura 2000 võrgustiku alade kaitse-eesmärkidele ning alade terviklikkus säilib. Seega puudub leevendatavate meetmete vajadus. Reedel kooskõlastusringile läinud eelnõuga tunnistatakse Natura asjakohase hindamise aruanne nõuetele vastavaks.

Korraldusega lubatakse ellu viia Nursipalu harjutusväljal vajalikud tegevused (raadamine ja ehitustegevus; väikesekaliibrilistest relvadest laskmine ja taktikaline tegevus; suurekaliibrilistest relvadest laskmine) kogu mahus vastavate keskkonnameetmete rakendamisel ja nõuetekohaste lubade olemasolul. Lisaks korrigeeritakse Nursipalu harjutusvälja pindala 8,3 hektari võrra, mille tulemusel on harjutusvälja kogupindala 9906,14 hektarit ja välispiiri pikkus 51 280,9 meetrit.

«Oleme harjutusvälja välispiiri kohati korrigeerinud nii sisse- kui ka väljapoole, kuid tegemist on piiri minimaalse korrigeerimisega paarisaja meetri ulatuses,» selgitas RKIKi harjutusväljade portfellijuht Elari Kalmaru. «Eelkõige tulenes korrigeerimine asjaolust, et riik on omandanud eraisikute ettepanekul harjutusvälja piirist väljaspool eraomandis olevaid kinnistuid.»

Materjalidega – Vabariigi Valitsuse korralduse «Vabariigi Valitsuse 20.10.2023 korralduse nr 266 „Kaitseväe Nursipalu harjutusvälja laiendamine planeerimisseadust kohaldamata, keskkonnamõju hindamata jätmine ja Natura asjakohase hindamise algatamine» muutmine tulenevalt keskkonnale avalduvate mõjude hindamisest» eelnõu ja seletuskirjaga, Natura asjakohase hindamise aruandega ning kaitstavatele loodusobjektidele avalduva mõju hindamise aruandega – on võimalik tutvuda RKIKi kodulehel (https://www.kaitseinvesteeringud.ee/taristu/nursipalu/) ning Antsla, Võru ja Rõuge vallavalitsuses kohapeal.

Eelnõule ja Natura hindamise aruandele on võimalik tagasisidet anda kõigil, kes seda soovivad, saates oma tagasiside (digi)allkirjastatult aadressil Järve 34A, Tallinn või e-posti aadressil ettepanekud@rkik.ee.

Kooskõlastusele saadetud eelnõule oodatakse tagasisidet 28. oktoobrini 2024.

Avalik istung esitatud ettepanekute ja vastuväidete arutamiseks toimub 12. novembril 2024 kell 18 Võru kultuurimajas Kannel (Liiva 13, Võru).

Nursipalu harjutusvälja laiendamise kompenseerimiseks on otsustatud ka rida meetmeid, nende hulgas nii toetused kohalikele omavalitsustele kui ka toetus kohalikele elanikele eluhoonete heli ja vibratsioonihäiringu leevendamiseks.

Tagasi üles