Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071

Auto töökindluse ja tõhusa sõidu aitab tagada kvaliteetne mootorikütus

Copy
Artikli foto
Foto: Terminal

Vedelkütuste kvaliteedil on oluline mõju meid ümbritsevale keskkonnale ja inimeste tervisele. Nii seda mõju arvestades kui ka üldisest eesmärgist tagada vaid kvaliteetsete mootorikütuste müük ja kasutamine Eesti turul on kvaliteedi kontroll juhitud riiklikul tasandil. Kütuse kvaliteedi osas ning vedelkütuse seaduse täitmise eest peab järelvalvet hulk erinevaid ametkondi ning Kliimaministeerium.

Kvaliteedikontrolli olulisus ja meetodid

Vedelkütuste kvaliteedil on oluline mõju meid ümbritsevale keskkonnale ja inimeste tervisele. Nii seda mõju arvestades kui ka üldisest eesmärgist tagada vaid kvaliteetsete mootorikütuste müük ja kasutamine Eesti turul on kvaliteedi kontroll juhitud riiklikul tasandil. Kütuse kvaliteedi osas ning vedelkütuse seaduse täitmise eest peab järelvalvet hulk erinevaid ametkondi ning Kliimaministeerium.

Kehtestatud on standardid ja normid, millele kütused peavad vastama ning nende vastavuse osas peetakse järelvalvet. See järelvalve tagab kütuse kvaliteedi vastavuse Euroopa Liidu ja Eesti õigusaktidele, mis reguleerivad kütuste kvaliteeti ja keskkonnanõudeid.

Biokütuste ja muude alternatiivsete kütuste osas kehtivad eraldi nõuded ja reeglid, näiteks biokomponentide osakaal kütuses. Terminali jaamades pakutavad kütused sobivad kõikidele mootoritele ning on biolisandivabad.

Kütuseseire raames võetakse aastaringselt Eesti tanklatest kütuseproove ning nendest nähtub, et aasta-aastalt on vähenenud probleemid kütuse kvaliteediga.

Proovid saadetakse laborisse, et mõõta erinevaid kütuse omadusi, sealhulgas oktaaniarv, väävlisisaldus, külmakindlus, keemiline koostis ja biokütuse sisaldus.

Terminal hoiustab kütuseid oma kahes sisemaa vedelkütuseterminalis, millest üks asub Tallinnas Maardus ning teine Tartu külje all Kärknas ning opereerib 45 teenindusjaama üle Eesti. Nii teeninduse kui toodete/teenuste kvaliteedijuhtimissüsteem on juurutatud vastavalt ISO standardile ning reguleerib protseduure, mis on vajalikud, et turule jõuaksid vaid kvaliteetsed ja nõuetekohased vedelkütused läbi parima võimaliku teeninduskultuuri.

Terminalil on vedelkütuste hoiustamiseks Kärknas asuvas mahutipargis ca 30 mahutit ning Tallinnas veel lisaks 24. Vedelkütuseterminalides kasutusel olevad uusimad tehnoloogilised lahendused ning kõrge automatiseerituse tase võimaldavad käidelda naftasaadusi professionaalselt ja kvaliteetselt 24 tundi ööpäevas ning 7 päeva nädalas. Kõik naftasaadused läbivad kvaliteedikontrolli sõltumatus sertifitseeritud keemialaboratooriumis.

Enne lõpptarbija kütusepaaki jõudmist vahetab mootorikütus mitmeid kordi asukohta ehk mahutit või paaki, kus seda hoiustatakse, seetõttu on väga oluline ka nende mahutite puhtus ning seisund. Mahutipargi üle teostab järelvalvet Tehnilise Järelevalve Amet.

Kuidas saab klient kontrollida, kui tal tekib kahtlus kvaliteedi osas?

Autoomanikuna on tarbitava mootorikütuse kvaliteet olulise tähtsusega, kuna viimane nö kvaliteedikontroll tehakse mootorsõiduki süsteemides. Keskkonnanõuetele mittevastav kütus võib suurendada mootoritest eralduvate saasteainete kogust ning rikkuda sõiduki mootorit sh suurendada kütusekulu. Viimased ebapuhtused enne süsteemi jõudmist eemaldatakse erinevate filtrite poolt. Olgugi, et filtrite tööpõhimõte on ebapuhtusi koguda ning need on selleks loodud, siis nende vahetamine on kulukas ning tülikas. Selleks, et mootor saaks maksimaalse jõudlusega ning tõrgeteta toimida, on kvaliteetne kütus hädavajalik.

Kütused liiguvad teenindusjaamadesse koos vedelkütuse vastavussertifikaadiga ehk dokumendiga, mis näitab kütuse analüüsi tulemusi, aidateskindlustada, et mõõdetud komponendid vastavad standarditele ning ei kahjusta mootorit ega keskkonda. Kliendil on õigus kütusemüüjalt paluda kehtivat sertifikaati näha.

Mida kütusekomponendid meile räägivad?

Kütusekomponendid annavad olulist teavet selle kohta, kuidas kütus mõjutab mootori tööd, keskkonda ja üldist sõidukogemust. Iga komponent kütuses täidab kindlat funktsiooni, mis määrab ära selle kvaliteedi ja omadused. Kvaliteedikontroll ja kütuse analüüs aitavad kindlustada, et need komponendid vastavad standarditele ning ei kahjusta mootorit ega keskkonda. Siin on mõned näited, mida kütusekomponendid meile räägivad.

Oktaaniarv on mootoribensiini omadus, mis näitab kütuse vastupanuvõimet isesüttimisele ehk detonatsioonile mootori silindris. Mida kõrgem on oktaaniarv, seda suurem on kütuse detonatsioonikindlus ehk võime vältida enneaegset süttimist, mis võib mootorit kahjustada. Tavalised bensiini oktaaniarvud on 95 ja 98, kus 98-oktaanine bensiin on suurema detonatsioonikindlusega kui 95.

Väävlisisaldus. Väävel on soovimatu komponent, kuna selle põlemisel tekivad väävliühendid, mis on kahjulikud keskkonnale ja tervisele. Madal väävlisisaldus kütuses on oluline, et vähendada saasteainete heitkoguseid ja vastata keskkonnanõuetele. Tänapäeva standarditele vastavad kütused sisaldavad väga vähe väävlit (alla 10 mg/kg).

Veel üks oluline komponent on hapnikusisaldus, kuna see mõjutab kütuse põlemisprotsessi. Kõrgem hapnikusisaldus aitab kaasa täielikumale põlemisele, vähendades kahjulike heitgaaside emissioone ja suurendades mootori efektiivsust.

Vesi kütuses on soovimatu komponent, kuna see võib põhjustada mitmeid probleeme, sealhulgas kütusefiltrite ummistust, vähendada kütuse põlemisvõimet ja vähendada mootori jõudlust. Just seetõttu on veesisaldus mõõdetavate komponentide nimekirjas.

Siia alla kuulub veel hulk erinevaid komponente nagu tihedus, viskoossus, hägustusmispunkt jne. Tulenevalt Eesti kliimast, kus temperatuuride kõikumine on suur, vahetatakse hooajaliselt kütuse marke (suvine kütus, üleminekuperioodi kütus ja talvine kütus), sest need peavad vastama teatud omadustele, mis tagavad mootori optimaalse töö eri temperatuuride ja kliimatingimuste juures.

Diiselmootoriga sõiduauto omanikele on Terminali teenindusjaamas tankides kõige keskkkonna- ja sõidukisõbralikum valik reDiesel diislikütus. reDiesel on valmistaud 100% taastuvtoorainetest (orgaanilistest jäätmetest ja jääkidest). Selle puhtam põlemisprotsess ning madalam väävlisisaldus vähendab kahjulkku mõju keskkonnale ning auto mootorile. Lisaks tagab selle parem külmakindlus mootori töökindluse Eesti kliimas.

Copy
Tagasi üles