Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Moskva patriarhaadile alluv Eesti õigeusu kirik esitas uue põhikirja ja pöördus kohtusse (7)

Piiskop Daniel ütles, et MPEÕK on eraldiseisev, kuid samas pole kirik nõus Moskva alt lahkuma.
Piiskop Daniel ütles, et MPEÕK on eraldiseisev, kuid samas pole kirik nõus Moskva alt lahkuma. Foto: Sander Ilvest

Sel nädalal esitas Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirik (MPEÕK) siseministeeriumile oma põhikirja muudatused, mis peaksid kinnitama administratiivsete sidemete kaotamist Venemaa õigeusu kirikuga. Samal ajal pöörduti ka kohtusse, et saada end vabaks riigikogu avaldusest, mille alusel riik muudatusi nõuab.

MPEÕK ja Pühtitsa Jumalaema Uinumise Stavropigiaalne Naisklooster pöördusid halduskohtusse riigikogu avalduse pärast, mis kuulutas Moskva patriarhaadi Venemaa sõjalist agressiooni toetavaks institutsiooniks. Mõlemad nõuavad tekitatud õigusvastaste tagajärgede kõrvaldamist ja endi väljaarvamist sõjalise agressiooni toetajate hulgast.

«Riigikogu läks sellise avalduse tegemisel selgelt liiale, pidades silmas, et Vene õigeusu kirik on paljumiljoniline ja -rahvuseline vaimulike ja ilmikute kogukond, mille kanoonilisse struktuuri kuuluvad ka iseseisvad kirikud ja kloostrid, sh MPEÕK ja Pühtitsa klooster,» leiavad kaebajad. Nende hinnangul oleks riigikogu pidanud enne avalduse tegemist kuulama ka kiriku ja kloostri esindajaid. Asjaolude valikulise käsitlemise tõttu on riigikogu avaldus viinud kirikut ja kloostrit esindavate vandeadvokaatide Artur Knjazevi ja Steven-Hristo Evestuse sõnul kaebuste esitajate õiguste rikkumiseni.

Tagasi üles