Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Julgeoleku tippkohtumine toob Eestisse üheksa riigi liidrid

Copy
Eelmisel aastal toimus JEFi tippkohtumine Rootsis Gotlandi saarel Visbys.
Eelmisel aastal toimus JEFi tippkohtumine Rootsis Gotlandi saarel Visbys. Foto: Anders Wiklund / Epa / Scanpix

Tallinnas leiab detsembris aset ühendekspeditsiooniväe (The Joint Expeditionary Force ehk JEF) tippkohtumine, kus osalevad lisaks Eestile Taani, Soome, Islandi, Leedu, Läti, Hollandi, Norra, Rootsi ja Ühendkuningriigi juhid.

Kümne riigi liidrid arutavad 16.–17. detsembril Tallinnas toimuval tippkohtumisel JEFi raames tehtavat koostööd ning seavad uued plaanid, kuidas kohandada ühendekspeditsiooniväe tegevust muutuva julgeolekuolukorraga.

Ühendekspeditsioonivägi on Ühendkuningriigi juhitav kaitsekoostööformaat, kuhu lisaks Eestile kuuluvad Holland, Läti, Leedu, Norra, Rootsi, Soome, Taani ja Island. Kriisides ja sõjaolukorras on JEFi esmane ülesanne kiire reageerimine merel, maal ja õhus nii Läänemerel kui ka Põhja-Euroopas, aga ka Kaug-Põhjas.

Eelmise aasta novembris otsustasid JEFi kaitseministrid võtta esimest korda kasutusele ühendekspeditsiooniväe kriisireageerimisvõimekuse. Otsuse tulemusel julgestasid Eesti, Soome, Läti, Leedu, Rootsi ja Ühendkuningriik oma patrull-laevade, fregattide, merepatrull-lennukite, helikopterite ja miinijahtijatega Soome lahe merealust taristut kahjustanud intsidendi järel Läänemerd.

Peaminister Kristen Michali sõnul on viimased aastad näidanud, kui oluline on kriitilise meretaristu kaitsmine ka rahuajal.

«Peame liitlastega pidevalt kokku harjutama, et hoida vägede võimekust kiiresti ja otsustavalt reageerida. JEFi partnerite sõjalised võimed ning praktiline koostöö tugevdavad Läänemere regiooni julgeolekut,» ütles Michal.

Möödunud aastal toimus ühendekspeditsiooniväe peaministrite tippkohtumine Rootsis ja enne seda 2022. aastal Lätis.

Tagasi üles