Päevatoimetaja:
Marek Kuul

Läänemets: sotsid on jäänud ainsalt kesk-vasakpoolseks parteiks (5)

Copy
Jaak Madison, Lauri Läänemets
Jaak Madison, Lauri Läänemets Foto: Elmo Riig

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Lauri Läänemetsa sõnul on eurosaadiku Jaak Madisoni siirdumisega Keskerakonda jäänud sotsid ainsaks kesk-vasakpoolseks poliitjõuks Eestis. Majandusministri Erkki Keldo (RE) sõnul on Madisoni manööver täis üllatusi.

Läänemets soovis esmalt Madisonile jõudu ja jaksu. «Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehena saan ma nüüd öelda seda, et sellega on ära vormistatud see, et Eesti poliitmaastikul on ainuke kesk-vasakpoolne erakond Sotsiaaldemokraatlik Erakond,» ütles Läänemets.

Tema sõnul teatasid Keskerakonna liider Mihhail Kõlvart ja Madison, et Keskerakonnast saab senise sotsiaal-liberaalse erakonna asemel parem-konservatiivne erakond. «Seda iseloomustab väga hästi ka see, et Euroopa Parlamendis vahetatakse fraktsiooni ja minnakse konservatiivsesse fraktsiooni. Sellega on Keskerakonna senine poliitiline suund ka ametlikult vormistuse saanud ja Eestis on üks konservatiivne erakond juures,» ütles Läänemets.

Ta lisas, et sotsid saavad kogu vasak-tsentristliku poole täitmisega ise väga hästi hakkama.

Läänemets rõhutas hiljem, et väga oluline põhimõtteline muutus on ka see, et Madison veab Yana Toomi Euroopa Parlamendi sotsiaalliberaalsest Renew Europe'ist Euroopa Konservatiivide ja Reformistide gruppi.

Majandusminister Keldo nentis, et tema jaoks on liikumised, kus on selged maailmavaatelised erisused, imelikud. «Me teame erakondi, kus ollakse maailmavaateliselt üksteisele rohkem lähedamal. Toome näite, et mitmed endised keskerakondlased on liitunud sotsiaaldemokraatidega. Mõlemad erakonnad on määratlenud end vasaktsentristlikuks ja on näha mingit loogilist liikumist.»

Madisoni senine erakond EKRE on tugevalt rääkinud eestimeelsusest, eesti keelest, julgeolekust, Ukraina sõjast. «Tema uue erakonna aseesimees Yana Toom pahandab, et piimapakil on kaitsevärve. Ei suuda artikuleerida selgelt välja julgeolekuolukorda, sõjas osapooli jne. See tekitab minus küsimuse, kas maailmavaade on nädalatega nii vahetatav.»

Keldo meenutas, et kui toimusid arutelud eestikeelsele õppele ülemineku ümber, siis Madison erinevalt Keskerakonnast toetas seda. Seega on tema jaoks Madisoni liikumine segadust tekitav ja heaks tavaks ta seda ei pea. »Aga vaba maa, vabad võimalused. Lihtsalt ma väga loodan ja usun, et ka valijad teevad oma hinnanguid.»

Keldo usub samuti, et see aeg, kus Yana Toom suudab venekeelsetele rääkida ühte juttu ja Madison eestikeelsetele teist juttu, on möödas, sest Eesti meedia on sellised vastuolud alati üles korjanud ja välja toonud.

Justiits- ja digiministri Liisa Pakosta (Eesti 200) sõnul on põhiküsimus valmisolek kaitsta Eesti kultuuri, vabadust ja keelt Ukraina sõja tingimustes. «Kui mõtlen riigikogu kogemusele tagasi, siis EKRE oli ainsana Ukraina toetamise vastu. Iga inimene, kes EKREst liigub kuhugi teise erakonda ja väljendab selgelt oma seisukohti Ukraina toetamisel ja abistamisel sõja võitmisel, on võit Eestile.»

Rahandusminister Jürgen Ligi (RE) kirjutas sotsiaalmeediasse, et Kõlvartil ja Madisonil on väga palju ühist. «Mõlemad otsivad tööd ja Järva-Viljandimaal just vabanesid KE valmisninekirja kohad. Mõlemal on minevik, mida unustada. Kummalgi pole olnud ühtki ideed Eesti elu korraldamisest ega maailma suurte kõrval ellu jäämisest, seega ei pea nad ka ühtki järeleandmist tegema,» kirjutas Ligi. 

Ta lisas, et nii Madison kui ka Kõlvart on veendunud rahvuslased ja on seda rõhutanud nii sõnades kui tegudes. «Mõlemad kahtlemata on konservatiivid ja toetuvad sotsiaalse baasi poolest aegumatule nõukogude pärandile. Ja kui te nüüd imestate, et aga Madison on ikka oma parempoolsust esile tõstnud, siis Kõlvart on ka. Ta võitleb maksude vastu ja seisab Eesti ettevõtete tulumaksusüsteemi säilimise eest, ehkki Keskerakonna programm tõotab selle likvideerida,» lisas minister. 

Tagasi üles