Meie keha ja tervist mõjutavad suuresti meie geenid. Kuigi oma geene me muuta ei saa, aitab nende tundmine teha targemaid elustiili valikuid. Selleks, et oma geenid enda kasuks pöörata, on geneetikute, toitumisnõustajate ja spordifüsioloogide koostöös välja töötatud erinevad tervise ja elustiiliga seotud geenitestid, mis aitavad geenide eripäradest tulenevalt tervislikumalt toituda, tõhusamalt treenida ning ennetada mitmeid terviseprobleeme.
Personaaltreener soovitab geenitesti tegemist: „Geenitestist saadud teadmistele saab tugineda kogu ülejäänud elu“
Miks võiks teha geenitesti?
Geenitesti eesmärk on anda inimesele suunised, kuidas oma elustiili paremuse poole muuta, et soovitud eesmärkideni jõuda. Olgu selleks kas parem vorm ja enesetunne, tõhusam kaalulangetus ja kehakaalu kontrolli all hoidmine, terviseprobleemide ennetamine või lihtsalt elukvaliteedi parandamine.
Geenitest aitab tervislikumalt toituda
Teadusuuringutes on leitud, et geenid mõjutavad kehakaalu 40–70 protsendi ulatuses. Ka praktikas on näha, et ühed ja samad toitumissoovitused ei sobi kõigile ühtmoodi. Teatud geneetilised variatsioonid mõjutavad oluliselt inimese kehakaalu sõltuvalt makrotoitainete (süsivesikute, valkude ja rasvade) erinevast osakaalust toidusedelis. Geenitest võimaldab usaldusväärselt määrata, milline on iga inimese jaoks sobiv toitainete osakaal menüüs ning mille tarbimist peaks piirama või suurendama. Geenid annavad infot näiteks selle kohta, kas kehakaalu võib tõsta liigne süsivesikute või rasvade tarbimine, suurendada tuleks valkude tarbimist või sobib inimesele hästi hoopis ohtralt küllastumata rasvhappeid sisaldav Vahemere dieet.
Paljud dieedid põhinevad süsivesikute tarbimise vähendamisel, kuid teatud geenivariatsioonidega inimestel võib liiga väike süsivesikute osakaal menüüs viia hoopis kaalutõusuni. Põhjus seisneb selles, et mõne inimese organism võib süsivesikuid kiirelt ja tõhusalt lagundada ilma, et nad kaalus juurde võtaksid. Sama kehtib ka rasvade kohta. Mõnele inimesele sobib vähendatud rasvasisaldusega dieet, sest nad talletavad toidust paremini kõiksuguseid rasvasid, mis kipuvad vöökohale kogunema. Sellised erinevused ainevahetuses on üheks põhjuseks, miks dieedid tihti ebaõnnestuvad. Seda kinnitab ka klientide tagasiside. Geenitestide labori kliendi Heleni sõnul oli ta enamasti toitunud Vahemere stiilis menüüde järgi, kuna sealt pärinevad ta lemmikroad. Geenitestist sai ta aga teada, et talle sobib hoopis madalama rasvasisaldusega toitumisviis. Pärast seda, kui ta oma menüü uute teadmistega kooskõlla viis, hakkas varem muret valmistanud kaalunumber langema.
Geenianalüüsi põhjal koostatakse inimesele personaalsed soovitused, kuidas tervislikumalt toituda, et kehakaalu langetada või vormis püsida ning tulemuste paremaks mõistmiseks kaasneb soovitustega ka näidismenüü.
Geenitest aitab terviseprobleeme ennetada
Geenitestist on abi ka terviseprobleemide ennetamisel. Geenianalüüsi põhjal saab hinnata eelsoodumust erinevate mikrotoitainete puuduse tekkeks, et teada saada, milliseid vitamiine ja mineraalaineid tuleks rohkem tarbida. Üheks oluliseks näiteks on siinkohal MTHFR geeni mutatsioonid, mille esinemise korral vajab mõni inimene oluliselt rohkem folaati, et terve püsida. Samuti saab teada, kuidas iga päev tarbitavad kofeiin ning sool inimest mõjutavad. Mõni inimene on soolatarbimise suhtes üsna tundlik ehk suurem soolatarbimine võib põhjustada probleeme kõrge vererõhuga. Kofeiini suhtes on inimestel samuti erinev tolerantsus. Mõni võib kofeiini tarbida suures koguses ilma, et see põhjustaks ärevustunnet või uneprobleeme, teisele võib aga juba väike kogus ebameeldivaid kõrvaltoimeid tekitada.
Geenitest aitab lihtsasti tuvastada ka primaarse ehk geneetiliselt päritava laktoositalumatuse olemasolu ning hinnata eelsoodumust üha sagedamini diagnoositava tsöliaakia tekkeks, mille esinemise korral tuleb menüüst eemaldada kõik gluteeni sisaldavad toiduained.
Geenitest aitab tõhusamalt treenida
Tänu teaduse kiirele arengule saab geenitestist teada ka näiteks seda, kui palju võiks treenida, millises osakaalus teha jõu- ja vastupidavustreeninguid, kuidas vigastuste teket ennetada ning parem füüsiline vorm saavutada. Vastavalt eelnevale treeningtaustale ning geenianalüüsi tulemustele koostatakse inimesele personaalsed soovitused, kuidas kiiremini soovitud tulemusteni jõuda.
Personaaltreener Laura Luhari sõnul on treenerina väga kasulik teada kliendi geneetilistest omapäradest, et koostada individuaalseid treeningplaane nende eesmärkide täitmiseks. «Ühest küljest on hea teada, millised on inimese geneetilised eeldused erinevate spordialadega tegelemiseks. Mõningatel juhtudel on inimesele sünnipäraselt kaasa antud sobivus vastupidavusaladega tegelemiseks, teistel juhtudel hoopis jõutreeninguks ning lihasmassi kasvatamiseks. Harvemini esinevad korraga head eeldused mõlemaks – sellistel inimestel on piisava motivatsiooni olemasolul eriliselt head tingimused tippspordiga tegelemiseks. Saadud info najal saab treener anda soovitusi, milliseid treeninguid rakendada ja milline võiks välja näha nädala treeningkava tõhusamalt tulemusteni jõudmiseks. Samuti on oluline teada, millised on kliendi riskid ülekaalulisuse või jojo-efekti tekkeks ning millised võiksid olla optimaalsed makrotoitainete (süsivesikud, rasvad, valgud) vahekorrad saavutamaks soovitud tulemused (kaalulangus/kaalutõus/kaalu säilitamine). Lisaboonusena on kaasas tervislikud ja maitsvad retseptid, mis võimaldab kogu teoreetilise info kohe praktikasse panna. Soovitan geenitesti tegemist igale enda tervisest huvituvale ja hoolivale inimesele, sest saadud teadmistele saab tugineda kogu ülejäänud elu.»
Geenitesti tegemine on väga lihtne
Geenitesti tegemiseks ei ole vaja kuhugi kohale minna – proovivõtuks vajaliku komplekti saab endale mugavalt postiga koju tellida. Testkomplekt sisaldab proovivõtuks vajalikke juhiseid ja tarvikuid, et endalt süljeproov võtta ning see laborisse analüüsimisele saata. Testi vastused on valmis keskmiselt kuuga alates sellest, kui proov on laborisse jõudnud.
Rohkem infot: www.geenitestid.ee