Alates 1943. aasta sügisest otsis tuhandeid eestlasi võimalusi natside okupatsiooni all olevast Eestist Soome või Rootsi põgeneda. 1944. aasta alguses alanud Punaarmee pealetung Eesti piiridel aktiveeris uue Nõukogude okupatsiooni kartuses põgenemisi veelgi. Salajaste põgenike ülevedajad küsisid reisi eest küllalt suuri summasid. Lisaks tegelesid põgenike üleveo korraldamisega eestlaste ühendused, eelkõige Eesti Abistamisorganisatsioon, Eesti Komitee jt. Arvuliselt väike, kuid poliitiliselt oluline osa põgenikest jõudis Rootsi Ameerika Ühendriikide sõjapõgenike abistamise programmi toel. Programmi põhieesmärgiks on peetud Euroopa juutide päästmist natside käest, kuid sel oli tugev seos ka Ameerika luurega.
1944. aasta jaanuaris andis president Roosevelt korralduse moodustada Sõjapõgenike Komitee (War Refugee Board, WRB), mis pidi päästma vaenlase rõhumise alla sattunud ohvreid. WRB nimetas oma eriesindajad Türki, Šveitsi, Rootsi, Portugali, Ühendkuningriiki, Itaaliasse ja Põhja-Aafrikasse.
Rootsis oli nende ettevõtmiste keskseks persooniks norra päritolu ameeriklane Iver C. Olsen (1904–1960). Ta oli USA rahandusministeeriumi töötajana võetud Ameerika luureorganisatsiooni Office of Strategic Services (OSS) teenistusse ja suunati detsembris 1943 rahandusatašee katte all operatiivtööle OSSi esindusse Stockholmis. Olseni ampluaa oli lai: põhiliselt kogus ta teavet Rootsi majandussidemete kohta natsidega, aga puutus kokku ka Norra vastupanuliikumise, Himmleri separaatrahu katsete jt teemadega. Olseni ülesandeks WRB esindajana sai info kogumine päästetavate kohta, päästmisega otseselt tegelevate isikute leidmine ja ettevõtmise rahastamine.
Ülesandeks oli võetud päästa vaimne eliit
Olseni kuulsaim saavutus on kindlasti Raoul Wallenbergi kaasamine tuhandete Ungari juutide päästeoperatsiooni, kuid ta tegutses ka Soome, Norra, Taani, Rumeenia ja Bulgaaria ning ka Baltimaade suunal. Olsen toimis siin sel viisil, et võttis kõigepealt ühendust Rootsi võimude poolt mitteametlikult tunnustatud endiste Eesti, Läti ja Leedu saadikutega, kes omakorda kaasasid päästeretkede tegelikud elluviijad. Nii andis Eesti saadik Heinrich Laretei (pildil) aktsiooni läbiviimise ülesandeks oma usaldusisikutele kolonel August Rattistele ja toimetaja Jaan Otsale.