Eesti kaitseminister Hanno Pevkur ja kaitsetööstuse ettevõtte Helsing kaasasutaja ja kaasjuht Gundbert Scherf allkirjastasid kolmapäeval ühisavalduse, millega kinnitatakse kavatsust Eesti kaitsevõimet tugevdada tehisaru tehnoloogiate arendamise ja rakendamise kaudu.
Eesti kaitsevõimet hakkab tugevdama tehisaru (4)
Ühise algatuse raames laiendab Helsing oma tegevust Eestis ja Balti regioonis ning teeb märkimisväärseid investeeringuid, kokku 70 miljoni euro ulatuses, sealhulgas uute tootmisrajatiste loomisse.
Kaitseministeeriumi üks eesmärke on edendada uute kaitsetehnoloogiate väljatöötamist Eesti kaitseväe jaoks ja tehisintellektil põhinevate lahenduste, sealhulgas tarkvaramääratletud rekke- ja löögivõimekuse võimaluste uurimist. Koostöö ettevõtte Eesti haru Helsing OÜga on oluline osa sellest jõupingutusest, mis juhindub Eesti strateegilisest eesmärgist tugevdada riiklikku julgeolekut ja Eestisse tuua Euroopa juhtivaid kaitsetööstusettevõtteid. Ettevõte teeb tihedat koostööd Eesti tööstuspartneritega, et pakkuda tehisarul põhinevaid kaitsevõimekusi ja toetada otseselt ministeeriumi strateegilisi eesmärke.
«Uus julgeolekukeskkond Euroopas nõuab valitsustelt ja kaitsetööstuselt otsustavat vastust, et olla arendamisel ja nüüdisaegsete kaitsevõimekuste kasutuselevõtul eestvedaja. Helsingi otsus tuua osa oma tegevusest Eestisse on ka tunnustus Eesti pühendumusele tugevdada riigikaitset ja pakkuda kaitsetehnoloogia ettevõtetele soodsat keskkonda,» ütles kaitseminister Hanno Pevkur.
«NATO idatiiva kaitsmine on kriitilise tähtsusega eesmärk, samas arenevad kiirelt meie ees seisvad julgeolekuväljakutsed. Tugeva heidutuse tagamine ei nõua mitte ainult uusimaid tehnoloogilisi edusamme, vaid ka tihedat koostööd valitsuse ja tööstuse vahel. Oleme uhked, et saame astuda partnerlusse Eestiga, riigiga, mis on järjekindlalt haaranud juhtrolli tipptasemel tehnoloogiate omaksvõtmisel. Koos saame arendada selliseid kaitsevaldkonna tehisaru võimekusi, mis tugevdavad nii Eesti kaitseväge kui ka kogu allianssi,» ütles Gundbert Scherf, Helsingi kaasjuht.
Ühisavalduse kohaselt töötavad mõlemad pooled koos, et uurida tehisaru võimekuste rakendamist Eesti kaitseväe töös, tuginedes hiljutistele õppetundidele ülemaailmsetest konfliktidest. Samuti otsivad pooled koostöövõimalusi uute tehnoloogiate testimisel.