Päevatoimetaja:
Mai-Brit Jürman
Saada vihje

Harku järves varitsevad suplejaid sinivetikad

Copy
Harku järves pole sinivetikate tõttu ujumine soovitav.
Harku järves pole sinivetikate tõttu ujumine soovitav. Foto: Andres Haabu

Harku järvest võetud veeproovi analüüs, mille võttis terviseamet, näitas, et sinivetikate koguarvukus koos mittetoksiliste liikidega ületab ujumiseks loetud ohutut piiri. Pikaajaline vees viibimine või vee allaneelamine võib kujutada ohtu tervisele.

Terviseameti soovituse kohaselt tuleks lähiajal randades ujudes olla tähelepanelik oma tervise suhtes ning pärast suplust võimalusel ennast puhta vee ja seebiga pesta. Kindlasti tuleks jälgida, et väikelapsed ja lemmikloomad merevett alla ei neelaks. Mürgistuskahtluse korral tuleks pöörduda kas oma perearsti poole või helistada terviseameti mürgistusteabekeskuse ööpäevaringsel infoliinil 16662.

Inimene võib sinivetikate toksiinidest mürgistuse saada sinivetikarikast vett alla neelates. Mürgistusest on eelkõige ohustatud väikesed lapsed, vanemad inimesed, kodu- ja karjaloomad. Koertel piisab mürgituse saamiseks karva lakkumisest peale sinivetikaid sisaldavas vees ujumist. Sinivetikamürgituse sümptomid võivad sarnaneda tavalise gripi omadega, esineda võib naha ja silmade punetus, halb enesetunne ja kõhulahtisus, palavik, nohu ja köha, lihasevalud, huulte kipitamine ja pragunemine ning tasakaaluhäired.

Ohutu supluskogemuse tagamiseks on oluline veenduda vee puhtuses enne vette minekut. Kui vesi on muutunud silmaga nähtavate helveste tõttu kollakas-roheliseks, kalda äär on kaetud tiheda rohelise massiga, millel on kopituse lõhn, siis võib tegu olla sinivetikatega. Sinivetikate tõenäosus on veel suurem, kui vee värvi muutvad helbed on nii väikesed, et vette pistetud oksal püsima ei jää.

Täpsemat informatsiooni suplusvee ohutuse kohta leiab terviseameti kodulehelt.

Suplusvee kvaliteedi kohta leiab infot SIIT.

Sinivetikad ja tervis

Kui ujusid sinivetikatega saastunud vees, pese end võimalikult kiiresti pärast veest väljumist seebi ja veega.

Kindlasti tuleb jälgida, et väikelapsed ja lemmikloomad merevett alla ei neelaks.

Kui saastunud vesi satub silma, loputa silmi rohke puhta voolava veega vähemalt 15 minuti jooksul. Kui pärast silmade loputamist pisaravool, ärritus, valu, turse, valguskartus ei möödu, tasub pöörduda silmaarsti erakorralisele vastuvõtule.

Sinivetikatest põhjustatud üldiste tervisekaebuste korral piisab tavalisest kodusest ravist: palavikualandajad, peavaluravimid, joogivesi ja tee.

Vajadusel küsida nõu perearstilt, helista perearsti nõuandetelefonil 1220 või mürgistusinfoliinil 16662.

Tagasi üles