Päevatoimetaja:
Mai-Brit Jürman
Saada vihje

Sõnakorje võidusõna on turvatalastu (7)

Copy
Eesti suursaadik NATO juures Jüri Luik ja võistluse võitja Susanna Laan.
Eesti suursaadik NATO juures Jüri Luik ja võistluse võitja Susanna Laan. Foto: Välisministeerium

Eesti NATOga ühinemise 20. aastapäeva puhul toimunud sõnavõistluse võitis Susanna Laan, kes pakkus pika ja keeruka sõna julgeolekuarhitektuur asemele välja lühikese ja lööva sõna turvatalastu.

Paides toimuval arvamusfestivalil võitja välja kuulutanud Eesti suursaadik NATO juures Jüri Luik ütles, et eesti keel saab olla kultuurkeel ainult juhul, kui meil ei ole olemas üksnes põhisõnavara, vaid ka sõnavara, mis võimaldab meil rääkida muu hulgas tehnoloogiast, tehisintellektist ja julgeolekupoliitikast. «Uusi sõnu välja pakkudes on kõik sõnavõistlusel osalenud teinud ära väga olulise töö,» rõhutas Luik.

Võidusõna autori sõnul võttis võidusõna turvatalastu väljamõtlemine aega mitu nädalat. «Olen alati olnud keelehuviline ja seetõttu pälvis võistlus kohe minu tähelepanu,» sõnas Laan. Esmalt otsustas ta asendada liitsõnas «julgeolekuarhitektuur» sõna «arhitektuur» sõnaga «tala» ja nii käisid uue võimaliku sõnana läbi variandid «julgeolekutalastik» või «julgeolekutalastu».

«Kahtlesin, kas ilus ja juurdunud sõna «julgeolek» tasub millegi muuga asendada, aga otsustasin siiski võtta riski ja esitasin võistlusele hästi kokkukõlava sõna «turvatalastu»,» selgitas Laan. «Mul on hea meel, et eksperdid pidasid sõna võidu vääriliseks.»

Võistluse teist ja kolmandat kohta jagasid sõnad lävekaitse (ingl forward defence), mida pakkusid Raido Vahtra ja Kaja Vahtra, ning nimistama – maha nimistama (ingl list – delist), mille esitaja oli Aet Rebane. Võistluse eripreemia pälvis Elisabeth Hade, kes tegi ettepaneku kasutada võõrsõna rotatsioon asemel murdesõna meen.

Võistluse võitjat ootab reis Brüsselisse ja NATO peakorteri külastus.

NATO sõnause ehk julgeolekupoliitika ja riigikaitse sõnavõistluse eesmärk oli arendada julgeolekupoliitika ja riigikaitse oskussõnavara ning populariseerida terminiarendust.

Võistlusele valiti seitse mõistet, millele oodati lühikest, suupärast ja tähenduslikult sobivat eestikeelset vastet. Kokku osales võistlusel 47 inimest, kes pakkusid kokku välja 244 uut sõna.

Tagasi üles