Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

ANALÜÜS Kaks intriigi riigisekretäri ametikoha ümber (8)

Copy
Postimehele on väidetud, et põhjus, miks riigikantselei rolli ümber tehakse ja miks riigisekretäri Taimar Peterkop lahkub, on selles, et Peterkop ja peaminister Kristen Michal (RE) ei saa omavahel läbi. Stenbocki maja aga eitab sellist verisooni järsult ja lisab, et tegu on spinniga, mida levitavad mõned kaitseministeeriumi ja siseministeeriumi ametnikud.
Postimehele on väidetud, et põhjus, miks riigikantselei rolli ümber tehakse ja miks riigisekretäri Taimar Peterkop lahkub, on selles, et Peterkop ja peaminister Kristen Michal (RE) ei saa omavahel läbi. Stenbocki maja aga eitab sellist verisooni järsult ja lisab, et tegu on spinniga, mida levitavad mõned kaitseministeeriumi ja siseministeeriumi ametnikud. Foto: Eero Vabamägi

Osa kõrgemaid riigiametnikke kardab, et kui Keit Kasemetsast saab uus riigisekretär, siis tähendab see ametikoha politiseerimist. Väiksem seltskond, mõned inimesed kaitseministeeriumist ja võib-olla ka siseministeeriumist on aga rõõmsad, et praegusest riigisekretärist Taimar Peterkopist lahti saavad.

Riigisekretäri isik on teema, mis keskmist inimest absoluutselt ei huvita. Keskmine inimene ei tea, kes on parajasti riigisekretär ega ka seda, millega tegeleb riigisekretäri juhitud ametiasutus nimega riigikantselei. Küll aga huvitab riigisekretäri persoon üht suhteliselt kitsast, kuid see-eest väga mõjukat huvirühma – umbes paarisajapealist Eesti tippametkonda. Üks allikas ütles Postimehele: «Mitu aastat pole tippametnike seltskonnas kihanud nii nagu praegu.»

Intriig on kahetasandiline. Kasemetsa võimalik saamine riigisekretäriks ärritab osa Eesti tippametnikke. Küsimus pole mitte Kasemetsa võimekuses, ta saaks riigisekretäri tööga hakkama, vaid selles, mida praegu kliimaministeeriumi kantsleri ametit pidav Kasemets juulikuus tegi. Nimelt osales Kasemets koalitsiooniläbirääkimistel ja sammus koalitsiooniläbirääkimistele Reformierakonna delegatsiooni koosseisus.

Eesti ametnikud aga koalitsiooniläbirääkimistel ei osale, sest läbirääkimistel tehakse poliitikat. Ametnikud ei istu laua ääres poliitiliste otsuste tegijatena. Nad istuvad lauast eemal või üldse kõrvaltoas, kuskohast poliitikud neid aeg-ajalt kutsuvad ja küsivad tehnilist laadi küsimusi, näiteks, et tahame teha sellise muudatuse ja kas saaksite välja arvutada, kui palju see maksma läheks.

Tagasi üles