Ukraina peab jätkama jõupingutusi, et kahjustada Venemaa õhutõrjevahendeid tagalas ja Ukraina okupeeritud aladel kaugmaarelvadega, et võimaldada edukalt kasutada hävitajaid F-16, vahendas meediakanal Ukrinform esmaspäeval Ameerika Sõjauuringute Instituudi (ISW) aruannet.
Venemaa õhutõrje kahjustamine on hävitajate kasutamisel keskne
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kinnitas pühapäeval, et hävitajad F-16 on juba Ukrainas. Kiiev loodab kasutada neid täiustatud lennukeid Venemaa jõupingutuste tõrjumiseks ja õhutõrje tugevdamiseks. Zelenskõi tänas eriliselt Taanit, Hollandit ja Ühendriike.
ISW hindab jätkuvalt, et Ukraina vajab märkimisväärsel hulgal F-16 reaktiivlennukeid, et suunata need välja sellises mahus, mis on vajalik selleks, et Ukraina suudaks integreerida lennukid oma laiema õhukaitse nii-öelda vihmavarjuga.
«Samuti peab Ukraina jätkama jõupingutusi, et kahjustada Venemaa õhutõrjevõimekusi tagalas ja Ukraina okupeeritud aladel kaugmaarelvadega, et võimaldada edukalt kasutada hävitajaid F-16,» seisis raportis.
Juuli lõpus teatas ISW, et Vene väed aineliste ja inimlike piirangute tõttu tõenäoliselt uut suvist pealetungioperatsiooni ellu ei vii.
«Kuu lõpus jätkas Moskva lokaliseeritud jõupingutusi Ukraina lääneosas Donetski oblastis, kuid tõenäoliselt puudub neil laiem operatiivvõimekus suvel eraldi pealetungioperatsiooni taastamiseks Donetski oblastis või mujal rindel,» märkisid analüütikud.
«See hinnang on üldjoontes õige,» nõustus Londoni mõttekoja Royal United Services Institute (RUSI) maasõja teadur Nick Reynolds.
«Kuid olukord on mõlema poole jaoks habras ja väga ettearvamatu,» lisas Reynolds.
Asjatundjad ja ametnikud väidavad, et Moskva peab laastamissõda, lootes hävitada Kiievi võitlejate ja varustuse varud enne, kui Kremlil oma ressursid otsa saavad.
Lääne luureandmed näitavad, et Venemaa sai relvi liitlastelt, nagu Iraan, Hiina ja Põhja-Korea ja viis oma kaitsetööstuse kiiresti üle sõjarežiimile ja tugineb tohututele Nõukogude Liidu sõjavarustuse varudele.
Venemaa edu on soodustanud isikkoosseisu hoolimatu ohverdamine. Ukraina on viimastel kuudel sageli teatanud, et iga päev saab haavata või hukkub üle 1000 Moskva võitleja. Kiievi hinnangul suudab Venemaa meelitada oma sõjaväkke iga kuu umbes 30 000 nekrutit.
Ukraina saab oma läänepartneritelt märkimisväärset abi ja eelkõige sõjavarustust. Kuid vaatamata avalikele avaldustele NATO pühendumusest Kiievile kerkivad tungivad küsimused tulevase sõjalise abi tarnete kohta, kui USA valimised peaks võitma Donald Trump.