1927. aastakäigu mobilisatsioon
Kuna vabatahtlik värbamine lennuväe abiteenistusse 1944. aasta mais ja juunis loeti läbikukkunuks, siis augustis algas sundvärbamine. 3. augustil 1944 andis Mäe määruse «1927. aastakäigu lennuväe abiteenistusse kutsumisest». Vabastada tuli need noored, kes olid tuletõrjes rühmade ja salkade ülemad, Omakaitse teenistuses mingil valveobjektil või võetud Riigi Tööteenistusse.
Vabastada tuli need noored, kes olid tuletõrjes rühmade ja salkade ülemad, Omakaitse teenistuses mingil valveobjektil või võetud Riigi Tööteenistusse.
Koos 1927. aastakäiguga tuli mobilisatsioonipunktidesse ka 1928., 1929. ja isegi 1930. aastal sündinud noori. Kokku värvati Eestis lennuväe abiteenistusse umbes 2500 noort, kellest 346 anti 1944. aasta sügisel üle mereväele ja neid nimetati mereväe abiteenistuslasteks (Marienhelfer).
Mobiliseeritud viidi algul Pirita-Kosele, kus nad jagati gruppidesse ja saadeti septembri alguses õhutõrjeüksuste juurde. Kõige rohkem koondati mobiliseeritud poisse Paldiskisse, kuhu taganesid septembris ka Tallinnast ja Harjumaalt mobiliseeritud, keda algselt rakendati Tallinna ümbruses (enamuses Lasnamäe lennuväljal). Sealt kaudu suur osa lennuväepoistest ka Eestist evakuueriti. Mõnikümmend Pärnumaa poissi, kes saadeti 127. (motoriseeritud) õhutõrjedivisjoni patareide juurde, jõudsid 1944. aasta oktoobris Ventspilsist meritsi Sõrve poolsaarele, kus toimusid novembrini viimased Teise maailma lahingud Eesti pinnal. Ligi 200 abiteenistuslast jäid 1944. aastal Kuramaal kotti. Paldiski, Pärnu ja Riia sadamate kaudu evakueeriti Saksamaale kuni 1000 lennuväeabiteenistuslast ja ligi 300 mereväe abiteenistuslast. Eestisse jäi maha ligi 1000 poissi.
Lõpetuseks
Kuna suur osa 1926. ja 1927. aastakäigu mobiliseeritud noori evakueerus 1944. aasta sügisel erinevaid teid pidi Eestist, siis nende sõjatee polnud veel kaugeltki läbi. 27. septembri varahommikul andis väegrupi Nord ülemjuhatus korralduse kõik eestlaste üksused Saksamaale ümberformeerimisele saata. 6. oktoobril 1944 andis SSi Peaamet omakorda korralduse koondada 20. Eesti SS-diviisi ümberformeerimine Neuhammeri õppekeskusesse Sileesias (tänapäeval Świętoszów), kuhu tuli saata kõik Eestist evakueeritud sõjamehed, lisaks veel teenistuskõlbulikud mehed politseist, eesti lennuüksusest, mere- ja lennuväe abiüksustest ning Saksamaale toodud haavatute hulgast.