Päevatoimetaja:
Marek Kuul
(+372) 507 3066

Hispaania agentuur AECID kavatseb ühineda demineerimisega Ukrainas

Copy
Demineerijad Harkivi oblastis.
Demineerijad Harkivi oblastis. Foto: Joan Galvez / SIPA / Scanpix

Hispaania Rahvusvahelise Arengukoostöö Agentuur (AECID) kaalub humanitaarsetes demineerimisprojektides osalemist Ukrainas ja nende kaasrahastamist.

Seda arutati majandusministeeriumi esindajate ja organisatsiooni delegatsiooni kohtumisel, vahendas meediakanal Ukrinform, viidates majandusministeeriumi informatsioonile.

«Ukraina miinitõrje vallas on tänaseks loodud lai rahvusvaheline koalitsioon – erinevate probleemide lahendamisesse on kaasatud riigid, rahvusvahelised organisatsioonid, rahastajad ja tootjad. Tegeleme pidevalt koostöö laiendamisega partneritega ja meil on ettepanekuid erinevates valdkondades. Töö selles valdkonnas käib pidevalt. Meil on ühtlasi andmeinnovatsiooniga seotud projekte, millega nad saavad liituda. Julgustame tihedamat koostööd Ukraina tootjate ja miinitõrjeoperaatoritega, mis kiirendab Ukraina maa demineerimist,» rääkis asemajandusminister Ihor Bezkaravainõi.

Asemajandusminister Volodõmõr Kuzio märkis, et Ukraina on huvitatud investeeringute kaasamisest majandusse ning koostöö tugevdamisest Ukraina ja Hispaania ettevõtete vahel. Ka Hispaania ettevõtted näitavad üles huvi Ukrainas töötamise vastu. Kuu aega tagasi toimus Ukraina-Hispaania ärifoorum, kus osalesid enam kui kahekümne Hispaania suurettevõtte esindajad.

«Oleme koostanud investeerimisjuhendi, mis annab ülevaate Ukraina investeerimismaastikust, analüüsi prioriteetsetest sektoritest, nagu energeetika, infrastruktuur, põllumajandus, roheline metallurgia, farmaatsia, kriitilised materjalid ja IT. Lisaks pakub juhend investoritele 95 investeerimisprojekti, mille väärtus on 27 miljardit USA dollarit. Juhend aitab investoritel orienteeruda Ukraina pakutavates võimalustes,» seletas Kuzio.

Leedu ja Island allkirjastasid eelmisel nädalal demineerimiskoalitsiooni vastastikuse mõistmise memorandumi, mis võimaldab luua koalitsiooni fondi ja alustada hankeid.

Kaitseministeeriumist öeldi BNSile, et ülejäänud riigid peaksid liituma sellega suvel. Kokku osaleb koalitsioonis 22 riiki.

Leedu alustas Ukraina demineerimiseks koalitsiooni moodustamist eelmisel suvel Ukraina Ramsteini formaadi toetajate veebikohtumisel.

Toona kutsuti koalitsiooni panustama riike, kellel on võimalus koolitada sapööre või saata Ukraina sõduritele vajalikku varustust.

Tänavu veebruaris allkirjastasid demineerimiskoalitsiooni osapooled Brüsselis Ramsteini formaadis 19. kohtumise raames kavatsuste protokolli.

Ukraina toetajate Ramsteini formaadis kontaktrühma kohtumisel võtsid Leedu ja Island üle koalitsiooni juhtimise, mille eesmärk on abistada Ukraina kaitseministeeriumi ja sõjaväge humanitaar- ja sõjalise demineerimise vallas, hankida miinitõrjeseadmeid ja koolitada neid kasutama. Samuti on kavas luua ühishangete fond.

Koalitsioonis osalevad riigid võivad vabalt valida oma abi olemuse ja mahu, olgu selleks siis lahingu- või humanitaardemineerimisabi või mõlemad.

Ministeerium märkis, et oodatakse toetust rahalise panusena ühisostudeks, abi vajalike vahenditega ning ukrainlaste koolitamisega.

Koalitsiooniga liitumine ei takista riike toetamast Ukrainat kahe- või muul mitmepoolsel alusel.

Tagasi üles