Päevatoimetaja:
Emilie Haljas
Saada vihje

Viimasele metsavennale püstitatakse mälestuskivi

Copy
Ruuben Lambur
Ruuben Lambur Foto: Marianne Loorents

Eesti viimasele metsavennale Ruuben Lamburile (13.11.1925–16.05.2024) on plaanis püstitada mälestuskivi. 

Eesti Endiste Metsavendade Liidu juht Heiki Magnus rääkis, et idee rajada Ruuben Lamburile mälestuskivi tuli tal seetõttu, et mees oli alati oodatud kõneleja erinevatel isamaalistel üritustel ja ta oli alati nõus eluteel kogetut jagama.

«Tegemist oli mehega, kes oli ilmselgelt rohkem kui vaid oma lähedastele lähedane. Seepärast tegin Ruubeni matuste korraldamise ajal lähedastele ettepaneku, et kui õige teeks nii, et kõik head inimesed, kes soovivad oma panuse tema mälestuseks anda, saavad seda mälestuskivi kaudu teha,» ütles Magnus. 

Idee autori sõnutsi tuleb mälestuskivi vääriline, kõrgusega üks meeter ja plaani järgi on selle laius 0,5 meetrit. «Kivi tagaküljel on üks oluline teemakohane luuletus, mida Ruuben ikka tavatses esitada oma esinemistel. Lisaks kivile on sel ka vääriline kivialus,» lausus Magnus. 

Esialgne maksumus koos paigaldusega on 5000 eurot ja avamine toimub novembris, kui on Lamburi sünniaastapäev.

«Tänase seisuga on tehtud 14 annetust ja laekunud on üle 900 euro. See näitab, et meie algatus on end õigustanud ja inimesed soovivad mälestusele panustada. Tagasiside on seni olnud igati meeldiv, on tänatud algatuse eest,» sõnas Magnus.

Ruuben Lambur oli kunagine noorkotkas, sõjaliste teenetega vabadusvõitleja, Riigivapi teenetemärgi kavaler ja Eesti Endiste Metsavendade Liidu auliige. Ruuben Lamburist sai metsavend 16-aastaselt, ta võitles teises maailmasõjas kommunistlike okupantide vastu. Seejärel jätkas ta võitlust metsas, kuni 1947. aastal ta tabati ja saadeti vangilaagrisse Venemaale. 

Lambur oli GULAGi arhipelaagi vang nr K2117. Kodumaale naasis ta 40-aastaselt. Endine sõjavang otsustas oma eluloo kirja panna ja 2021. aastal said memuaarid kaante vahele. «Alutaguse saaga» ilmus autori 91. eluaastal.

Ruuben Lambur on maetud Lääne-Virumaale Tõrma kalmistule.

Tagasi üles