Olgu kohe rõhutatud, et Sinimägede lahingut tuleks käsitleda üldmõistena ning seda saab eraldi lahinguks pidada vaid tinglikult: tegu oli vaid ühe episoodiga Leningradi rinde väekoondiste 24. juulil alanud pealetungist terve Narva rinde ulatuses Vasknarvast Narva-Jõesuuni.
Selleks hetkeks olid lahingud Narva rindel kestnud juba pool aastat. 5. veebruariks õnnestus Punaarmeel Narvast lõunas üle jõe tungida ja moodustada sillapea (Auvere platsdarm), jäädes järgnevatel kuudel ohustama Narva jõe põhjalõigus ja Narva sillapeal asuvate Saksa vägede lähitagalat, mille varustusteed olid surutud kitsasse koridori Auvere platsdarmi ja Soome lahe vahele.
Pärast Punaarmee pealetungi raugemist Narva rindel 1944. aasta märtsi keskpaigas alustas omakorda vastupealetungi Saksa armeegrupi Narwa XXXXIII armeekorpus, likvideerimaks ohtu Auvere platsdarmilt. 23. aprillil lõpetati pealetung suuremat edu saavutamata, lahingud Narva rindel soikusid ja algas positsioonisõda.
Ettevalmistused taganemiseks
Ühtlasi alustati Narva rindele koondatud Saksa väekoondiste saatmist teistesse rindelõikudesse, mistõttu suurenes Sinimägede lahingu eel Narva rindel märgatavalt eesti üksuste osakaal. 300. eriotstarbelise diviisi staabile allutatud 2.–4. ja 6. eesti piirikaitserügemendid olid kaitsel Narva jõel alates Vasknarvast Peipsi ääres ning rannakaitses kasutati nelja eesti politseipataljoni (286., 288., 291. ja 292.).
20. eesti SS-diviis mehitas kaitset Narva jõel, linnast kuni mereni. Auvere platsdarmi ümber ja Jaanilinna sillapeal olid kaitses III SSi soomuskorpusele alluvad 11. jalaväediviis, SS-soomusgrenaderidiviisi Nordland (alluvuses ka neli 20. eesti SS-diviisi pataljoni) ja SS-soomusgrenaderibrigaad Nederland.
Arvestades loodusolusid, osutus Narva rinne Punaarmeele pudelikaelaks. Läbimurre laial rindel oli võimalik ainult talvel, kui Peipsi järv oli kaetud jääga ning jõed, sood ja rabad samuti külmunud. Eesti idapiirilt lääne suunas kulges kaks teed: piki põhjarannikut (seal oli ka raudtee) ning mööda Peipsi põhjakallast. Kahe tee vahele jääv Auvere platsdarm oli küll hiiglaslik ning sidus Saksa vägesid, kuid Punaarmee pealetungi lääne ja lõuna suunas takistasid soostunud alad ning läbipääsmatud Alutaguse ürgmetsad.