Postimehe peatoimetaja Priit Hõbemägi ütles laupäeval Kuku raadio saates «Keskpäevatund», et Kristen Michali uus valitsus üritab ilmselt tuua Reformierakonna tagasi oma lätete juurde, millest partei Kaja Kallase juhtimise ajal kaugenema hakkas.
KESKPÄEVATUND ⟩ Kristen Michali valitsus tahab tuua Reformierakonna tagasi oma lätete juurde (6)
«Reformierakond tahab kindlasti hoida uues valitsuses enda käes võtmeteemasid, mis on olnud erakonnale olulised läbi aegade. Kaja Kallase valitsuse ajal hakkasid jääma tagaplaanile korras rahandus, majanduskasv, ettevõtete toetamine ja ettevõtjate eest kõnelemine. Kui Reformierakonnalt küsiti, et kuidas jääb siis majanduse ja ettevõtjate eest seismisega, tulid ebamäärased vastused,» rääkis Hõbemägi.
Ta märkis, et Reformierakond muutus kodanike riigi ja ettevõtjate huvide eest seisjast rahvaparteiks, mis pidi võimul püsimiseks hoolitsema et kõik väiksemad ühiskonnagrupid oleks kaetud. «See hägustas suurt eesmärki, kuid paistab, et Michal üritab tuua Reformierakonna tagasi oma lätete juurde,» ütles Hõbemägi.
Ajakirjanik Ainar Ruussaar märkis, et reedel avalikustatud koalitsioonilepingusse on maksutõusud sisse kirjutatud ning sellest leiab lauseid, mis ei tähenda justkui midagi, aga võimaldavad samas kõike. Näiteks on koalitsioonilepingus lause: «Julgeolekumaks peab katma kõik need kulud, mis meil on vaja ühiselt teha Eesti kaitsevõime kasvuks ja muude sõjast tulenevate negatiivsete sotsiaalmajanduslike mõjudega toimetulemiseks.»
Ruussaare sõnul võib sellest välja lugeda, et julgeolekumaksust laekuvat raha ei suunata mitte ainult kaitsevaldkonnale, vaid ka mujale.
Ruussaar märkis, et kahtlemata on uues valitsuses kõige tähtsam ametipost rahandusministri oma, kuhu asub veteranpoliitik Jürgen Ligi. Ta asub ministriametisse juba viiendat korda, varem on ta olnud välisminister, kaitseminister, haridus- ja teadusminister ja rahandusminister. «Jürgen Ligilt oodatakse otseselt või kaudselt suuri ja olulisi samme» märkis Ruussaar.
Hõbemäe sõnul viitab ka Jürgen Ligi nimetamine rahandusministriks sellele, et vana ja hea Reformierakond tuleb tagasi.
«Jürgen Ligi on sõnades võib-olla järsk, aga tal on alalhoidlikku poliitikat ajava ministri maine. Avalikkusega suhtlemisel võib ta sotsiaalmeedias juhuslikult ilmuda Mart Juure toidupildi alusesse diskussiooni ja kellelegi põrutada. Ta ilmub välja suvalistes diskussioonides, teeb paar laksu ja kui keegi kobiseb, annab valusalt vastu. Aga ministritöös domineerib tal konservatiivsem pool,» ütles Hõbemägi.
Suhtekorraldaja ja publitsist Põim Kama nentis, et Reformierakond soovib oma vana kuvandit tagasi ning seda näitab ka uue valitsuse ministrite valik. Eelmisest valitsusest jätkavad kaitseminister Hanno Pevkur, sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo ja kultuuriminister Heidi Purga. Kama nentis, et ainsad uued näod Reformierakonna ministrite seas on kliimaminister Yoko Alender ja majandusminister Erkki Keldo.
Eelmisest valitsusest ei jätka majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo (Eesti 200), rahandusminister Mart Võrklaev (RE) ja justiitsminister Madis Timpson (RE).
Hõbemägi nentis, et Riisalo ja Võrklaev olid mõlemad ministrid, kes sattusid ametis olles ajakirjandusele hambu.
«Võrklaev tõusis kõige vihatumaks ministriks, eriti pärast seda, kui ta andis vastukäivaid selgitusi automaksu kehtestamise vajadusele, kord rääkis ta riigieelarve vajadustest, kord keskkonnakaitse eesmärkidest. Tegelikult said kõik aru, et oli vaja kusagilt 280 miljonit kokku kaapida,» rääkis Hõbemägi.
Ruussaar meenutas, et automaks ei ole jõustunud, kuna president Alar Karis saatis selle seaduse riigikogusse tagasi. «Eks saab näha, kuidas automaks välja kukub lõpuks,» lisas ta.
Ruussaare sõnul on eelarve mõttes kõige kindlamal positsioonil, kaitseminister Hanno Pevkur ja siseminister Lauri Läänemets ja see on väga hea, et see nii on, kuna riigikaitse ja sisejulgeolek on praegu kõige tähtsamad valdkonnad. «Ma olen nõus rohkem maksu maksma, kui see raha läheb tõesti julgeolekusse,» ütles Ruussaar.