Päevatoimetaja:
Tarvo Madsen
Saada vihje

Politsei tabas telefonikelmidele raha vahendanud noormehe

Copy
Politsei tabas Narvas pettureid aidanud noormehe.
Politsei tabas Narvas pettureid aidanud noormehe. Foto: Madis Veltman

Ida prefektuuri kriminaalpolitseinikud esitasid kahtluse peagi täisealiseks saavale noormehele, kes vahendas kurjategijatele kelmuste ohvritelt välja petetud raha.

Ida prefektuuri kriminaalbüroo juht Rainet Juuse rääkis, et noormehele esitati kahtlustus üheksas episoodis ning kahjusumma küündib 42 000 euroni.

«Petturid tegutsevad üldiselt välismaal ja värbavad suhtlusrakenduste kaudu rahakulleriteks kohalikke noori. Palume inimestel ka värbamiskatsetest politseid teavitada ning lapsevanematel noorukitele nendest ohtudest rääkida, sest nii saame kiirelt sekkuda ja hoida ära uusi ohvreid ning noored ei satu kerge tulu teenimise lootuses kuritegelikule teele,» ütles Juuse.

Kurjategijad on leidlikud

Sel aastal on sagenenud juhtumid, kus petturid väidavad telefonikõnes inimesele, et nende lähedane on põhjustanud või sattunud liiklusõnnetusse ning viivitamatult on vaja ravi jaoks raha. Inimesel palutakse kiiresti leida sularaha ning see üle anda koju saabunud kullerile.

Politsei palub kahtlastest töökuulutustest ja värbamiskatsetest teada anda meiliaadressil ida.vihje@politsei.ee.

Petturid pöörduvad inimeste poole erinevate asutuste nimel ja ettekäänetega. Näiteks 18. aprillil sai kannatanu kõne end Tele2 telefonioperaatorina esitlevalt inimeselt, kes teatas, et leping läheb muutmisele.

Mõned minutid hiljem helistati väidetavalt politseist ja teatati, et telefonioperaator on tegelikult pettur ja politsei vajab tema kinnipidamiseks abi. Selleks palus end politseinikuna esitlenud kurjategija inimesel viia sularaha pakiautomaati, et rahale järgi minev pettur teolt tabada. Inimeselt peteti välja ligi 30 000 eurot.

4. aprillil helistati 90-aastasele naisele väidetavalt prokuratuurist. Talle öeldi, et tema tütar põhjustas avarii ning ravi jaoks tuleb anda raha. Naine andis sularaha üle tema koju saabunud kullerile, kes esitles ennast prokurörina.

Riigile ei tule teha makseid viivitamatult

Viru ringkonnaprokuratuuri prokurör Riina Bogens paneb inimestele südamele, et prokuratuuri töötajad ei palu inimestelt kunagi telefoni teel raha.

«Kahjuks esitlevad kelmid end ka riigitöötajate, sealhulgas politseiametnike ja prokuröridena. Tõesti, nii prokuratuuri kui politseiga kokku puutudes tekib vahel olukordi, kus inimene riigile raha võlgneb, kuid neil juhtudel ei ole see inimesele kunagi üllatus,» selgitas Bogens. Ta tuletas meelde, et rahalisele kohustusele eelnevad menetlustoimingud ja siis saadetakse inimesele dokument, näiteks trahviteade või määrus, milles on märgitud ka kindel maksetähtaeg ning suunised ülekande tegemiseks riigiasutuse kontole. «Riigile ei tule kunagi makseid teha viivitamatult, eraisikute kontodele või koduuksel sularaha üle andes.»

Kriminaalbüroo juht sõnas, et skeemid on kohati uskumatud, kuid kelmid ajavad inimese segadusse ja nii õnnestubki raha välja petta. «Kui saate äreva kõne, siis võtke enne tegutsemist aeg maha või küsige nõu lähedastelt. Kõige rohkem paneb meid muretsema see, et inimesed lasevad võhivõõraid enda koju, teadmata, kes see inimene on ja mis on tema tegelik plaan. Ärge jagage telefonikõnes võõrale oma kodust aadressi, PIN-koode ja muid andmeid, mida kurjategijad võivad hakata ära kasutama teie mõjutamiseks ja seejärel raha kätte saamiseks,» ütles Rainet Juuse.

Kriminaalmenetlust viib läbi Ida prefektuuri kriminaalbüroo ja juhib Viru ringkonnaprokuratuur.

Tagasi üles