Hasartmängureklaamide täielikust keelustamisest on räägitud juba mõnda aega, ehkki täielikku keeldu pole seni veel kehtestatud. Küll aga on reklaame piiratud märkimisväärsel viisil, võrreldes mõne aasta taguse ajaga. Hasartmängureklaamide keelustamine on aga endiselt vastuoluline teema, mille üle valitsus on pikka aega vaaginud.
Kasiinode välireklaamid - hasartmängusõltlase õudusunenägu?
Tänase seisuga võib linna peal kohata mitmeid hasartmänguportaalide välireklaame - erinevate loosungitega bännerid võivad seista nii bussipeatustes või digiekraanidel. Loosungid pole enam küll nii suurejoonelised ja ei kutsu otseselt mängima, kuid inimesed, kellel on juba hasartmänguprobleem, võivad endiselt tunda nagu nad peaksid tegema tõkkejooksu, üritades peita oma vaatevinklist hasartmänguteemalisi välireklaame.
Kas hasartmängude välireklaamid tuleks keelata?
Kiirkasiino infoportaali hinnangul võib hasartmängureklaamide piirangut laiendada eelkõige just välireklaamidele. Välireklaamide suurim probleem seisneb nende sihtmärkides: füüsiliste reklaambännerite puhul ei saa kunagi kontrollida, kelle silme ette reklaamloosung jõuab. Kui hasartmängureklaam on paigaldatud bussipeatusesse, võib see jõuda nii laste kui ka hasartmängurite silmeni, suurendades seega riski hapra keskkonnakihi seas.
Just selle murekoha tõttu on hetkel hasartmängude välireklaamid üsna rangelt piiritletud. Reklaam ei tohi otseselt mängima kutsuda ega isegi selgelt viidata mängimisele, boonustele, pakkumistele ega millelegi muule, mis võiks reaalselt viidata kasiinole.
See aga ei tähenda, et välireklaamid ei peibutaks inimesi, kellel on juba tekkinud hasartmängumure. Suur osa reklaambänneritest suudavad siiski tabada inimeste pilku või tekitada huvi: mõni viitab oma kiiretele maksetele, mõni viitab niisama meelelahutuslikule olemusele. Kuigi otseselt mängima ei kutsuta, on selline bänner piisav, et tekitada inimeses huvi. Kuna kasiinod on kolinud internetiavarustesse, saab igaüks paari sekundiga uurida veebiportaali oma telefoni vahendusel ning niimoodi ongi alustatud uut mänguahelat.
Mängima kutsumine ei pruugi seega olla otsene, kuid ka kaudse sõnumiga reklaamid tänavatel võivad olla piisavad selleks, et tabada inimesi, keda taolised reklaamid ei tohiks eales sihtida.
Vastutustundlikkus on igaühe kätes
Samal ajal ei saa aga unustada seda, et vastutustundlik mängimine on iga inimese kätes. Eestis seaduse alusel tegutsevad litsentseeritud kasiinod võimaldavad erinevaid vastutustundliku mängimise mehhanisme, mille vahendusel saab määrata kaotuste piiranguid, panuselimiite või isegi sätestada endale mängupiirang. Eestis tegutseb ka Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus, kus saab tasuta tuge ja nõustamist hasartmängumure korral. Kui inimene on endale kehtestanud hasartmängukeelu teatud ajaperioodiks, pole tal võimalik mängida üheski Eesti kasiinos, samuti ei saa kasiinokontot avada alaealised.
Kõik need piirangud ja mehhanismid tagavad juba esmase turvakihi, millega veendutakse, et hasartmängudele pole ligipääsu inimestel, kellel ei tohiks olla taolist ligipääsu.
Suurem probleem seisneb aga inimeste teadlikkuses. Turvameetmed ja vastutustundliku mängimise mehhanismid aitavad ainult siis, kui mängijad neid kasutavad. Võib aga uskuda, et kasiinodes tegutseb sadu inimesi, kellel on juba mingil määral probleeme hasartmängurlusega, ent kes pole endale rakendanud ühtegi piirangut. Hasartmängusõltuvusega isikud ei pruugi ise tuvastada probleemi olemasolu ning veel vähem soovivad nad end piirama hakata.
Nii hasartmängude korraldajad kui ka seaduseloojad saavad aga omalt poolt teha suuremaid jõupingutusi selleks, et suurendada inimeste teadlikkust ja julgustada inimesi kasutama erinevaid mehhanisme ning piiranguid. Vastutustundlikkus on alati inimeste kätes, kuid teenusepakkujate õlul lasub kohustus veenduda selles, et inimeste jaoks oleksid erinevad võimalused võimalikult hõlpsalt kättesaadavad.
Seni, kuni hasartmängureklaamid pole suuremas plaanis keelatud, on oluline veenduda selles, et kasiinos tegutsetakse üksnes meelelahutuse nimel. Reklaamide keelamine üksi ei pruugi veel aidata, aga mis aitab, on vastutustundliku mängimise julgustamine ning edendamine.
Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!