Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Erakondade reitingud: Parempoolsete toetus ületas valimiskünnise (3)

Copy
Parempoolsed
Parempoolsed Foto: Konstantin Sednev

Kui erakondade reitingutabeli liidrikolmik püsib juba pikemat aega muutumatuna, siis nende selja taga toimub põnev heitlus ning viimaste tulemuste põhjal on Parempoolsed ületanud valimiskünnise.

Ühiskonnauuringute instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti iganädalase küsitluse viimaste tulemuste põhjal toetab Isamaad 27,4 protsenti, Reformierakonda 18,9 protsenti ja Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 15,2 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Esikolmikule järgnevad Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 14,3 protsendiga, Keskerakond 11,4 protsendiga, Eesti 200 5,2 protsendiga ning Parempoolsed 5,2 protsendiga. Parempoolsete toetus tõusis nädalaga 1,3 protsendipunkti võrra ning ületas esimest korda valimiskünnise.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 38,4 protsenti ning opositsioonierakondi 54 protsenti vastajatest.

Viimase nädala tulemuste põhjal toetab Isamaad 29,6 protsenti, Reformierakonda 17,8 protsenti ja EKREt 16,3 protsenti. Esikolmikule järgnevad SDE 14,1 protsendiga, Keskerakond 10, Parempoolsed 6,9 ja Eesti 200 2,9 protsendiga.

Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi kaasprofessor Martin Mölder ütles, et selle nädala märkimisväärsemad muutused on toimunud reitingutabeli alumises otsas.

«Euroopa Parlamendi valimiste tuules on Parempoolsete riigikogu valimiste reiting tõusnud esimest korda üle valimiskünnise ning on jõudnud samale tasemele Eesti 200 toetusprotsendiga. Parempoolsete toetus on kõrgem eestlaste ning meessoost valijate hulgas ning samuti kõrge hariduse ja kõrge sissetulekuga kodanike seas. Oma valijaprofiili alusel võiks öelda, et tegemist on ennekõike eliidiparteiga. Nii selle kui ka oma ideoloogilise profiili poolest on Parempoolsed seega peamiseks konkurendiks praegu ennekõike Reformierakonnale,» ütles Mölder.

Samal ajal kui Parempoolsed on tõstnud ennast üle valimiskünnise, on Eesti 200 võtnud sisse märkimisväärse kaotuse. «Nende nelja nädala keskmine on kukkunud täpselt valimiskünnise kohale ning nende kõige viimase nädala toetus eraldi võetuna on 2,9 protsenti. Kui Parempoolsete jaoks käib praegu võitlus enda kehtestamise nimel, siis Eesti 200 jaoks võib nende praegusest toetuse langusest kujuneda ka võitlus ellujäämise nimel. Euroopa Parlamendi valimised olid nende jaoks läbikukkumine ning ees ootavad paratamatud muutused erakonna juhtimises ning eeldatavasti ka oma kuvandis,» rääkis Mölder.

Ülejäänud toetustabelis suuremaid muutusi märgata ei ole. Isamaa reiting püsib stabiilselt 25 ja 30 protsendi vahel ning ei ole viimase paari kuu jooksul märkimisväärselt muutunud. Samuti püsib stabiilsena Reformierakonna toetus.

«EKRE mõned nädalad kestnud toetuse langus on selleks nädalaks peatunud ning nende toetus püsib 15 protsendi kohal. EKREst protsendipunti võrra maas on sotsiaaldemokraadid, kelle reiting pole samuti viimased paar kuud muutunud. Keskerakonna positsioonis on aga viimastel nädalatel märgata mõningast nõrgenemist. Nende kaks viimast nädalast reitingut on olnud 10 protsenti ning see on mõnevõrra alla toonud ka nende nelja nädala keskmise tulemuse. Nagu ikka, tõukab neid muutusi tagant erakonna käekäik eestlastest valijate seas,» lisas Mölder.

Tagasi üles