Vastuseks küsimusele, mis on tänavune kuumim eurovalimiste teema koduriigis Rootsis, ütleb Küchler, et igal pool tulevad sisse siseriiklikud teemad, sest poliitikud tahavad ära kasutada seda tele- ja raadioaega, mida neile antakse. Ta viitab eurobaromeetrile, mille järgi pidas 58 protsenti rootslastest suurimaks probleemiks kliimaküsimusi.
«See on väga omapärane, sest ülejäänud Euroopas oli suurim küsimus pigem võitlus vaesusega, töökohad või majanduslik turvalisus – tavalised rahakotiteemad,» kirjeldab ajakirjanik. «Teise jaoks oli kliima suur teema eelmiste valimiste ajal. Aga siis vaadati, et see kõik saab olema nii kallis, lähme parem tagasi oma rahakottide juurde. Aga Rootsis on ikka kliima.»
Küchler meenutab, kuidas ta kaks nädalat tagasi juhtis üht kodumaa valimisdebatti ja poliitikud tõepoolest pidasid sõnasõda kliimaküsimuste üle.
Kaks radikaalsemat paremfraktsiooni
Radikaalsemad parempoolsed on Euroopa Parlamendis praegu jaotunud kahe fraktsiooni vahel. Nendeks on 69 delegaadiga Euroopa Konservatiivid ja Reformistid (ECR) ja 49 delegaadiga Identiteet ja Demokraatia.
Kaht fraktsiooni eristab ka see, et Euroopa Rahvaparteist (EPP) lahku löömise tagajärjel tekkinud ECRiga teeb tsenter tavalist koostööd, IDd aga hoitakse nn sanitaarkoridoris ehk ei anta neile raportööri- ega juhtkohti.
ECRi liikmed on: Bündnis Deutschland (Saksamaa), Elliniki Lusi (Kreeka), Folklistan (Rootsi), Fratelli d'Italia (Itaalia), Hrvatski suverenisti (Horvaatia), JA21 (Holland), Nieuw-Vlaamse Alliantie (Belgia), Reconquête! (Prantsusmaa), Rootsi Demokraadid (Rootsi), Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro (Poola), Sloboda a Solidarita (Slovakkia), Suveräänne Poola (Poola), Vox (Hispaania), Õigus ja Õiglus (PiS, Poola), VMRO (Bulgaaria).
ID liikmed on: Freiheitliche Partei Österreichs (Austria), EKRE (Eesti), Lega (Itaalia), Rassemblement national (Prantsusmaa), Vlaams Belang (Belgia), Dansk Volkeparti (Taani), Svoboda a přímá demokracie (Tšehhi).