Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

Festivalid ja peod tulekul: kanepi tarvitamine oli juba enne suve tõusuteel

Copy
Mees hoiab kanepit näppude vahel. Illustreeriv foto.
Mees hoiab kanepit näppude vahel. Illustreeriv foto. Foto: Remo Tõnismäe

Justiitsministeeriumi hiljuti tellitud reoveeuuringu järgi tarbiti juba maikuu alguses kanepit oluliselt rohkem kui veebruaris vaadeldud perioodil. Amfetamiini leiti senisest märksa enam Narva, Paide ja Sillamäe reoveest, kokaiini teistest rohkem Sillamäelt ja Rakverest.

7. mail 13 Eesti linnas võetud viimatised reoveeproovid näitasid, et enim levinud narkootiline aine on Eestis jätkuvalt kanep, mille jääkide tase oli kõikides linnades märksa kõrgem kui veebruaris.

Kõige rohkem leidus ainet taas Tallinna, Narva ja Kohtla-Järve Ahtme linnaosa reovees. Teiste linnadega võrreldes oli kanepi jääke kõige vähem Viljandi, Sillamäe ja Võru reovees.

«Võrreldes maikuu uuringu tulemusi veebruari alguses tehtud uuringuga, võib öelda, et enamikus linnades suurenes kanepi tarvitamine hüppeliselt. Amfetamiini näidud on aga eelneva uuringuga võrreldes üle Eesti vähem kõikunud. Suuremad muutused vaadeldud perioodil olid amfetamiini tarvitamises Paides, Narvas, Sillamäel ja Maardus,» sõnas justiitsministeeriumi analüüsitalituse nõunik Andri Ahven.

Seega on amfetamiin justiitsministeeriumi kinnitusel Eestis jätkuvalt laialdaselt levinud. Teistest linnadest oluliselt vähem amfetamiini jääke leidus Haapsalu, Viljandi ja Pärnu reovees.

Levikult kolmandal kohal püsib juba mõnda aega kokaiin.

Levikult kolmandal kohal püsib ministeeriumi teatel juba mõnda aega kokaiin. Sedagi leidus kõikide vaadeldud linnade reovees, kuid keskmine dooside arv reovees on märgatavalt väiksem kui näiteks amfetamiini puhul.

Enim kokaiini annuseid 1000 elaniku kohta tuli välja Rakvere, Tallinna ja Sillamäe reoveest. Võru, Viljandi ja Haapsalu reovees leidus kokaiini teiste linnadega võrreldes oluliselt vähem.

Inimesed kipuvad suvel vabamalt võtma

Tervise arengu instituudi (TAI) teaduri Katri Abel-Ollo sõnul on murekoht kanepi tarvitamise kasv kevadel ja suvekuudel. Nimelt erinevad sügisese ja talvise perioodi näitajad nendest märgatavalt. 

«Kanepi tarvitamise puhul ei tohiks globaalsete trendide ja osa riikide liberaalsema kanepipoliitika taustal unustada, et tegemist on siiski psühhoaktiivse ainega, mis võib soovitud lõõgastuse ja puhkusetunde taustal kaasa tuua ka soovimatuid tagajärgi tervisele ja üldisele heaolule,» märkis Abel-Ollo.

«Kui rääkida narkootikumide tarvitamisest üldiselt, siis lähenev suvi toob kaasa üle Eesti erinevaid üritusi ja festivale. See seab nii ürituse korraldajad kui ka kohalikud omavalitsused suure surve alla, et sageli üle Eesti kokkutulnud külastajad jõuaksid ka tervelt ja õnnetusteta koju tagasi.»

Ürituste korraldamise juures saab aina olulisemaks koostöö, et abivajajaid õigel ajal märgata.

«Ürituste korraldamise juures saab aina olulisemaks meditsiinipersonali ja korrakaitseametnike olemasolu ja koostöö, et abivajajaid õigel ajal märgata ja narkootikumide kättesaadavust piirata,» lisas Abel-Ollo.

Metadooni jääkide näit ei ole veebruarikuu tulemustega võrreldes oluliselt kõikunud. Justiitsministeerium selgitas, et ootuspäraselt jaotuvad selle aine teistest kõrgemad näidud linnadesse, kus seda kasutatakse opioidisõltuvuse asendusravis. Kõige enam leidus metadooni jääke Narva reovees, sellest kaks korda vähem Tallinnas, Sillamäel ja Kohtla-Järve Ahtme linnaosas. Paide oli ainus linn, mille reoveest metadooni ei leitud.

Metamfetamiini jääke tuvastati linnade reovees väga vähe, ent teistest enam Lõuna-Eestis ehk Valga, Võru ja Tartu reovees. Metamfetamiini ei leitud seekord Maardu, Narva, Paide, Rakvere, Sillamäe ega Viljandi reoveest.

Ka MDMAd ehk ecstasy't leidus linnade reovees pea olematus koguses. Mõnevõrra leiti selle jääke Tallinna, Narva, Paide, Pärnu, Tartu ja Võru reoveest, kus annuste arv 1000 elaniku kohta jäi nulli lähedale.

Nitaseenid veel õnneks kuigi levinud ei ole

Uuringusse hõlmatud uutest üliohtlikest psühhoaktiivsetest ainetest leiti ekspertide sõnul alfa-PVPd seekord Tallinna, Maardu, Rakvere, Sillamäe ja Narva reoveest. Uusi psühhoaktiivseid aineid 3- või 4-MMCd leidus seekord vaid Võrust võetud reoveeproovides.

Muid uusi uuringusse hõlmatud aineid, nagu alfa-PHPd, buprenorfiini, fentanüüli, mitragüniini ja nitaseene ühegi linna reovees seekord ei olnud.

Aasta alguses olnud ohusignaalid, et nitaseenid on saadaval ka näiteks tudengilinnas Tartus, tegid valdkonna spetsialistid väga murelikuks.

TAI teadur Abel-Ollo peabki uuringu olulisimaks positiivseks leiuks, et nitaseene reovees ei leidunud. «Aasta alguses olnud ohusignaalid, et nitaseenid on saadaval ka näiteks tudengilinnas Tartus, tegid valdkonna spetsialistid väga murelikuks. Mai reovee tulemustele tuginedes ei ole nitaseenid õnneks nii levinud, et neid aineid oleks märgata reovees.»

Samas tuleb nitaseenidega olla tema sõnul äärmiselt ettevaatlik, kuna Eestis on protonitaseeni leitud ka võltsitud musta turu ravimites ja tugevatoimelist ainet müüakse vahel ka teiste uimastite nime all.

Justiitsministeeriumi nõunik Andri Ahven tuletab meelde, et uuringu tulemusi võivad tihti mõjutada rahvaüritused just väikestes linnades. «Seejuures ei saa ühegi üksiku uuringu tulemustest teha põhjalikke järeldusi ainete püsitarvitajate hulga kohta. Püsivad mustrid võivad avalduda üksnes pika aja jooksul eri uuringute tulemuste võrdlemisel,» rõhutas ta.

Uimastite tarvitamine ei ole mitte kunagi ohutu. Nõu uimastitest loobumiseks ning teavet nende mõju kohta saab narko.ee veebilehelt.

Ministeerium tellib reoveeuuringuid alates 2022. aasta algusest neli korda aastas ja need annavad teavet narkootikumide ja psühhotroopsete ainete tarbimisest Tallinnas, Tartus, Narvas, Pärnus, Kohtla-Järve Ahtme linnaosas, Viljandis, Maardus, Rakveres, Sillamäel, Valgas, Võrus, Haapsalus ja Paides.

Uuringud valmivad koostöös Eesti kohtuekspertiisi instituudi ja Eesti keskkonnauuringute keskusega.

Tagasi üles