Saku Õlletehas pälvis mullu ainsa Eesti joogitootjana juba teist korda vastutustundliku ettevõtte kuldmärgise, mis on tunnustus ettevõtte ambitsioonikale eesmärgile saavutada aastaks 2040 kogu väärtusahelas süsinikuneutraalsus. Mida on selle nimel seni ära tehtud?
Tahame, et meie toodete jalajälg põllust poeletini oleks aastaks 2040 ümmargune null
«Kui aastate eest kõlas jutt vastutustundlikust ettevõtlusest ja kestlikkusest eluvõõralt ja sellega oli raske suhestuda, siis praeguseks on see mõtteviis Carlsberg Gruppi kuuluvas Saku Õlletehases läbivalt juurdunud,» räägib ettevõtte juhatuse liige Jaan Härms. Kahtlemata on kuldmärgis kvaliteedimärk ja kinnitus selle kohta, et ei olda pelgalt osa suurest globaalsest kontsernist, mis «kuskil midagi teeb», vaid et siinsamas Eestis järgitakse vastutustundliku ettevõtluse eesmärke ja astutakse konkreetseid samme nende saavutamiseks.
Esmakordselt rakendas Carlsberg Grupp kontserniülest kestlikkuse strateegiat 2017. aastal ja sellest ajast on Saku Õlletehases kestlikkuse aspekte ka järgitud. Ajapikku on mindud igas valdkonnas aina detailsemaks ning otsitud võimalusi, kuidas saaks toimida veelgi kuluefektiivsemalt ja ressursisäästlikumalt.
Kestlikkuse strateegiat täiendati 2020. aastal ning uuenenud keskkonna-, sotsiaalmõju ja valitsemise tegevuskava «Koos nulli suunas ja edasi» eesmärk on saavutada aastaks 2040 kogu väärtusahelas süsinikuneutraalsus, mis tähendab, et õlletehase toodete jalajälg põllust poeletini peaks olema ümmargune null. «See eesmärk ei seisne lihtsalt ökoloogilise jalajälje korvamises kuskil mujal, à la tossutame edasi ja istutame selle kompenseerimiseks kuskil natuke metsa, vaid Saku Õlletehasel on konkreetsed tegevused, mis aitavad negatiivset keskkonnamõju vähendada,» rõhutab Härms.
«Eesmärk ei seisne ökoloogilise jalajälje korvamises kuskil mujal, à la tossutame edasi ja istutame selle kompenseerimiseks kuskil natuke metsa, vaid meil on konkreetsed tegevused, mis negatiivset keskkonnamõju vähendavad.»
Jaan Härms
Saku Õlletehase juhatuse liige
Mida on praeguseks ära tehtud ettevõttes
Saku Õlletehase üks suurimaid soojusenergiatarbijaid on keedumaja, mis moodustab ligi 50 protsenti tootmise aastasest soojusvajadusest. 2018. aastal paigaldati Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) kaasrahastuse toel keedumaja katlast väljuvale aurutorustikule soojuse taaskasutuse tehnoloogia. Tänu sellele on võimalik enne atmosfääri jõudmist püüda kinni õllevirde keetmisel aurus sisalduv kondenseerumissoojus ja taaskasutada see tehases. Aastas säästetakse sel moel 15 protsenti kogu tehase gaasitarbimisest ja 29 protsenti keedumaja gaasitarbimisest, ühtlasi väheneb õhku paiskuva CO2 kogus. Projekti tulemusena on ettevõtte potentsiaalne ressursisääst 17,7 protsenti aastas.
2015. aastal vahetati kogu õlletehase autopark välja hübriidautode vastu ja kolme aasta eest võeti kasutusele veelgi keskkonnasäästlikumad neljanda põlvkonna Toyota hübriidautod. Ligi 60 sõidukist koosneva autopargi uuendamine tähendab arvestuslikult aastas ligi 100 tonni jagu vähem CO2 heidet ja seega märksa väiksemat keskkonnajalajälge.
2021. aastast pakendatakse õllede multipakid kilesse, mis on valmistatud 100 protsenti taaskasutatud materjalidest. Kokku vähendab joogitööstus selle sammuga õhku paisatavate heitmete kogust aastas 81 tonni võrra. Lisaks jõuab üle 90 protsendi Saku Õlletehasest väljuvast taarast pandipakendisüsteemi kaudu taas ringlusse.
Tänu tehase katusele rajatud päikesejaamale on elektri- ja võrguteenuse kuludelt võimalik kokku hoida kuni 17 protsenti, mis omakorda katab märkimisväärse osa õlletehase aastasest energiavajadusest. Piltlikult öeldes saab ainuüksi päikesepargist saadava energia abil toota kõik Saku Õlletehase pudeli- ja vaadijoogid ehk villida pudeliliini ja vaadiliini tooted. Juba enne päikesepargi rajamist tugines Saku Õlletehas täielikult taastuvale elektrile – järjepidevalt alates 2016. aastast on ettevõttes kasutatav elekter olnud roheline.
KIK-i ringmajanduse valdkondliku programmi toel paigaldati tehasesse süsihappegaasi kokkukogumise ja taaskasutamise süsteem, millega saab kokku koguda käärimisel tekkiva süsihappegaasi ja suunata see ringmajanduse põhimõtteid järgides uuesti tootmisse. Süsihappegaasi kogumise ja taaskasutamise süsteem võimaldab Saku Õlletehasel toota ligi 65 protsenti vajaminevast CO2-st.
Mullu võttis Saku Õlletehas alternatiivlahendusena kasutusele LPG-süsteemi ja parandas ettevõtte energiavarustuskindlust. Kui varem võinuksid raskused gaasitarnetel või kõrge elektrihind õlletehase tootmise osaliselt peatada, siis vedelgaasi kasutuselevõtt võimaldab ettevõttel ka tõrgete korral täisvõimsusel tootmist jätkata.
Töötajate jaoks
Tööohutus on kogu Carlsberg Grupis a ja o ning iga töötaja peab töölt koju minema sama tervena, kui ta tööle tuli. Kestlikkuse strateegia eesmärk on saavutada tööohutusvaldkonnas tase, kus grupi tehastes üle maailma ei juhtu mitte ühtegi tööõnnetust, selle poole püüeldakse iga päev. Igal aastal korraldatakse Saku Õlletehases tööohutuspäeva. Ka tänavu märtsis seiskus Õlletehase tootmine, sest toimus suur tööohutuspäev, millest võtsid osa tehase kõik ligi 300 töötajat. Kogu päeva vältel sai osaleda tööohutuse töötubades, testida teadmisi tööohutusest ja lahendada ülesandeid.
Tänavu mais toimus õppus, mille käigus harjutasid päästjad töötajate päästmist äärmuslikes oludes. Stsenaariumi kohaselt olid töötajad kukkunud hooldustööde käigus sügavasse viljamahutisse ja end nõnda vigastanud, et omal jõul sealt välja ei saanud. Õppusel osalesid lisaks tehase personalile Tallinna kiirabi ja kutselised päästjad Nõmme ja Keila komandodest koos Saue ja Saku vabatahtlikega. Selliseid õppusi teeb Saku Õlletehas koostöös päästeametiga alates eelmisest aastast.
Tööohutuse kõrval on fookuses töötajate heaolu laiemalt. Näiteks aastal 2013 liitus Saku Õlletehas tervist edendavate töökohtade võrgustikuga, niisamuti osaleb ettevõte 2020. aasta kevadest peresõbraliku tööandja programmis ja õlletehasele on omistatud peresõbraliku tööandja hõbemärgis.
Programmi «Ideepank» raames saab iga töötaja teha ressursisäästu saavutamise ettepaneku mõnes töölõigus. Kui idee ellu viiakse, makstakse töötajale säästetud summalt preemiat.
Kohaliku kogukonna ja ühiskonna jaoks tervikuna
Saku Õlletehase jaoks on oluline pidev ja tulemuslik koostöö kohaliku kogukonnaga ning Saku valla suurima tööandjana on aastakümneid toetatud sporti, kultuuri, heategevust ja vabatahtlikku tegevust. Näiteks on toetatud Eesti Korvpalliliitu, Eesti Tennise Liitu ja autorallivõistlust Rally Estonia ning pandud õlg alla muusikafestivalidele ja suurkontsertidele. Inspireerituna üleriigilisest liikumisaastast oli Saku Õlletehase tänavuse kampaania «Värskendame Eestimaad» eesmärk aidata kogukondadel puhuda uus elu sisse kodukoha spordirajatisele.
Suurettevõttena tunnetab Saku Õlletehas oma sotsiaalset vastutust ja on abikäe ulatanud mitmetele projektidele, mis on aidanud lahendada ühiskonna ees seisvaid probleeme. Näiteks toetatakse igal aastal vabatahtlikke päästjaid ja välismissioonidel viibivaid sõdureid. Samuti on Saku Õlletehas peresõbraliku ettevõttena aastaid toetanud lasterikkaid peresid, ka panustatakse regulaarselt Toidupanka.
Lahjade alkohoolsete jookide tootjana on võetud kohustus propageerida vastutustundlikku alkoholitarbimist ja võidelda alkoholi kuritarvitamisega, seda nii Eestis kui ka kontserni tasandil koos rahvusvaheliste tootjate ja huviorganisatsioonidega.
Carlsberg Grupi kestlikkuse strateegia «Koos nulli suunas ja edasi»
- Null süsinikujalajälge
- Null liitrit raisatud vett
- Null raisatud pakendijäädet
- Null põllumajanduslikku jalajälge
- Null vastutustundetut alkoholitarbimist
- Null tööõnnetust