/nginx/o/2024/05/27/16101130t1h543d.jpg)
Sul on plaanis vannitoa remont või täielik vannitoa renoveerimine? Soovid, et tulemus sulle 100 protsenti meeldiks? Siis ei tasu alustada mitte haamri ja pintsliga, vaid planeerimise ja kujutlusvõimega.
Plaanis vannitoa remont või ümber ehitamine nullist?
Sul on plaanis vannitoa remont või täielik vannitoa renoveerimine? Soovid, et tulemus sulle 100 protsenti meeldiks? Siis ei tasu alustada mitte haamri ja pintsliga, vaid planeerimise ja kujutlusvõimega.
Vannitubapluss.ee spetsialistid toovad välja põhilised asjad, millele peaksid tähelepanu pöörama, enne kui sina või meistrid vannitoaremonti alustavad.
Korteri vannitoa remont - millest alustada?
Kui sul on plaanis korteri vannitoa remont, siis esimesena tasub planeerida tööde järjekord.
Esimeste tööde hulka kuuluvad mõõtmine, lammutus, torutööd ja elekter ning alles seejärel plaatide ladumine ja sanitaartehnika paigaldus.
Ükskõik, kas vannitoa ehitus nullist või kerge remont - alusta alati mõõtmisest
Vannitoa ehitus nagu ka vannitoa remont võiks alata mõõtmisega. Ebatäpsused võivad põhjustada hiljem palju probleeme, näiteks raskendada hiljem mööbli ja tehnika paigaldamist.
/nginx/o/2024/05/27/16101942t1ha2e3.jpg)
Kui sul ei ole juba vannitoa joonist, siis tee endale vannitoa tehniline joonis, mis sisaldab:
● vaadet ruumile ülalt (arvestades pikkust, laiust ja kõrgust)
● uksi, aknaid
● akna- ja uksesüvendite laiusi ja sügavusi
● üksikute elementide kaugust seinte nurkadest ja kõrgust põrandast
● kõrvalekallete ning seinte vaheliste nurkade märgistusi
Vana maja vannituba - kas lammutada kõik või jätta midagi alles?
Kui vana maja vannituba on oma aja täielikult ära elanud, siis on mõistlik kõik vana kraam kogu täiega välja lammutada- sanitaartehnika, mööbel, seinaplaadid jne.
Enne lammutamise alustamist organiseeri mahuti suurjäätmete ja prahi jaoks.
Kui oled valmis selle töö ise ette võtma, siis tuleb sul arvestada ainult oma ajalise kulu, mõnede tööriistade, äraveo ja tekkinud prügi jäätmejaama utiliseerimistasuga. Aga ega see ilma eelneva kogemuseta mingi lihtne töö ei ole.
Kui kavatsed plaate käsitsi lammutada, on vaja haamrit ja perforaatorit, samuti kas vahetatavate teradega nuga või spetsiaalset lameda otsaga kruvikeerajat. Tegemist ei ole kallite riistadega ja sa ei pea siis muretsema suurte väljaminekute pärast. Kuid tuleb olla valmis selleks, et sel moel lammutamine on aeganõudev ja töömahukas.
Töötamine mehaaniliste tööriistadega, näiteks relaka või vasarpuuridega, on palju kiirem. Aga neid osta on kallis, võid kaaluda rentimist. Või kasutada professionaalsete lammutajate ja vannitoa renoveerijate abi.
Vannitoa remont - kas ainult seinte, lagede ja põranda üle värvimisest piisab?
Vanasti oli tavaline, et remonti tehti pea igal suvel. Ka vannitoa remont võis paljudes peredes tähendada seda, et valge värviga tõmmati kiht või paar igast pinnast üle.
Täna on parimad praktikad muutunud
Ja kuigi ikka võib uue värviga või isegi uue plaadiga vannituba värskendada, siis järgmise suure remondi vajadust sellega edasi ei lükka. Kui märja ruumi põhikonstruktsioonid, eriti hüdroisolatsioon, on oma eeldatava kasutusea lõpus, on pindade lihtsalt korraks üle värvimine pigem raiskamine.
Pigem tuleks uurida, mis oleks remondi maksumus, kui uuendataks ka hüdroisolatsiooni. Ja uurida spetsialistidelt, kui pikk oleks vannitoa eluiga ainult värskendades ja mitu aastat oleks muretu, kui uuendada ka hüdroisolatsiooni.
Ühegi nüüdisaegse vannitoa ehitamine ei käi ilma hüdroisolatsioonita
Varasemate aegadega võrreldes on oluliselt sagenenud märgade ruumide kasutus: kui varem käidi saunas või vannis kord-paar nädalas, siis praegu on tavaline, et duši all käiakse iga päev ja vahel lausa mitu korda.
See on tunduvalt tõstnud märgade ruumide niiskuskoormust. Suurem koormus suurendab niiskuskahjustuste tekke riski ning seab kõrgemaid nõudmisi märgades ruumides kasutatavatele materjalidele, lahendustele, ehituskvaliteedile.
Vannitoa ehitamine ja remont on märja ruumi tööd
Märja ruumi kõige olulisem element on veekindlus. Vee voolamine otse või kaudselt põranda- ja seinaplaatidele, on paljude probleemide põhjus vannitoas.
Isegi väiksemad lekked võivad põhjustada tervisele ohtlike hallituse ja seente teket. Selle vältimiseks tuleb remonti tehes kasutada spetsiaalseid hüdroisolatsiooni vahendeid.
Aga kuidas ise aru saada, kas hüdroisolatsioon vajab uuendamist?
Vannitubapluss projektijuht Rene Smirnov soovitab selleks kontrollida konstruktsiooni kahjustusi.
"Enne kontrolli peaks olema vannituba tavapärases kasutuses. Nädala-kahega ei kuiva konstruktsioonid ära, aga kui ruumi pole juba kuu aega kasutatud, ei ütle niiskusuuring konstruktsiooni funktsionaalsuse midagi. Kui kogu vesi läheb plaanipäraselt kanalisatsiooni ja kasutusiga on veel piisavalt, võid kaaluda ka kergemat esteetilist värskenduskuuri," lisab Smirnov.
Kuidas aru saada, kas ventilatsioon toimib korralikult?
Äärmiselt oluline on märgade ja niiskete ruumide korralik ventilatsioon.
"Kui peale duši all käimist ei selgine aurune vannitoapeegel 5-10 minutiga, ei tööta vannitoa ventilatsioon piisavalt tõhusalt," räägib Vannitubaplussi projektijuht Rene Smirnov.
/nginx/o/2024/05/27/16101949t1ha4b0.jpg)
Kontrolli ventilatsiooni filtreid ja võimaliku ventilaatori tööd
Kui ventilatsioon on sisse-välja lülitatav koos valgustiga, siis töötab ventilatsioon ainult selle lühikese aja jooksul, kui ruum on valgustatud. See ei pruugi olla piisav ja hea lahendus.
Põrandaküte lisab ruumidele kasutusmugavust, kuid aitab neid ka kiiremini kuivatada.
Ventilatsiooni väljatõmbe õhuvooluks tuleb vannitoas arvestada vähemalt 15 l/s ja WC-s 10 l/s.
Hinda plaatide ja aluspinna seisukorda
Kontrolli plaatide ja aluspinna seisukorda. Kui plaadid ei tule seintelt või põrandalt lahti ja vannitoa mõõdud seda võimaldavad, ei pea neid eemaldama ja võid panna uued plaadid vanade peale. Kui soovid aga eemaldada vana seinakatte, tuleb aluspind hoolikalt tasandada ja korralikult kruntida, et tagada uute liimi- ja plaadikihtide nakkumine.
Kui soovid tingimata muuta tualeti paigutust või unistad ilma vanaaegse dušialuseta kabiinist, tuleb paigaldada lineaarne äravool. Põrandaga tasapinnaline äravool võimaldab ehitada kabiini, millel on dušialuse asemel põrandaplaadid. See on turvalisem, mugavam ja lihtsamini puhastatav kui plastikust dušikabiin. Sinna tuleb valida kindlasti libisemiskindlad põrandaplaadid.
Vannitoa remondi käigus võib plaatida võiks ainult vajalikud alad
Kui vanasti oli kogu vannituba plaaditud, siis tänapäeval piirdutakse enamasti vajalike aladega – näiteks duši all, kraanikausi kohal, WC taga ning natuke vanni kohal.
Muud seinad võib värvida näiteks vett hülgava värviga ja see annab vannitoale kodusema iseloomu.
Üldiselt ei plaadi keegi enam maast laeni
Reeglina on plaaditud vaid kasutatavad pinnad ehk lihtsad ühevärvilised seinad.
"Huvitava tulemuse võid saada, kui kasutad samu plaate põrandal ja seintel. Põrandale ja seintele langeva erineva valguse tõttu näivad plaadid erinevad, kuid sobivad siiski ideaalselt kokku," soovitab Vannitubaplussi projektijuht Rene Smirnov.
Kas väikese vannitoa remont on keerulisem kui suure vannitoa remont?
Väikese vannitoa remont võib olla küll keerulisem kui suurema remont või kui uue ja tühja vannitoa kujundamine. Kuid tegelikult on tänapäevaste vahenditega väga palju võimalusi. Tuleb lihtsalt asjad hästi läbi mõelda.
Kuivõrd väikeses vannitoas on raske kraanikausist, WC-st või dušinurgast loobuda, siis tihtipeale vabanetakse sealsest mööblist, arvates, et see võtab liiga palju ruumi.
Tegelikult on väikese vannitoa jaoks saadaval suures valikus sanitaartehnikat ja mööblit, mis on loodud just seda tüüpi interjööri silmas pidades. Võtmesõnadeks on peened jooned ja võimalikult vähemassiivsed lahendused, õhulisus ja kergus.
Interjööri saad optiliselt suurendada heledate värvidega. Erksad värvid ja läikivad pinnad peegeldavad valgust ja muudavad ruumi tegelikust suuremaks.
Mõtle tulevikule - vali vannituppa pigem ajatud värvid
Kuna vannituba renoveeritakse tavaliselt vaid iga 10–25 aasta tagant, tuleks vähem keskenduda trendidele ja rohkem püsiväärtustele. Seinad võiks kujundada ajatu värviga. Ajatud on niisugused värvid, mis meid pidevalt ümbritsevad. Kui lähtuda loodusest, siis on raske mööda panna.
Sein võib olla taeva sinakashall, liivaranna beež, tamme pruuni tooni, kivi hall, ka erinevad rohelised varjundid on põnevad. Mitte särav pleegitatud valge, vaid pigem toonitud, mineraalne valge. Ja igal neist looduslikest värvidest on lugematu arv nüansse.
Kuid loomulikult on super lahedaid näiteid ka erkpunastest ja kollastest vannitubadest. Reeglina on nende värvide valijad arenenud kunstimeelega ja juba ise teinud väga teadliku valiku. Vaata värvide kohta lähemalt siit.
Katseta asjadega, mida viimase vannitoa remondi ajal veel saadagi polnud
Vananenud sisustuse välja vahetamine annab sulle võimaluse panna lisaks uuele välimusele fookus ka suuremale jätkusuutlikkusele, multifunktsionaalsusele, säästlikkusele ja tehnoloogilisele progressile.
Säästa raha, energiat ja loodust
Kaasaegsed segistid säästavad vett, uued valgustid aga vähendavad energiatarbimist. Nii hoiad nii keskkonda kui ka oma rahakotti. Vihmadušš või põrandaküte suurendavad ka kindlasti uue vannitoa mugavust.
Tänapäeval tuleb kõne alla kasutada vannitoas isegi puitu
Puit loob sooja ja hubase õhkkonna, kuid sobib siiski pigem vannitoamööbli ja aksessuaaride kui põranda jaoks. Loomulikult on kaubanduses saada ka laminaat- ja parkettpõrandaid, mis sobivad märgadesse ruumidesse. Aga samuti puidu imitatsiooniga plaate, mis on võimalikule niiskuskahjustusele mõeldes siiski kindlam valik.
Vaata puidu kasutust tasapinnal Vannitubapluss lehelt.
Kuidas valida vannitoa remondiks ehitusettevõtet?
Kui iseseisev remont käib üle jõu, siis tasub leida spetsiaalne ehitusfirma, kes pakub nii kvaliteetset täisteenust kui head suhtlust, et tagada nii suurepärane ja sinu soovidele vastav tulemus kui ka võimalikult meeldivalt "üle elada" periood, mil kodus käivad lammutus-, ehitus- ja viimistlustööd. Jälgi ka, kas partneril on vastutuskindlustusleping. Ning kas tehtud töödele kehtib garantii.
Vannitubapluss on spetsialiseerunud tõeliselt kvaliteetsete vannitubade ehitusele, vannitubade remondile ning tualettruumide ehitusele. Neile saad päringu jätta siin.