/nginx/o/2024/05/22/16090888t1hdac0.jpg)
Sain kodus nädal aega katsetada suure imemisvõimsusega (koguni 6000 Pa) põrandapuhastit Xiaomi Robot Vacuum X20+. See ei ole tavaline robottolmuimeja, mille eest tuleb pidevalt hoolt kanda ja mis palub pärast poolte ruumide koristamist oma tolmuanumat tühjendada. Pärast selle roboti sisselülitamist võib vabalt tööle või kinno minna, sest robot kannab enda eest ise jaamas hoolt: puhastab tolmuanuma, vahetab määrdunud vee puhta vee vastu ning peseb ja kuivatab põrandapesulapid.
Xiaomi Robot Vacuum X20+ on palju nutikam iseteenindav põrandapuhastussüsteem, mis vajab vaid minimaalset hooldust ja lisaks tolmu imemisele ka peseb põrandat
Xiaomi Robot Vacuum X20+ on koristaja, kes ei vaja puhkepäevi
Kvaliteetsed materjalid, kokkupaneku osas ei ole mingeid etteheiteid. Modernse disainiga jaam on silmale kena vaadata. Valge värv sobib vannitoa interjööri enamasti paremini kui tume. Tööks valmistumine on kiire ja lihtne: sisestate külgharja, panete paika põrandalapid, asetate roboti jaama, skannite QR-koodi ja ühendate rakendusega Xiaomi Mi Home. Väga atraktiivne hind: Xiaomi Robot Vacuum X20+ maksab umbes 450 eurot, mis on oluliselt vähem kui muud samaväärseid funktsioone täitvad robotid.
/nginx/o/2024/05/22/16091009t1h6ef5.png)
Kellele või milleks on vaja võimsamat ja suurema jaamaga robotit Xiaomi Robot Vacuum X20+? Eramajade või suurema pindalaga korterite jaoks, kus avatud põrandapinda on tavaliselt märksa enam kui vaipu. Robot ei ime mitte ainult tolmu, vaid ka peseb põrandat (mitte ei tõmba niiske lapiga üle, vaid reaalselt peseb), seepärast muudab robot juba esimese töötunni jooksul kodu põranda seisukorda nii, et silmad löövad särama: „Lõpuks ometi puhtus“. Igapäevase tööga säilitab see puhtuse, nii et kodu põrand särab alati. Masin võib töötada siis, kui teid ei ole kodus. Te ei kuule ega näe midagi, ainult aeg-ajalt tuleb jaama hooldada: must vesi välja valada, puhas vett lisada, tolmukott vahetada, roboti alust puhastada (robot aitab teid isegi selles toimingus).
/nginx/o/2024/05/22/16090890t1h4d8f.jpg)
Xiaomi Robot Vacuum X20+ on väga võimas
6000 Pa imemisvõimsus on tõeliselt suur, mille jõul teeb see robot puhtaks nii põranda kui ka paksud vaibad (veel aasta eest nimetati võimsaks neid robottolmuimejaid, mille imemisvõimsus oli 4000 Pa). Vaatamata suuremale võimsusele on tegu üpris vaikse robotiga. Väärib mainimist, et mudel Xiaomi Robot Vacuum X20+ on esimene Xiaomi võimsamate robotite sarjast, mis lähitulevikus turule tulevad.
Robottolmuimeja Xiaomi Robot Vacuum X20+ põhihari korjab tolmu üles, külgmine hari puhastab servaalad. Valida saab nelja tolmuimemisrežiimi vahel: vaikne, standardne, tugev ja turbo. Kui robot töötab iga päev (igapäevane kodukoristus ongi ju selliste robotite otstarve), saab põranda puhtaks piisavalt vaikse standardrežiimiga – sellel režiimil töötav tolmuimeja ei sega kuulamist, mida televiisoris räägitakse. Minu kodus töötaski Xiaomi Robot Vacuum X20+ enamasti standardrežiimis, aga kui toote õuest tulles pori tuppa, saab selle kiiremini kokku kogutud võimsama režiimiga.
/nginx/o/2024/05/22/16090891t1h8fd6.jpg)
Põrandat pesevad 180 pööret minutis pöörlevad lapid, mille niisutusintensiivsust saab reguleerida (seadmel on kolm niisutustaset). Lappide niiskustase valitakse tavaliselt vastavalt põrandatüübile või vajadusele: kui soovite rohkem niiskust, lülitage sisse 3. tase. Kui robot liigub vaibale, suureneb imemisvõimsus automaatselt ja lapid tõusevad 7 mm üles, et vältida kokkupuudet vaibaga. Lapid on üles tõstetud ka siis, kui robot imeb vaid tolmu või on teel jaama.
Robottolmuimejal on valikus neli eri töörežiimi:
- tolmu imemine;
- põrandapesu;
- tolmu imemine ja põrandapesu;
- kõigepealt tolmu imemine ja alles seejärel pesu.
Kui robot töötab iga päev, kasutan režiimi „tolmu imemine ja põrandapesu“, ent kui mustust on pigem palju (näiteks pärast pidu), tasub eelistada režiimi „kõigepealt imeb põranda puhtaks ja alles seejärel peseb“.
Mis toimub Xiaomi Robot Vacuum X20+ jaamas?
Jaama tagasi naasnuna tühjendab Xiaomi Robot Vacuum X20+ automaatselt oma tolmukambri – tolm imetakse jaamas olevasse ühekordsesse tolmukotti. Seda toimingut võib ühe kotiga teha kuni 75 korda. Lisaks tolmukambri tühjendamisele peseb ja kuivatab robot lapid, tühjendab oma mahutis oleva määrdunud vee jaamas olevasse musta vee anumasse ja täiendab puhta vee anumast enda puhta vee varusid. Tuleb mainida, et kui robot imeb ühtaegu tolmu ja peseb põrandat, pöördub see üpris tihti jaama tagasi, et hoida põrandalapid võimalikult puhtad. Teil on võimalik määrata ala, mille puhastamise järel see peaks tagasi pöörduma: 5 m2, 8 m2 või 10 m2.
Musta ja puhta vee anumad on suured (4 liitrit), seega tuleb roboti jaama hooldada harvemini kui kaks korda väiksemate anumatega roboti puhul.
Xiaomi Robot Vacuum X20+ lappide puhastusraami saab kergesti eemaldada, nii et aluse (millele robot peale sõidab) saab väga kiiresti puhastada – tuleb vaid alus märja harjaga puhtaks pühkida ja funktsioon Self Cleaning aktiveerida ning robot imeb musta vee ise kokku.
Kuidas robot Xiaomi Robot Vacuum X20+ orienteerub?
Sarnaselt muude kõrgema klassi robottolmuimejatega on robotil Xiaomi Robot Vacuum X20+ kauguse kindlaksmääramise lasersüsteem (tavapäraselt tuntud kui LDS või LiDAR). LDS-süsteem koosneb mitmest andurist, mis on paigutatud roboti kõrgendatud kuplisse. Süsteem skannib keskkonda 360 kraadi ulatuses, laserkiired mõõdavad kaugust eri objektideni ja roboti protsessor analüüsib neid mõõtmisi, et luua keskkonna 3D-kaardid. LDS-süsteemiga robotid liiguvad ruumis täpsemini ja väldivad takistusi tõhusamalt. Süsteem töötab reaalajas, skannides ümbritsevat keskkonda pidevalt, nii et robottolmuimeja reageerib alati keskkonna muutustele ja uutele takistustele (olete tooli teise kohta tõstnud, ukse avanud jms), mis võimaldab robotil kiiresti oma liikumist korrigeerida. Tänu LDS-tehnoloogiale on põrandapuhastus efektiivsem ja täpsem ning robotid suudavad raskesti ligipääsetavates kohtades paremini orienteeruda.
/nginx/o/2024/05/22/16090893t1hc7e7.jpg)
Robottolmuimeja Xiaomi Robot Vacuum X20+ esiosas on lainurkkaamera, mis ei ole mõeldud kodu filmimiseks, vaid roboti korpuse lähedal asuvate objektide täpseks märkamiseks ja tuvastamiseks. Kaamera tuvastab takistused ka kehva valgustuse korral, misjärel tehisintellekt töötleb selle andmeid. See aitab robotil mitmesuguseid objekte paremini „mõista“ ja erinevaid pindu (puit, plaadid, vaip) ära tunda, võimaldades seadmel tõhusamalt orienteeruda ja kõige sobivama puhastusrežiimi valida.
Robottolmuimeja Xiaomi Robot Vacuum X20+ orienteerub kodus väga kiiresti – rakenduses Xiaomi Mi Home saab jälgida, kui ruttu kodu plaan sünnib. Robot puhastab tube metoodiliselt ja kõrvalekaldumisteta. See tunneb ära vaiba (mitte kõik robotid ei suuda seda – mõne roboti jaoks peab vaiba, mis tuleb võimsama režiimiga puhastada, kaardil eraldi ära märkima).
Robotil on mitmeid teisi andureid (infrapunakiirguse, ultraheli ja halli andur), mis annavad roboti tööks vajalikku teavet. See käitub mööbli ja seintega delikaatselt – läheneb päris takistuse pinnani, kuid ei põruta vastu seda (paljud robotid ei ole nii tundlikud, vaid rammivad rõõmsalt tooli-, lauajalgu jm).
Robottolmuimeja nutikas juhtimine
LDS-navigatsioonitehnoloogia abil skannib X20+ sarja robottolmuimeja alguses täpselt kogu kodupinna. Kui robot on keskkonna uurimisega ühele poole saanud, saate rakenduses Xiaomi Home tulemuse üle vaadata. Rakendus on lihtne ja intuitiivne, kuid lähemal vaatlusel näete, et seal on palju funktsioone. Näiteks jagatakse teie kodu pindala tubadeks. Igale toale saab määrata erineva koristusrežiimi: mitu korda ja millisel režiimil seda koristada, milline peab olema tolmuimeja töö, lappide niisutusintensiivsus, milline tuba tuleb esimesena ja milline viimasena puhastada.
/nginx/o/2024/05/22/16090894t1h2ee1.jpg)
Kui märgite kodu kaardil teatud asukoha, saate oma Xiaomi Robot Vacuum X20+ saata seda ruumi määrdunud piirkonda puhastama. Teil on võimalik määrata põranda ala, mille pesu järel robot jaama lappe puhastama suundub, et põrandat „musta lapiga“ mitte pesta. Saate määrata kodukoristuse intensiivsuse (igapäevane, intensiivne). Samuti saab robotile kaardil määrata virtuaalsed piirid ja keelutsoonid, kuhu ei tohi minna.
Te saate alati värskeima info selle kohta, kuidas teie robottolmuimejal läheb. Peale selle võite koostada graafikuid ning määrata, kui sageli ja kus peaks robottolmuimeja oma tööd tegema ja millal seda alustama.
Google Assistant ja Amazon Alexa võimaldavad robotit hääljuhtida.
Xiaomi Robot Vacuum X20+ robottolmuimeja aku jm andmed
Roboti aku maht on 5200 mAh. Täis laetud akuga robot võib töötada kuni 180 minutit. Muidugi oleneb tööaeg valitud funktsioonidest ja imemisvõimsusest. Igapäevase kodukoristuse korral (kui robot imeb tolmu ja peseb põrandat) on teie jaoks täiesti ükskõik, mitu minutit robot täielikult laetud akuga töötab, sest 8 m2 või 10 m2 ala puhastamise järel tuleb see tagasi oma lappe läbi pesema. Loomulikult tühjendab see ühtlasi 0,35-liitrise tolmumahuti (mis võtab vaid 10 sekundit) ja ammutab akusse lisaenergiat.
Hinnang
Xiaomi Robot Vacuum X20+ skannib keskkonda täpselt ja väga kiiresti. Tänu LDS-süsteemile teab robot täpselt, kus asub ja kuhu tuleb liikuda. Sellel on palju eeliseid: robot töötab täpsemalt, teeb kodu puhtaks umbes 2 korda kiiremini kui güroskoopilise navigatsiooniga robotid ja koguni 3–4 korda rutem kui need, mis puhastavad suvaliselt.
Võimas tolmuimeja imab tõhusalt puhtaks igasugusest materjalist põrandad ja vaibad. Kui peate kodus lemmiklooma ja Xiaomi Robot Vacuum X20+ on pidevalt töös, siis karvaprobleeme ei ole.
Standardrežiimil töötab robot vaikselt, ei häiri oma asjadega tegelemist ega teleri vaatamist (isegi kui robot töötab samas toas kus televiisor käib).
Mulle meeldis väga tõhus põrandapesufunktsioon (lappide suur pöörlemiskiirus ja lappide sage loputus). Pidevalt seda funktsiooni kasutades ootab kodus alati ees puhtus ja värskus.
Rakendus Xiaomi Mi Home võimaldab nii robottolmuimejat juhtida ning tolmuimemis- ja pesutoimingute parameetrid kindlaks määrata kui ka roboti tööd reaalajas jälgida, kaarti vaadata ja koristuskava koostada.
Arvestades roboti atraktiivset hinda (umbes 450 eurot) ja võimalusi ning eelkõige seda, mis too abimees mu kodus iga päev ära tegi, võin öelda, et tegu on usaldusväärse abilisega, mis on sellesse investeeritud raha väärt.
*Toote arvustuse kirjutas erapooletu ajakirjanik R.Kažimėkas