Päevatoimetaja:
Mai-Brit Jürman
Saada vihje

Tuneesia - Araabia vaimust kantud euroopalik Aafrika

Artikli foto
Foto: Shutterstock

Tänapäeva Tuneesia erineb teistest Aafrika riikidest oma euroopalikkuse poolest - siin saab nautida muretut rannapuhkust Vahemere soojades lainetes, tunda end kuningakassina luksulikus hotellis, süüa imemaitsvaid toite ja maailma parimat crossanti ning sukelduda põnevasse kõrbeeksootikasse.

Tänapäeva Tuneesia erineb teistest Aafrika riikidest oma euroopalikkuse poolest - siin saab nautida muretut rannapuhkust Vahemere soojades lainetes, tunda end kuningakassina luksulikus hotellis, süüa imemaitsvaid toite ja maailma parimat crossanti ning sukelduda põnevasse kõrbeeksootikasse.

Kui otsid segu euroopalikust naudingust ja ehedast Araabia vaimust, vali järgmiseks reisisihtkohaks Tuneesia. Riigi pikka rannikut uhub ühelt poolt imeliselt sinine Vahemeri ja teiselt poolt riigi piiri laiuvad Sahara kõrbe lõputuna näivad liivadüünid.

Endise Prantsusmaa asumaana on selle riigi mõjud siin tänini igal sammul tunda. Tõenäoliselt hõikab kohalik sulle tervituse just prantsuse keeles, kuigi kõikides turismikohades saab hakkama ka inglise keelega. Kohalikuks keeleks on siin araabia keele tuneesia dialekt.

Selle ääretult ilusa loodusega riigi põhjaosas laiuvad korgitammede salud, roosi- ning viinamarjaistandused. Lisaks sillerdavad soolajärved, mille ääres elutsevad flamingod. Tuneesia on talvekoduks paljudele Eestis suvitavatele toonekurgedele.

Kesk-Tuneesiast algavad oliivisalud, millest valmistatakse maailma kvaliteetseimat oliiviõli. Lõunas on esindatud, aga maailma neljast kõrbeliigist kolm: liiva-, kivi- ja soolakõrb.

Artikli foto
Foto: Shutterstock

Tuneesia rikkalik ajaloopärand

Tuneesia rikkalik ajaloopärand on tulnud foiniiklastelt, roomlastelt ja muudelt tsivilisatsioonidelt.

Esimesed hõimud asusid Tuneesia territooriumile elama juba neljandal aastatuhandel enne meie aega. Need olid praeguste berberite esivanemad. Umbes 1200 aastat enne meie aega seadsid end Tuneesia rannikule sisse võimsad foiniiklased, kes rajasid siia Kartaago linna, mis oli üks Põhja-Aafrika mõjukamaid linnu.

Kuuenda ja kaheksanda sajandi vahel ühendati maa Araabiaga. Araablased ehitasid siia linnu ja mošeesid ning riigi usundiks sai islam. Hiljem vallutasid Tuneesia lühiajaliselt normannid, kuid lõpuks kadus ristiusk Tuneesia territooriumilt peaaegu täielikult. Araabia võimuga saabusid siia moslemite tsivilisatsiooni saavutused: meditsiin, teadus, koolid ja uhked ehitised.

Aastal 1881 vallutas Prantsusmaa Tuneesia. Seetõttu on siin veel tänapäevalgi laialdaselt prantsuse keel kasutusel.

Kultuurihuvilistele on Tuneesial nii kunsti kui ka arhitektuuri vallas palju pakkuda: El Djem amfiteater, mis on suuruse ja suurejoonelisuse poolest võrreldav ehk ainult Rooma kolosseumiga; Sidi Bou Saidi valged majad, mis ääristavad Vahemere-äärseid kaljusid; Kairouani linn, mida peeti keskajal kogu Põhja-Aafrika islami ja Koraani õpetuse keskuseks ning pühaduselt kolmandaks linnaks Meka ja Medina järel.

Eksootiline ja põnev elamus on ka turgude külastamine, mis annab parima läbilõike kohalikust elust ja sealsetest elanikest. Araabia turg ehk souk paikneb tavaliselt linna keskuses ja töötab kindlatel nädalapäevadel. Sõltuvalt linna suurusest võib souk võtta enda alla mõne tänava või ka terve kvartali.

Ostlemiseks on mõistlik varuda sularaha, sest kuigi Tuneesias saab ka kaubanduskeskustes ja hotellides kaardiga maksta, siis väikestes poodides ja turgudel see võimalus puudub. Muide, hinnatase on Tuneesias Euroopaga võrreldes väga soodne – toit on märgatavalt odavam kui Eestis. Näiteks tassi väga head kohvi saab kätte kohvikus vaid ühe euroga. Tasub ka teada, et raha ei tohi riigist välja viia. Seda saab vahetada kõikjal ja enamvähem sama kursiga.

Külastada tasub kindlast ka Sahara ka kõrbe. Novatours pakub seda eestikeelse ekskursioonina. Sahara on Berberite maa ja väljasõidul näeb lähemalt, kuidas kõrbes tegelikult elatakse ja mil moel metsikud kaamelid toitu leiavad. Maitseelamuse saab otse oaasides kasvatatavatelt maailma parimatelt datlipalmidelt. Ekskursioon hõlmab ka osa eelmainitud ajaloolistest vaatamisväärsustest.

Tuneesia turismipiirkonnad on väga turvalised ja tihti näeb turismipolitseid. On teada, et turismile kehtivad ranged seadused – näiteks ei tohi tänavatel müüa ekskursioone. Samas, nii nagu igal pool reisides, tuleb oma asjadel ikka silma peal hoida.

Artikli foto
Foto: Shutterstock

Vürtsikas toit

Toit on Tuneesias üsna vürtsikas, palju kasutatakse toidutegemisel punast pipart- harishat, mida pakutakse ka eelroana koos tuunikala, oliivide ja kohupiimaga.

Rahvustoit on kuskuss (couscous), mida valmistatakse kana, kala või muu lihaga. Sellele lisatakse erinevaid köögivilju - kartulit, porgandit ja kaalikat.

Siinkohal väärib mainimist tuneeslaste hommikusöök. Lauale asetatakse kausikesed, kus sees on leivaviilud. Vastavalt soovile purustab igaüks endale tükikese leiba ja siis tõstetakse sinna ühisest pajast peale oasupp, millesse on segatud kaks toorest muna.

Tasub proovida ka brike´t. Eesti mõistes on see "pirukasse pandud muna", samas võib brike´t teha ka kartuli ja saia või köögiviljaseguga.

Tuneesia tänavatel müüakse lihaga täidetud saia ehk shawarma´t, tegemist siis korraliku kõhutäiega, mis sisaldab valge leiva või lavashi sisse pandud värskelt küpsetatud lambaliha ja salatit. Erinevalt kuskussiga tehtud rahvustoidust, mis maksab restoranis 15-30 Tuneesia dinaari, on võileiva hind 1,5-2 dinaari.

Et mitte oma puhkust kõhuhädadega rikkuda, tuleb kinni pidada elementaarsest hügieenist, pesta käsi enne sööki ja mitte juua kraanivett.

Populaarseimad joogid Tuneesias on kohv, tee ja Coca-Cola. Kohalikest alkohoolsetest jookidest võib proovida kääritatud viigimarjadest tehtud boukhat, mis kangestatud joogina mõjub eestimaalastele alguses üsna veidralt. Ka kohalik datliliköör Tibarini, Celtia õlu ja Magoni veinid tasuvad proovimist. Kange importalkohol on Tuneesias üsna kallis.

Lahked kohalikud ja ideaalsed võimalused sisukaks puhkuseks

Inimesed on Tuneesias väga sõbralikud, kutsutakse võhivõõraid külla ja pulma, kuna kontvõõras pulmas toob noorpaarile õnne. Kohalik pulmamelu on kogemust väärt ja sellest jääb igati meeliülendav mälestus. Pulmi peetakse Tuneesias tavaliselt neljapäeviti, sest reede on moslemimaal vaba päev.

Suhteliselt liberaase islamimaana tuntud Tuneesias on samas usul ja usunditel kindel roll – moslemil on näiteks keelatud suvalises kohas palvetada, seda tohib teha ainult selleks ettenähtud paigas - tööl, mošees või kodus.

Päike kuldab Tuneesia randu maist septembrini, nii et päikesepuudust siin karta ei ole. Päevased temperatuurid on enamikus Tuneesia kuurortides umbes 30. kraadi ringis, nii et lõuna ajal tasuks pigem varjus püsida. Hommiku- ja õhtutunnid on aga fantastilised. Vahemeretuul, sukeldumine, ujumine ja muud veespordialad, mida soojas merevees või päikeselisel rannal harrastada saab, aitavad samuti ülekuumenemist vältida.

Tuneesias on loodud suurepärased võimalused golfi mängimiseks. Praktiliselt igas kuurordis on avatud golfirada, kus saab korraldada maailmatasemel võistlusi. Rohelised väljakud on avatud kõigile neile, kes tahavad nautida aega sõprade seltsis või teevad golfiradadel esimesi samme.

Hotellide valikul tuleks kindlasti endale eelnevalt selgeks teha, mida hotellilt oodatakse. Aafrika hotellide tase ei vasta euroopa kriteeriumitele, pea alati võib 3-4* hotellidelt vähemalt pool tärni maha arvestada. Tärnide kohta tasub enne reisi ostu täpsemalt uurida Novatoursi reisikonsultantidelt, sest ka viietärni hotellid võivad tunduda pigem nagu 4+ tärniga.

Tuneesias on peaaegu kõikjal hotellides olemas hea kiirusega ja ilma lisatasuta WiFi. need on renoveeritud ja puhtad.

Tallinnast lendab lennuk Tuneesiasse nelja tunniga ja Novatoursi pakutavad lennuajad on hästi mugavad – kohale jõutakse täpselt päeva esimeses pooles ning tagasilend toimub õhtusel ajal pärast hotellist väljaregistreerimist.

Tuneesias on olemas Novatoursi eesti keelt kõnelevad reisiesindajad, kes aitavad puhkajaid igakülgselt. Reisikorraldaja otselennud Tuneesiasse toimuvad kord nädalas ehk kohapeal saab viibida nädala või kaks. Reisidokumendiks on kehtiv pass.

Reisikorraldaja Novatours otselennud Tuneesiasse väljuvad Tallinnast Enfidhasse reedeti kuni 07.06.2023 (k.a) ja suvepikenduseks 13.09-25.10.2024 (k.a). Kuni mai lõpuni on võimalik saada osa ka Novatoursi suvereiside kampaaniast, kus Tuneesia puhkusepaketid on reisija kohta kuni 130 eurot soodsamad. Valikust leiad reisipaketid või lennupiletid nädalastele ja kahenädalastele reisidele.

Märksõnad

Tagasi üles