Päevatoimetaja:
Uwe Gnadenteich
+372 666 2071

Kuremäe kloostri nunnad: Vene Õigeusu Kirikuga veresideme katkestamine on võimatu (65)

Copy
Kuremäe Pühtitsa kloostri iguumenja Filareta.
Kuremäe Pühtitsa kloostri iguumenja Filareta. Foto: Eero Vabamägi

Pühtitsa kloostri iguumenja Filareta sõnas avalikus kirjas Eesti Kirikute Nõukogule, et nende veresideme katkestamine Vene Õigeusu Kirikuga on kloostri põhikirja tõttu võimatu ning et riigi sekkumisel puudub mõte.

Pöördumises seisis, et kloostri ümber on tekkinud äärmiselt murettekitav olukord: «Maailmas – tolles maailmas, mis on väljaspool kloostri müüre – lõõmavad kired, tekivad vastuolud, lahvatavad sõjad, sealhulgas ka veel eilsete Venemaa ja Ukraina vennalike õigeusklike rahvaste vahel. Kloostri asukate jaoks on see Euroopa keskel lahvatanud relvastatud verine konflikt suure südamevalu allikaks».

«Oma pidevates palvetes palume me Jumalat ilmutada kõigile Tema jumalikku jõudu ja tuua rahu juurde selles karmis sõjalises kokkupõrkes osalejad, mis sunnib meid meenutama eelmiste maailmasõdade hirmsaid lehekülgi.»

Iguumenja kirjutas, et nende suureks kurvastuseks püütakse Pühtitsa kloostrit ja selle asukaid kaasata poliitilistesse vastuoludesse, mis on nunnade olemusele võõrad.

«Selline samm on võimatu»

«Eesti Vabariigi võimud tahavad, et me katkestaks veresideme Vene Õigeusu Kirikuga, mis – tema eestseisja, Patriarh Kirilli isikus, – võttis selles relvastatud konfliktis omaks ühe pooltest. Teisiti öeldes, tahetakse, et me oma initsiatiivil ütleksime lahti stavropigiaalsest staatusest.»

«Meie selline samm on lihtsalt võimatu – Eesti riigivõimu esindajad muidugi võivad seda mitte teada ja mitte mõista, aga teie, meie vennad kristuses, teate, mida tähendab kloostri jaoks tema kanooniline side emakirikuga. Meie ei saa ja meil pole õigust ühepoolselt seda katkestada, kuna kloostri stavropigiaalne staatus on sisse kirjutatud meie kloostri põhikirja, mida meil pole õigust omal tahtel muuta,» kirjutati pöördumises.

«Klooster sai stavropigiaalse staatuse 1990.aastal tänu Patriarh Aleksius II (Rüdigeri) püüdlustele ja jõupingutustele. Kloostri nunnade jaoks on mälestus temast püha, kuna just tema, olles Tallinna ülemhingekarjane Hruštšovi ajastul, päästis kloostri kinnipanemisest.»

Pühtitsa Jumalaema Uinumise Stavropigiaalne Naisklooster.
Pühtitsa Jumalaema Uinumise Stavropigiaalne Naisklooster. Foto: Eero Vabamägi

«1891. aastal asutatud Pühtitsa klooster palvetab vahetpidamata Jumala poole juba 133 aastat. Maailmas on selle aja jooksul toimunud kardinaalsed muudatused. Vene Õigeusu Kirikus taastati patriarhi juhtimine ning patriarhiks on praegu alates sellest ajast juba viies eestseisja.»

Iguumenja Filareta nentis, et nende klooster ei ole kunagi allunud sotsiaalse ja poliitilise elu kirgedele ning algusaastatest kuni siiani hoiavad nunnad vankumatut truudust oma missioonile ja kutsumusele, mis seisneb palvetamises ja töötegemises. 

«Sellepärast olemegi sügavalt veendunud, et riigi sekkumisele, rohkem kui sajandi jooksul välja kujunenud kloostri elukorraldusse, puudub mingigi ülesehitav mõte. Kloostris palvetati ja tehti tööd Tsaari-Venemaa ajal, Nõukogude Liidu ajal, Eesti Vabariigi ajal ja me loodame siiralt, et meilt ei võeta ära võimalust ka edaspidi pöörduda palvetes Jumala poole, et elu rahus oleks antud kogu Maale, kõikidele riikidele ja kõikidele rahvastele.»

Pöördumises paluti Pühtitsa kloostrile igakülgset toetust. «Oleme kindlad, et iga usklik mõistab – igasugune poliitika ja seda enam, poliitiline surve, on absoluutselt mitteomased kloostri asukatele. Klooster on väljaspool poliitikat. Niisugune on meie kreedo. Ja me julgeme loota, et teie palved aitavad viia selle objektiivse tõe Eesti Vabariigi võimudeni, kellesse me suhtume suure lugupidamisega.»

Siseminister Lauri Läänemets (SDE) külastas nädala alguses Pühtitsa Jumalaema Uinumise Stavropigiaalset Naiskloostrit. Visiidi eesmärk oli kohtuda kloostri iguumenja Filaretaga, et arutada kloostri praegust alluvussuhet Moskva patriarhile ja kloostri tulevikku olukorras, kus suhted Moskva patriarhaadiga tuleb katkestada. Läänemetsa sõnul astub riik samme Moskva terroristliku režiimi vastu, mitte õigeusklike vastu Eestis.

Vene Õigeusu Kiriku patriarh Kirill kutsus 27. märtsil 2024 üles pühale sõjale, mis seisneb sihtmärgina ka «satanismi» mõju all oleva läänemaailma vastu võitlemises. See tähendab siseministeeriumi sõnul, et vastandutakse agressiivselt Euroopa väärtusruumile. 

Vastusena patriarh Kirilli avaldusele on riigikogus tehtud ettepanek kuulutada Moskva patriarhaat Venemaa Föderatsiooni terroristlikku sõjalist agressiooni toetavaks institutsiooniks. Vastavasisuline avaldus on võetud riigikogu täiskogu päevakorda ja lõpphääletus toimub 2. mail. 

Tagasi üles