Tallinnas algas kolmapäeval NATO Küberkaitsekoostöö keskuse (CCDCOE) korraldatav maailma suurim reaalajas toimuv küberkaitseõppus Locked Shields.
Tallinnas algas maailma suurim küberkaitseõppus Locked Shields
Õppus toob kokku küberjulgeoleku, digitaalse kriminaalõiguse, strateegilise kommunikatsiooni ja paljude teiste valdkondade eksperdid enam kui 40 riigist. Rahvusvahelist seltskonda ühendab üks eesmärk – võidelda küberohtudega.
«Locked Shieldsi õppusel ja küberruumis on rahvusvaheline koostöö meie tugevaim kaitse,» sõnas NATO CCDCOE direktor doktor Mart Noorma.
«Käesoleva aasta õppusel osaleb pea 4000 eksperti, kes testivad, õpivad, harjutavad ja seeläbi tugevdavad meie küberkaitsevõimekust seismaks vastu reaalse maailma väljakutsetele. Õppuse käigus lahendavad osalejad stsenaariume, mis nõuavad kiiret mõtlemist, kohanemisvõimet uute tehnoloogiatega ja pidevat suhtlemist, otsustamist ning koostööd,» ütles ta.
Õppuse stsenaariumi järgi peavad sinised ehk kaitsvad meeskonnad seisma vastu punase ehk ründava meeskonna komplekssetele küberrünnetele väljamõeldud riigi Berylia vastu. Intensiivse kriisiolukorra tingimustes peavad meeskonnad rakendama riiklikke strateegiaid ja tegema tihedat koostööd rahvusvaheliste liitlastega, et ohtudele tõhusalt vastu seista.
Õppuse Locked Shields tugevuseks on selle terviklik lähenemine, mis ühendab tehnilised oskused strateegilise, õigusliku ja kommunikatsioonialase pädevusega, et luua mitmekülgne kaitsestrateegia. Küberrünnete terviklik käsitlemine tagab osalejatele mitmekülgse ettevalmistuse nende samade ohtude lahendamiseks reaalses elus.
«Igal aastal on Locked Shieldsi õppusele kaasatud uusimad tehnoloogilised lahendused ja käsitletakse ka aktuaalseid geopoliitilisi väljakutseid,» selgitas õppuse direktor kolonelleitnant Urmet Tomp. «AI ja 5G on meie stsenaariumide lahutamatud osad, seega tegelevad osalejad küberkaitsetehnoloogia tipptasemega. Lisaks on meie partner Siemens uuendanud elektrivõrgusüsteeme ning andnud need testimiseks Locked Shieldsi õppusel osalejatele.»
Sel aastal on õppusel oluline osa ka strateegilisel kommunikatsioonil (STRATEX), mis on tähtis element tänapäevases sõjapidamises. Õppuse kontekstis on tegu uue suunaga, mis on välja töötatud koostöös NATO Strateegilise Kommunikatsiooni Kompetentsikeskusega Riias.
Eri riikide ja partnerite suurenenud kaasatus rõhutab õppuse globaalset mõju ja tähtsust, olles oluliseks panuseks rahvusvahelise küberkaitse koostöö tugevdamisel. Lisaks võimaldab Locked Shields kui platvorm riikidel vahetada parimaid praktikaid, arendada innovaatilisi strateegiaid ning ühiselt parandada oma küberintsidentidele reageerimise võimekust.
NATO küberkaitsekoostöö keskus on Locked Shieldsi korraldanud aastast 2010 ning tänaseks on see kasvanud maailma suurimaks reaalajas toimuvaks küberkaitseõppuseks. Ka käesoleva aasta õppus peegeldab selgelt osalevate riikide ja partnerite pühendumust meie küberkaitse tugevdamisele.
Tallinnas asuv NATO küberkaitsekoostöö keskus on NATO poolt akrediteeritud rahvusvaheline oivakeskus, mõttekoda ja väljaõppeasutus. 2008. aastal loodud keskus on kasvanud oluliseks küberkaitse valdkonna teadmiste allikaks nii NATO kui ka liikmesriikide jaoks.