Põhiseaduse alusel pidi valimiskogu koosnema peaministrist, sõjavägede (ülem)juhatajast ning Riigivolikogu, Riiginõukogu ja Riigikohtu esimehest. Neid ametikohti loeti täitma vastavalt Jüri Uluots, Johan Holberg, Otto Pukk, Alfred Maurer ja Mihkel Klaassen.
Valimiskogu konstateeris, et NSV Liidu ega Saksa okupatsiooni tõttu ei ole muutunud Eesti Vabariigi kui suveräänse riigi juriidiline staatus, vaid need on loonud ainult olukorra, kus Eesti riigiorganite töö on peatatud.
Vabariigi presidendi küsimuses asuti seisukohale, et kuigi ametisoleva presidendi tegevus on takistatud, ei ole otstarbekas valida uut presidenti ega tema asetäitjat, kuna põhiseaduse järgi täidab sellisel juhul presidendi ülesandeid peaminister. Valimiskogu otsustas, et presidendi kohuste täitmine on üle läinud Jüri Uluotsale kui viimasele okupatsioonieelsele peaministrile.
Valimiskogu tegevus toimus nii salaja, et võis teada olla ainult allakirjutanutele endile. Alles 1950. aastate alguses avaldas Alfred Maurer, et presidendi kohusetäitjaks muutunud Uluots oli juba 21. aprillil 1944 nimetanud tema peaministri asetäitjaks – st valitsusjuhiks Maureri ning valitsusjuhi asetäitjaks Otto Tiefi.
Nii saab väita, et valimiskogu pani aluse okupatsioonideaegse Eesti Vabariigi presidendi ja valitsuse tegevusele, mis jätkus eksiilis.
Pitka naaseb
Valimiskoguga samal päeval korraldas NSDAP kohalik juhatus Tallinnas füüreri sünnipäeva tähistamise. Kindralkomissar Litzmann kõneles seal vabade rahvaste õnnelikust tulevikust uues Euroopas, kuid juba samal ööl algasid üle kogu maa laialdased poliitilised arreteerimised. Esimese ööga olevat vahistatud umbes 150 inimest, peamiselt iseseisvusliikumise seast, edaspidi vahistamised jätkusid.