Päevatoimetaja:
Liisa Ehamaa

Õpilaste teadusfestival – lase uudishimul lennata ja veeda kaks päeva teaduse seltsis

Copy
Õpilaste teadusfestival 2023
Õpilaste teadusfestival 2023 Foto: Johanna Adojaan, Eesti Teadusagentuur

Igakevadine teadusfestival tuleb taas! Eesti Teadusagentuur ootab kõiki teadushuvilisi 9.-10. aprillil AHHAA teaduskeskusesse Tartus, et populariseerida teadust ja tõsta esile noorte teadusalaseid saavutusi.

Eesti Teadusagentuuri korraldatud teadusfestival tähistab sel aastal pidulikku 10. juubeliaastat. Festival on läbi aegade innustanud noorte teadushuvi, pakkudes võimalusi teadusuuringute- ja avastuste jagamiseks, edendades samal ajal teaduslikku mõtteviisi ja innovatsiooni ühiskonnas.

Tänavune festival toob teadushuvilised kultuuripealinna Tartusse. Kahe päeva jooksul AHHAA teaduskeskuses toimuval festivalil saab kuulata inspireerivaid ettekandeid, näha teadusteatri etendusi, katsetada põnevaid eksponaate ja uudistada teaduse populariseerijate ehk messiala. Ühtlasti on ürituse tähtsaks osaks õpilaste teadustööde riikliku konkursi teine voor, mille raames saab tutvuda kuni 100 silmapaistva õpilase uurimistööde posterettekannetega. Lisaks astuvad üles ka noorimad teadlased ehk algkoolide õpilased, kes tutvustavad oma uurimusi.

“Teadustööde riikliku konkursi eesmärk on innustada noori kooli uurimistöödes

teaduslikumale teemakäsitlusele. Konkursil osalemine annab hea võimaluse saada

tagasisidet tehtud tööle ja end teistega võrrelda. Premeeritute seast valitakse Eesti esindajad Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursile ja rahvusvahelisele teaduskonkursile Regeneron ISEF, Ameerika Ühendriikides,” selgitab Annely Allik, Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni osakonna juhataja

Sellel aastal esitati teadustööde riiklikule konkursile 228 õpilastööd, kokku 64-st erinevast koolist. Töödest 45 oli esitatud põhikooli- ja 183 gümnaasiumiastmes. Festivalil saab tutvuda lõppvooru pääsenud 94 tööga ning ürituse teisel päeval toimub õpilastööde tunnustamine ja autasustamine.

Festivalil astuvad üles nii Rakett 69 osalejad kui teised teaduse tipptegijad

Teadusfestival on mitmekülgne ja päevakajaline. Lavaprogramm käsitleb eelkõige loodus- ja täppisteaduste ning inseneeria teemasid, mida tutvustatakse erinevate nurkade alt. Keskendutakse ka edasiõppimise-ja karjäärivõimalustele. Arutlusele tulevad inseneeria elukutse tulevikuväljavaated, tüdrukud tehnoloogias ja droonide kasutamine nii Eestis kui mujal maailmas. Räägitakse arheoloogi põnevast elukutsest ja sellest, kuidas võiks välja näha ideaalne matemaatikatund. Toimub ka paneelvestlus, mille käigus jutustavad noored, milliseks on kujunenud nende teekond peale teadushariduse omandamist ning jagatakse soovitusi karjäärialaste väljavaadete osas.

“Kahe päeva jooksul saavad kõik huvilised kuulata ettekandeid ja messialal väljapanekuid ka ise katsetada. Festivaliga soovime panna noored teadusest innustuma ja neile näidata, et teadus ja sellega tegelemine on põnev, mitmekülgne ja perspektiivikas,” lisab Allik.

Lavaaega saavad nii kogenud ekspredid, kui ka oma teekonna alguses olevad tudengid. Samuti näeme ekraanilt tuttavaks saanud telesaate “Rakett 69” osalejaid, kes räägivad lugusid oma viimati loetud põnevast teadusuudisest.

Loomulikult ei puudu festivalilt ka teadusteatri etendused, mille on loonud ja esitavad noored ise. Näha saab ka AHHAA teadusteatri etendust.

Täpsema lavaprogrammiga saab tutvuda SIIN.

Milliseid tegijaid leiab messialalt ja mida huvitavat saab ise teha?

Lisaks ettekannetele ja teadusteatri etendustele, saavad külastajad avastada messiala, kus on sel aastal oma väljapanekuga teiste hulgas kohal Eesti Lennuakadeemia, Solaride, TalTech Tehnoloogiakool, Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituut, Eesti Tervisemuuseum, Pernova Hariduskeskus, Eesti Tudengisateliidi Sihtasutus ja paljud teised asutused.

Nii näiteks saab Eesti Lennuakadeemia väljapaneku läbi katsetada FPV (First Person View) simulaatorit, mis jäljendab drooniga lendamist, kasutada VR prille, panna aja peale kokku puslet, testida teadmisi käsipagasi pakkimise võistlusel ja osaleda teistes tegevustes.

Eesti Tervisemuuseumi alal saab seevastu tutvuda püsinäitusega “Avameelselt Sinu kehast,” mis räägib sellest, kuidas inimkeha toimib.

Pernova Hariduskeskuse juures saab demokomplektide abil katsetada, kuidas tuulegeneraatorid ja päikesepaneelid tegelikult töötavad ning ehitada kasvuhooneefekti paremaks mõistmiseks ise valmis väikene kasvuhoone.

Teadus on elamus, mis pakub avastus- ja õppimisrõõmu igale huvilisele

Kõik teadushuvilised noored on oodatud festivalist osa võtma. Eelregistreeritud kooligruppidele (grupis vähemalt 12 inimest) on festivali külastamine tasuta. Registreerimine on avatud kuni 8. aprillini kell 12.00. Registreeri SIIN.

Teised teadusfestivali huvilised saavad soetada festivali pileti kohapealt soodushinnaga 7 eurot.

Festivali maandumisleht: www.miks.ee/teadusfestival

 

  • Õpilaste teadustööde riikliku konkursi eriauhinnad annavad välja – Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogu, Eesti Teaduste Akadeemia, Eesti Noorte Teaduste Akadeemia, Eesti Maaülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Ülikool, Tartu Ülikooli teaduskool, Tartu Ülikooli observatoorium, Eesti Keele Instituut, AS Metrosert, portaal Eesti Geoloog, SA Teaduskeskus AHHAA, OÜ Praktikal Education, Integratsiooni Sihtasutus, Eesti Kirjandusmuuseum, Regionaal- ja Põllumajandusministeerium, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium, Kultuuriministeerium, Kliimaministeerium, Kaitseministeerium.
  • Teaduse messialalt leiab: – Eesti Lennuakadeemia, Solaride, Eesti Tervisemuuseum, Pernova Hariduskeskus, Merkuur OÜ, TalTech Tehnoloogiakool, Eesti Maaülikool, Tartu Ülikooli Loodusmuuseum ja Botaanikaaed, Tartu Loodusmaja, MTÜ Robootika, Eesti Tudengisateliidi Sihtasutus, Rakett69 Teadusstuudiod, Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituut, TÜ Tartu Observatoorium, Tartu Ülikooli Teaduskool.
Copy
Tagasi üles