Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Viis nõuannet, kuidas hammaste eest õigesti hoolt kanda

Artikli foto
Foto: Sanitex OÜ – Olga Lilleberg

Tavaliselt jõuab Eesti inimene hambaarsti juurde alles siis kui on tekkinud probleem, mis annab endast tunda ja häirib igapäevast toimetulekut. Kõige sagedasemaks hambaarsti juurde pöördumise põhjuseks on sageli valest suuhügieenist alguse saanud hambaaugud. Selleks, et taolisi probleeme vältida, on oluline teada, kuidas hammaste eest õigesti hoolt kanda ja milliseid suuhügieenitooteid valida.

Tervise Arengu Instituudi (2021) poolt läbi viidud täiskasvanute suutervise uuringu andmetel peseb 85% Eesti elanikkonnast hambaid igapäevaselt, kuid ainult 65% inimestest jälgib hambaarstide soovitust pesta hambaid kaks korda päevas. Lisaks selgus uuringust, et üle poole vastanutest jätab mõnikord väsimuse tõttu hambad pesemata ning üle 10% Eesti elanikkonnast tunnistas, et ei pesegi hambaid.

Et mõista, kuidas tagada õige suuhügieen ja mida tasuks arvestada suuhooldustooteid valides, vestlesime Meliva Kaarli hambakliiniku suuhügienisti Tatjana Goljandiniga.

1. Regulaarne hambapesu – kaks korda päevas, kaks minutit järjest

Hammaste tervis ja hea suuhügieen saab alguse regulaarsest hambapesust. Päeva jooksul tekib hammastele hambakatt – kollakas-hallikas mikroorganisme sisaldav mass, mis tuleb eemaldada hambapesu käigus.

T. Goljandin: “Hambaid pestes kehtib lihtne reegel. Tuleb pesta 2 korda päevas, hommikuti ja õhtuti ning vähemalt kaks minutit järjest, selleks et hambakatt saaks korralikult eemaldatud. Tuleb arvestada, et hambaid ei tohi pesta kohe peale söömist, sest sellel ajal on hambaemail pehmem ning hambaid harjates võib see kahjustuda. Söömisjärgselt tuleks enne hammaste pesu oodata 30-60 minutit. Hambaid pestes on soovitatav puhastada ka keel, sest see on suu kõige bakterite rohkem koht ja halva hingeõhu üheks peamiseks põhjuseks. Keele puhastamine aitab kaasa igemete kui ka hammaste heale tervisele.”

2. Hoolikalt valitud elektriline hambahari tagab hammaste puhtuse

Hambaharja valikul arvatakse ekslikult, et tugevam hambahari peseb hambaid paremini, kuid tegelikkuses on olukord vastupidine. Goljandini sõnul tuleks valida just pehmete harjastega, soovitatavalt elektriline hambahari.

T. Goljandin: “Tavalise manuaalse hambaharjaga kasutatakse rohkem jõudu või tehakse valesid liigutusi ja seetõttu võib ige ajaga taanduda ning tekkida hambaemaili defekt. On teaduslikult tõestatud, et elektrilised hambaharjad on tavalistest hambaharjadest efektiivsemad. Elektriline hambahari tagab igemete õrna massaaži, mis parandab vereringet, toetab igemete tervist ja eemaldab tõhusalt hambakatu.”

Artikli foto
Foto: Sanitex OÜ – Olga Lilleberg

Elektrilisi hambaharju on turul palju, kuid just Oral-B uuema põlvkonna elektrilistesse hambaharjadesse on integreeritud nutikas rõhuandur, mis annab märku, kui harjatakse hambaid liiga tugevalt või hoopiski ebapiisavalt. Samuti näeb ekraanilt puhastusaega ja valikus on erinevad režiimid, mille vahel saab inimene valida. 3D tehisintellekti abil on võimalik luua ühendus ka mobiilirakendusega, mis tuvastab hambapuhastusstiili ning pakub soovitusi, milliseid tehnikaid kasutada, et hambaid paremini puhastada.

3. Vaheta hambaharja/elektrilise hambaharja otsikuid õigeaegselt

Sageli ei teata, millal tuleks manuaalset hambaharja / või elektrilise hambaharja otsikuid vahetada.

T. Goljandin: “Manuaalset hambaharja / või elektrilise hambaharja otsikuid tuleks vahetada iga kolme kuu tagant, sest uus hari / otsik eemaldab hambakatu palju paremini kui juba vana ja kulunud hari / otsik. Samuti kogub vana hari / otsik endasse mustust ja baktereid.”

4. Hambapasta peaks sisaldama fluoriidi ja ksülitooli

Hambapastat valides peaks lähtuma hammaste seisukorrast ning suutervise eripäradest, kuid fluoriid ja ksülitool on olulised koostisosad, mida peaks hambapastat valides silmas pidama.

Artikli foto
Foto: Sanitex OÜ – Olga Lilleberg

T. Goljandin: “Kindlasti tasub eelistada hambapastat, mille koostises on fluoriid. Fluoriid tugevdab hambaemaili ja muudab selle happerünnakutele vähem vastuvõtlikuks, aidates oluliselt vähendada ka hambaaukude tekkimist. Fluoriidiga hambapastasid võivad kasutada nii täiskasvanud kui lapsed, kuid viimaste puhul tasuks eelistada pastasid, mille fluoriidisisaldus on väiksem (sõltuvalt lapse vanusest). Täiskasvanute hambapastades võiks fluoriidisisaldus olla kuni 1500 ppm. On soovitatav, et hambapastas sisalduks ka ksülitool.. See kaitseb meie hambaid hapete kahjuliku mõju eest, mis põhjustavad demineraliseerumise protsesse. Samuti on väga oluline on hambapastat õigesti doseerida. Piisav kogus on herneterasuurune.”

Suuhügienisti soovitustele vastavalt leiab antud koostisosadega hambapastad täna Oral-B valikust.

 

5. Hambaniit aitab eemaldada toiduosakesi ja suuvesi tagab värske hingeõhu

Kuna hambapesuga saab puhtaks vaid ligikaudu 60% hammaste pinnast, siis ülejäänud 40% puhul on abiks hambaniit.

T. Goljandin: “Söömisel satuvad toiduosakesed hammaste vahele ning neid saab kätte üksnes hambaniidiga. Hambaniiti peaks kasutama vähemalt üks kord päevas, kindlasti enne õhtust hambapesu. Vajadusel võib seda kasutada tihedamini. Kui hammast ümbritsevas igemes või luus on tekkinud põletik, võivad hambad muutuda liikuvaks. Niiditamine aitab vähendada igemepõletiku riski ja aitab ennetada uute aukude teket.

Artikli foto
Foto: Sanitex OÜ – Olga Lilleberg

Suuvett saab kasutada eelkõige ajutiseks hingeõhu värskendamiseks. Mõningatel juhtudel on suuvee kasutamine hädavajalik. Lisaks kosmeetilisele suuveele on olemas ka terapeutilised suuveed, mis on mõeldud mitmete suuhaiguste leevenduseks ja ennetamiseks (suukuivus, põletikulised protsessid, kirurgilised sekkumised või halb hingeõhk). Näiteks breketikandjatele on suuvesi suureks abiks, sest pärast söögikordi, kui toit on breketite vahele kinni jäänud, on hammaste harjamine ja niiditamine raskendatud või ei ole üldse võimalik.”

Artikli foto
Foto: Sanitex OÜ – Olga Lilleberg

Neid lihtsaid reegleid järgides saab tagada õige suuhoolduse, värske hingeõhu ja ennetada kõikvõimalikke suuhügieeniprobleeme. Oral-B brändi kvaliteetsete toodete seast leiab mugavalt kõik suuhügieeniks vajaminevad tooted. Regulaarselt tasub külastada ka suuhügienisti.

Oral-B tootevalikuga saab tutvuda SIIN.

Tagasi üles