Narva purustamise järel 6. märtsil 1944 oli suurim Tallinna pommitamine 9. märtsi õhtul ja sellele järgneval ööl. Punaväe pommitajad heitsid Tallinnale 1725 lõhke- ja 1300 süütepommi. Hukkus 757 inimest, 213 said raskeid ja 446 inimest kergeid haavu. Hävis 1549 ja sai kannatada 3350 hoonet, mis moodustas ligi kolmandiku pealinna elamispinnast. Lugu ilmub Eesti Mälu Instituudi ja Postimehe koostööprojekti «Saatuseaasta 1944» raames.
Kui sakslaste pommirünnak Coventryle, milles hukkus 380 inimest, on tunnistatud kuriteoks, on raske mõista, miks ei peaks samamoodi klassifitseerima brittide rünnakuid Kölnile, Hamburgile, Kasselile, Berliinile ja Dresdenile. Moraali alal ei anna kaks halba kokku head ning jutud õigustatud vastulöögist ei pea lähemale uurimisele vastu.»
Sissejuhatav tsitaat kuulub Briti ajaloolasele Norman Daviesele, kes mõtiskleb siinkohal sõjaga kaasas käivate moraalsete dilemmade üle. Kuid on ka viide Teise maailmasõja ajal kasutusele võetud eriti tõhusale vaippommitamisele.
Otsa tegid lahti sakslased, kuid «täiuslikkuseni» arendasid selle ameeriklased ja britid, mille kulminatsiooniks olid sõja lõppvaatusena Jaapani linnadele Nagasakile ja Hiroshimale heidetud aatomipommid.
1944: Vaade esimesele Raekooli (praeguse Tallinna Reaalkooli) hoonele Georg Otsa tänava ja Estonia puiestee nurgalt.
Foto: C.E. Kirchhoff/Eesti Rahvusarhiiv
2016: Peale sõda hävitatud õppursõdurite monumendi taastasid 1993. aastal algsete kavandite järgi skulptor Vambola Mets ja arhitekt Rein Heiduk.
Foto: Sander Ilvest
1944: Varemetes Estonia teater, kus enne pommirünnaku algust oli alanud balletietendus "Kratt"
Foto: C.E. Kirchhoff/Eesti Rahvusarhiiv
2016: Vaade Estonia teatrile ja Estonia puiesteele tänapäeval.
Foto: Sander Ilvest
1944: Pommitamise järel põlevast korterist päästetud mööbel Pärnu maanteel Jaani kiriku kõrval.
Foto: Eesti Rahvusarhiiv
2016: Samas kohas Jaani kiriku kõrval on praegu lillemüüjate letid.
Foto: Sander Ilvest
Nõukogude kaugtegevuslennuvägi
Ameeriklaste ja brittide liitlase Nõukogude Liidu võimekus sellel alal oli märgatavalt tagasihoidlikum. Arvestades planeeritava tulevase sõja olemust, polnud kaugpommitajate arendamine esmane arendussuund ja 1941. aasta katastroofis kaotati palju ka tootmisvõimsusi.