/nginx/o/2024/02/22/15902477t1h51d8.jpg)
Detsembri lõpunädalatel avaldatud Eesti Panga majandusprognoos maalis meile majandusest negatiivse pildi. Hinnati, et majanduslangus kujuneb seniarvatust pikemaks ning kuigi käesoleva aasta majanduslanguseks ennustati 0.4%, mis on märgatav areng 2023. aasta 3.5% langusest, on tegu ikkagi langusega. Seetõttu on oodata töötuse mõningast kasvu ning ebakindlus tuleviku ees tingib kokkuhoiu ja säästmise suurenemise.
Olukord on kehv igas mõttes
Veebruari alguses tõdes ka valitsus, et Eesti majanduse seis on täbar. Seda nii üksikisiku kui riigi tasandil ning võluvitsa ega imet tegevat lahendust ei ole oodata siit ega sealt. Seda, et inimeste ostuind on raugenud, on näha mujalgi, kui vaid panga statistikas.
Toidupoodide allahindlused sama päeva kuupäevaga kaupadele on aina populaarsemad ja kel võimalik, ajastab poeskäigu just allahinnatud toodete väljapaneku järgi. Maha on jahtunud ka järelturud, alates enda lapse poolt välja kasvatud lastevankrite edasi müümisest ja lõpetades Eesti keraamikale uue omaniku leidmisest. Müüjaid jagub, ent ostjad on ettevaatlikud ja suunavad oma raha pigem mujale.
Mida tähendab see ettevõtja jaoks?
Ettevõtja jaoks on sellised prognoosid muidugi eriti sünged. Kes on siiani hoidnud veel oma töötajaid palgal, lootes majanduse peatsele elavnemisele, peab otsa vaatama reaalsetele numbritele ja tõdema, et enam ei jää muud üle, kui hakata ka töökohtade osas kärpeid tegema. Kes pole ise ettevõtja rollis olnud, neil on lihtne öelda, et saab ju hiljem, majandusliku olukorra paranedes, töötajad tagasi palgata ning investeerimis- ja arenguplaanidele uuesti hoo sisse lükata.
Ettevõtjad aga teavad, et head töötajat on keeruline leida ning kui praegu sobiva töötajaga ametisuhe lõpetada, ei ole kohe kuidagi garanteeritud, et ta tagasitulekust huvitatud on. Sarnaselt peab lähenema investeeringutele. Kui mõne investeeringuplaani võib tõesti ilma suurema mureta külmutada ja hiljem uuesti ette võtta, siis teistega sellist varianti ei ole.
Eriti suur on kahju siis, kui mingite muudatusega on alustatud, ent nende lõpule viimiseks ei jätku ettevõttel majandusolude tõttu enam jõudu. Samamoodi on kahetsusväärne olukord, kus investeeringust oleks kasu, et jahtunud majanduses toime tulla, ent investeeringu tegemiseks vahendeid ei ole.
Ärilaen kui alternatiiv, mis aitab mõõna üle elada
Ühe alternatiivina tasub kaaluda ärilaenu võtmist. Laen.ee pakutavat kuni 35 000 euro suuruse ärilaenu kasutamisel piiranguid ei ole. See laen võimaldab lõpetada poolelijäänud investeeringu, mis annab ettevõttele uue hoo; lubab soetada seadmeid või tehnikat, et siseneda uuele ja hetkel perspektiivikamana tunduvale turule või toetada tööjõukulude katmist, et ei peaks majandusolude taastudes uksi seetõttu kinni panema, et hea töötaja on läinud.
Mitmed mikroettevõtjad ja väikeettevõtjad on siiani toime tulnud enda varudega ning ärilaen on võõraks jäänud. Laen ettevõttele ei pea aga olema hirmutav ega segane. Laen.ee pakutav ärilaen tuleb personaalse lähenemisega - kõik küsimused saavad vastuse ja murekohad lahenduse. Tänu bürokraatia puudumisele saab vastuse oma taotlusele juba 1 tunniga! See tähendab, et ettevõtte omanik ei pea istuma nädalaid või kuid teadmatuses, kuidas oma tegevusega edasi minna. Ärilaen on hea võimalus võtmaks vastu olulisi otsuseid üleliigselt aega raiskamata.
Ärilaen võib olla ka vahendiks, mis aitab kriisiajal oma uue ettevõttega alustada - kui tööturult sobivaid võimalusi meelepäraseks tööks ei leia, siis on variandiks endale ise äri luua.
Tähelepanu - tegemist on finantsteenusega, vajadusel konsulteeri spetsialistiga. Tutvu tingimustega Laen.ee kodulehel või helista klienditoe telefonile 6630112