Mis on üldoskused ning miks on need tööturul olulised?
Tööelu üldoskuste all mõistetakse üldist laadi tegevuste planeerimist ja ellu viimist. Üldiseks muutuvad töötegevused, kui need ei sõltu ametist ega tegevusalast, vaid on vajalikud kogu töömaailmas ja on ühest valdkonnast teise ülekantavad.
Loovus ja uuenduslikkus on tööandjate seas aina enam hinnatud. “Need oskused võimaldavad leida originaalseid ja innovaatilisi lahendusi ja lähenemisi keerukatele probleemidele, edendada tehnoloogilist ja sotsiaalset innovatsiooni ning kohanduda kiiresti muutuva maailma nõudmistega,” rõhutas Mets.
Analüüsivõime ja õppimisvõime on samuti kriitilise tähtsusega, sest töötajad mõistavad keerukaid süsteeme ning omandavad kiiresti uusi teadmisi ja oskusi.
Suhtlusoskus, sealhulgas võõrkeelte valdamine, on üleilmastunud maailmas edukaks toimetulekuks asendamatud, muutes koostöö erinevate kultuuride ja keeleruumide vahel sujuvaks.
Tegevuste algatamise oskus ehk initsiatiivikus võimaldab töötajatel kiiresti reageerida muutustele, võttes vastutuse ja juhtides uuendusi oma valdkonnas. “See oskus on eriti hinnatud start-up ettevõtetes ja projektides, kus kiirus ja paindlikkus on edu saavutamise võtmeks,” lisas Mets.
Tulevikku silmas pidades on selge, et üldoskuste arendamine on investeering, mis tasub end ära mitmekordselt.
Y- vs Z- generatsioon – kuidas muutub tööturg ja millised on noorte ootused?
Töömaailm on pidevas muutumises, samuti ka tööturule sisenejate ootused. Tänased Y- (sündinud vahemikus 1982-1999) ja Z-generatsiooni (millenniumi põlvkond) noored peavad oluliseks mõtestatud tööd. Ameerika Z-põlvkonnas läbiviidud küsitlusest selgus, et 87,5% noortest ei pea raha edukuse kriteeriumiks. Lisaks on noortel suurem huvi töötada vabakutselistena ja teha hübriid- ning projektipõhiseid töid.