Jätkuvalt kiputakse uskuma müüti, et ülemusele oma terviseprobleemidest rääkides jäädakse tööst ilma. Tegelikkuses on tööandjaid erinevaid ja väga palju sõltub ka töö iseloomust. Ei tohi unustada, et ka tööandja on inimene ja temal endalgi võivad olla terviseprobleemid.
Positiivne on see, et tööandjad on muutunud terviseteadlikumaks ning töökäte puuduses osatakse head töötajat hoida ja otsitakse võimalusi. Inimese enda jaoks on keeruline mõelda, kuidas ma toime tulen ning kust leida uus töö, sest olemasoleva töö ja keskkonnaga ollakse harjunud. Hirmu tekitabki eelkõige mõte muutuste ees – mis saab edasi, kuidas ma hakkama saan, kust leian uue töö ning samuti uute oskuste omandamine ja tööturu ebastabiilsus.
Kui tervis ei toeta töö tegemist, võib inimene tunda ennast halvasti, et ei saa enam samal viisil panustada kui varem. Näiteks krooniliste valude, ärevuse, stressi, depressiooni või mõne teise terviseprobleemi tõttu ei saa tervete inimesega samasugusel koormusel töötada. Kui see on pikemaajalisem terviseprobleem, siis see tekitab vahel ka pingeid töökaaslastega, kes peavad võtma pidevalt lisakoormuse.
Töötukassa poole pöördutakse üha julgemalt
Töö kaotuse põhjustab tihti ka vähene teadlikkus töökeskkonna võimalustest ja erinevatest abivahenditest, mis võivad aidata tööprotsesse lihtsustada. Töötukassa on 2016. aastast tegelenud töövõime hindamisega, mille raames toetatakse nii töötajaid kui tööandjaid. Samuti tutvustatakse neid võimalusi aktiivselt.
Kui selgub, et mõne haiguse korral võtab taastumine kauem aega, siis tasub koos raviarstiga läbi mõelda, kas on vajalik hinnata töövõimet, kus vaadata üle terviseseisund ning sellest tulenevad tegutsemise piirangud. Kui aga selgub, et tervisest tingituna ei saa enam samal töökohal jätkata, siis pakub töötukassa karjäärinõustamise toel võimalust leida endale sobivam töö või õppida selgeks päris uus amet.