Reet mõtiskleb, et vahel on peale ühte suuremat muutust lihtsam ette võtta teised, justkui inertsist. Tema jaoks oli lumepalli veerema lükanud muutus puusavahetusoperatsioon.
„Mu lõikused olid tehtud, taastumine läinud kenasti, üha tugevamini oli minus juurdunud otsus, et ma ei ole õiges kohas. Iga päevaga sai selgemaks, et see õige koht on seotud terviseteemadega. Oli segane aeg. Koroona. Isolatsioon. Tundsin, et kas nüüd või mitte iial – see samm tuleb teha,” räägib ta.
Liigesehaigused piinanud juba pikka aega
Nii kaua, kui Reet end mäletab, on teda painanud luu- ja liigesvaevused. „Lapsena liiga pehmed luud, diagnoosid küsimärgiga. Regulaarsed ortopeedikülastused, konservatiivne ravi, massaaž, ravivõimlemine. Alates täisealiseks saamisest stabiliseerumise periood, vaevused taandusid. Hiljem ja juba peale 30. eluaastat hakkas kimbutama liigeste kulumine ja hõrenemine,” selgitab Reet.
Pilatese treeneriks õppimise mõte tuligi sellest, et niisugune liikumisviis sobis talle hästi: tagasihoidlik luumaterjal vajas kõrvale tugevat lihast. „Tahtsin sellesse liikumissüsteemi süvitsi minna ja juba siis käis mõte seda rada, et kui ma ise pilatest tegema pean, võib-olla saan ka teisi pilatesega aidata. Otseselt ravi mu seisundi puhul pole ja ainuke soovitus arstidelt ongi liikumine ja lihase tugevdamine.”
2019 märtsiks oli selge, et puusavahetusoperatsioonist Reet ei pääse, liiges oli sedavõrd kulunud. Samal ajal soovitasid arstid tungivalt vahetada ka põlveliiges – liigesteljed olid moondunud ja uue puusa hoidmise nimel tuli ka see lõikus ette võtta nii pea, kui tervis kannatas.