Möödunud aastal toimus Eestis esmakordselt vaimse tervise festival, mille tegi veelgi eriliseks asjaolu, et festivali peategelasteks olid loomad, loodus ja päris kogemused. Festivali eesmärk oli pakkuda osalejatele ja esinejatele hetkes olemise kogemist – kogu päeva jooksul olla siin ja praegu.
Vaimse tervise festival õpetas hetkesolemise olulisust
Festivali peakorraldaja psühholoog Kristi Raava sõnul sünnivad uued ideed tavaliselt millegi puudusest ja vajadusest. Psühholoogi jaoks oli see tema enda paari aasta tagune läbipõlemine. „Alustuseks tuli otsida iseenda jaoks miskit, mis taastab ja annab tagasi kaduma läinud energia. Oma kogemus näitas, et loodus, liikumine ja loomad aitavad taastuda ja pakuvad lihtsalt olemisest rõõmu,“ rääkis Raava. Ta otsis ka ise uut energiat ja inspiratsiooni erinevatelt festivalidelt, töötubadest ja kohtus juhuslikult põnevate inimestega. Iga kohtumine inimesega, kes inspireeris ja andis energiat läks psühholoogi märkmikusse kirja. Hiljem said just nendest vaimse tervise festivali esinejad.
Nagu festivali pealkiri „Olemise võlu“ viitab, oli kandvaks mõtteks hetkes olemine, mida tänapäeva maailmas jääb aina vähemaks. Samas on see kõige lihtsam viis toetada oma vaimset heaolu. „Tahtsime, et festivalil poleks ainult jututoad, vaid päris elu ja päris heaolu. Siit tekkiski mõte pakkuda kõigile osalejatele ühe päeva jooksul ehedat rõõmu ja hetkes olemist ning seda meile kõige omasemas keskkonnas – looduses ja loomadega,“ kirjeldas Raava.
Töötubasid viisid läbi vabatahtlikud terapeudid, kes on õppinud Eesti Loodus- ja Loomateraapiakeskuses, kuidas kaasata loodust ja loomi õppe- ja teraapiaprotsessidesse. Näiteks toimusid festivalil metsakümbluse töötoad, metsakunsti töötuba, tundetarkus looduses, eksootiliste loomadega olemise töötuba ja Remo Savisaare elamusloeng looduses olemisest ja looduse jäädvustamisest, trummitöötuba Reigo Ahvenaga jne. Loomulikult ei puudunud vaimse tervise festivalilt ka tervislik ja maitsev toit, mida pakkus kohalik kogukonna kohvik.
Kuigi festivali töötoad olid suunatud täiskasvanutele ja noortele, kujunes sellest kogu pere festival. „Meie jaoks oli oluline, et just täiskasvanud kogeksid olemise võlu, et nad oskaksid seda edasi anda ka oma lastele ja lähedastele. Näiteks said lapsevanemad koos lastega osaleda metsa töötoas, mille käigus said vanemad nippe, kuidas lastega looduses olemist nautida,“ ütles Raava. Osalejate tagasiside festivalile oli äärmiselt positiivne. Paljud ütlesid, et see oli nagu sõõm värsket õhku nii vaimule kui kehale.
Küsimusele, kas sarnast festivali on plaanis ka sel aastal korraldada, vastas Raava, et kui kõik head asjad satuvad kokku (ideed, tegijad ja rahastus), siis kindlasti. Eelmise festivali toimumisele aitas palju kaasa Ida-Harju Koostöökoja koostööprojekt "Uut hoogu".
Juba kolmandat aastat annab ERGO välja aasta ennetusteo auhinda, et tunnustada inimesi ja organisatsioone, kelle tänane tegevus aitab hoida ära homseid muresid ja õnnetusi. Aasta ennetustegu selgub rahvahääletuse käigus. Tutvu kõikide kandidaatidega ja anna hääl oma lemmikule siin!