Päevatoimetaja:
Alexandra Saarniit
Saada vihje

Turvaline huviharidus lastele

Copy
Artikli foto
Foto: Erakogu

Eesti teeb lastekaitsetööd umbes 300 spetsialisti, kuid igapäevaselt puutub lastega kokku palju suurem hulk erinevaid spetsialiste: huvikoolide ringijuhendajad, treenerid, õpetajad. Kuna tihti on just nemad esmased märkajad või usaldusisikud, kellega enda muresid jagatakse, on huvihariduse spetsialistide koolitamine laste heaolu teemal aina olulisem.

Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna ennetustalituse nõunik Karen-Pauliin Konks ja ennetusteenuse juht Heli Suvi on ühed turvalise huvihariduse temaatika eestvedajad. Nende initsiatiivil valmis koolitus „Abivajava lapse märkamine“, mille eesmärk on anda juhendajatele praktilisi oskusi ja teadmisi, kuidas erinevates olukordades toimida ja kuidas abivajavat last aidata.

Artikli foto
Foto: Erakogu

„Lastega töötavate spetsialistidega koostööd tehes nägime, et puudu on süsteemsusest ja ühistest põhimõtetest koolitamisel – see andiski tõuke koolitussarja väljatöötamiseks,“ rääkis Konks. Lisaks praktikute tagasisidele võeti koolituse kokkupanemise aluseks laste heaolu valdkonnaga seotud seadusandlus ja juhendid, valdkonna värskemad uuringud, teaduskirjandus näiteks sporditurvalisusest ja muud allikad, mis komplekselt toetasid koolituse väljaarendamist.

Koolituse käigus saavad osalejad teadmised abivajava ja hädaohus oleva lapse märkamiseks ning oskused tegutsemiseks abivajaduse teavitamisel ja esmasel lahendamisel. Kuigi üldised eesmärgid ja õpiväljundid on samad, täiendatakse iga koolitust konkreetsele grupile vastavalt. „Näiteks spordivaldkonna juhendajaid koolitades keskendume lapse heaolu tagamisele just spordikeskkonnas ja toome näiteid valdkonna aktuaalsetest juhtumitest. Oluline on luua sild konkreetse huvihariduse valdkonna ja lapse heaolu vahel. Nii aitab koolitus spetsialistil enda rolli ja tegevust lapse heaolu tagamisel mõtestada,“ selgitas Konks ja lisas, et esimesel aastal koolitati ühtekokku 258 on huvihariduse spetsialisti.

Artikli foto
Foto: Erakogu

Koolitusel osalenud spetsialistide tagasiside on senini olnud positiivne. Usume, et võtmesõnaks on turvaline õhkkond, kus spetsialistid saavad rasketel ja nende jaoks ebatavalistel või ebamugavatel teemadel arutleda, küsida küsimusi ja mõtiskleda kolleegidega üheskoos, kuidas laste heaolu paremini tagada.

Juba mitmeid aastaid teeb sotsiaalkindlustusamet koostööd Eesti Jalgpalli Liiduga, kus regulaarselt koolitatakse laste heaolu teemal nii treenereid kui ka klubide personali. Samuti on aidatud kaasa juhendmaterjali „Eesti Jalgpalli Liidu juhendmaterjal lapse turvalisuse ja heaolu tagamiseks“ valmimisele. Samuti on käimas tihe koostöö teatri huviharidusega: koostöös teatriliitudega sai alguse algatus „Teeme proovi!“, mille eesmärk on teatrisaalid lastele ja noortele turvalisemaks muuta.

„Jätkame koolituste pakkumisega ja koostööd erinevate osapooltega. Meie eesmärk on jõuda aina rohkemate lastega töötavate spetsialistideni. Oleme tegemas ka samateemalist e-koolitust, mis aitab meie põhieesmärki tugevamini saavutada,“ jagas Konks tulevikuplaane. Ta lisas, et nende suur unistus on aga, et koolitusel käsitletavad teemad jõuaksid süsteemsemalt valdkonnapõhisesse õppesse.

Juba kolmandat aastat annab ERGO välja aasta ennetusteo auhinda, et tunnustada inimesi ja organisatsioone, kelle tänane tegevus aitab hoida ära homseid muresid ja õnnetusi. Aasta ennetustegu selgub rahvahääletuse käigus. Tutvu kõikide kandidaatidega ja anna hääl oma lemmikule siin!

Copy
Tagasi üles