Juba üle kümne aasta on Kehtna vabatahtlikud päästjad kandnud hoolt selle eest, et kohalikud inimesed saaksid ohutult talverõõme nautida. Nimelt teevad päästjad igal talvel tuletõrjestaadionile uisuväljaku. Varasemalt tehti uisuplats naabritele Kaereperesse, kolmel viimasel korral on uisuplats valminud Kehtnasse. Vahele jäi vaid 2022 aasta, mil ilmaolud väljaku tegemist ei soosinud.
Päästjad rajavad Kehtnasse igal talvel ohutu liuvälja
Uisuväljaku idee sündis praktilisest vajadusest – nimelt on Kehtnas mitmeid looduslikke veekogusid, mis elanikke talvel uisutama meelitavad, kuid allikate ja erinevate voolukohtade tõttu on jää nendel habras ja ohtlik. „Selleks, et kohalikel oleks ohutu uisutamiskoht ja nad ei kipuks looduslikele veekogudele, otsustasimegi teha neile uisuplatsi tuletõrjestaadionile,“ sõnas Kehtna päästekomando juht Eno Hermann.
Kehtna vabatahtliku päästekomando ajalugu on pikk: selle aasta veebruaris tähistavad nad 102. sünnipäeva. Päästekomando põhitegevus on olla valmis 24/7 ja 365 päeva aastas ning koolitada päästjaid, kuid selle kõrvalt jõuavad vabatahtlikud päästjad tegeleda ka ennetustööga. Näiteks pakutakse kohalikele elanikele kodunõustamist ehk käiakse kodudes kohapeal ning vaadatakse üle tuleohutuse mõttes kriitilised kohas. Samuti viivad päästekomando liikmed läbi infopäevi ja koolitusi ning korraldavad tuletõrjevõistluseid ja komandode avatud uste päevi. Teadmisi ja kogemusi on aastate jooksul edasi antud lasteaedade ja koolide külastamise käigus.
Alates 2010. aastast on päästekomando liikmed vedanud eest ka noortele suunatud päästeringi, mis on mõeldud 7–18 aastastele. Noored omandavad päästeringis teadmised tulest, veest, lõhkekehadest, loodusõnnetustest, liiklusõnnetustest, kodukeemiast elanikkonnakaitsest. „Eriti rõõmsaks teeb see, kui näen, et ringis omandatud teadmistest on noortel päriselt kasu,“ lausus päästekomando juht. Samuti käiakse päästeringi noortega külas riiklikes komandodes ja tuletõrjemuuseumis ning osaletakse tuletõrjevõistlustel. „Kõik mis teeb noorte elu põnevaks, tuleb päästeringis ära proovida,“ sõnas Eno Hermann. Märtsis plaanitakse osa võtta gümnaasiumiastme turvalisuse laagrist ja suvel päästeala noortelaagrist.
Sel aastal algavad ka elanikkonna kaitse koolitused. Alates eelmisest aastast on Kehtna päästekomandol õigused selleteemaliste koolituste läbiviimiseks. „Seega tegevusi meil jagub,“ naeris Hermann.
Juba kolmandat aastat annab ERGO välja aasta ennetusteo auhinda, et tunnustada inimesi ja organisatsioone, kelle tänane tegevus aitab hoida ära homseid muresid ja õnnetusi. Aasta ennetustegu selgub rahvahääletuse käigus. Tutvu kõikide kandidaatidega ja anna hääl oma lemmikule siin!