/nginx/o/2024/01/29/15857195t1hf3bd.jpg)
Sisuturundus
SUUR ÜLEVAADE ⟩ Mille põnevaga üllatavad muuseumid 2024.aastal?
/nginx/o/2024/01/29/15857195t1hf3bd.jpg)
Eesti Rahva Muuseum tervitab 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnast uute tähtnäitustega!
17. veebruaril tehakse ERMis lahti linnaöö uksed. „Näitus „Kellele kuulub öö?” võtab vaatluse alla Eesti linnaöö läbi aegade. Ligikaudu 150 aastat tagasi olid tänavad mattunud pimedusse, äärelinnas ulgusid hundid... ainult öövahid käisid korrapidajatena ringi ja hurjutasid ööskäijaid. Nüüdisaegsed linnad toimetavad aga ööpäevaringselt, pakkudes mh mitmekesist ööelukultuuri. Kuidas see kõik nii ajaloos kui tänapäeval on, selgub vaid kohale tulles.
Rahvusvaheline sürrealisminäitus „Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood“ saab avalöögi 4. aprillil. Ebareaalsuse, unenägude, hallutsinatsioonide vaimus loodud reaalsust painutavad teosed mõjuvad kummastavalt ja intrigeerivalt ning avardavad fantaasiat. Dialoogi asuvad Eesti ja Tšehhi sürrealistid. Näitus valmib koostöös Tartu Kunstimuuseumi ja Praha Rahvusgaleriiga.
2. novembril avaneb maailmakuulsa Jaapani visuaal- ja helikunstniku Ryoji Ikeda isikunäitus, millel on tihe seos Eestis tehtava teadustöö ja muusikaga. Ikeda loob spetsiaalselt ERMi ruumidesse kaks uut teost: Tartu Ülikooli biokeskuse teadusandmetel põhineva audiovisuaalse installatsiooni ning heliistallatsiooni koostöös Eesti Filharmoonia Kammerkooriga.
Lisaks on ERM juba tuttav kokkusaamiskoht Eesti Vabariigi ja Eesti lipu sünnipäeval.
PS! Iga kuu teine pühapäev on sel aastal ERMis poole hinna pühapäev, mis tähendab, et kõiki näitusi saab külastada 50% odavamalt (*ei kehti aastapiletitele).
Põnev avastusretk viib lapsed planetaariumisse ja välgusaali
Energia avastuskeskus Kalamaja piiril kutsub igas vanuses lapsi avastama ja mängeldes õppima: see on maja, täis elavaid seiklusi teadusmaailmas ja parim koht, kus õppida tundma loodusnähtuseid.
Endise elektrijaama kolmel korrusel tegutsev avastuskeskus on elamuskeskne teaduskeskus, kus leiate eest üle 100 põneva käed-külge eksponaadi. Vajutad nupule ja midagi juhtubki! Ei-ei, pole vaja karta, kõik on kontrolli all.
Avastuskeskus sobib lastele, kes armastavad „miks?” küsimusi. See on loodud, et ammutada uusi teadmisi ning saada igapäevastest asjadest paremini aru. Miks pannakse piksevardaid? Kuidas tekivad taevasse virmalised? Mis tunne on olla tugeva tormi käes? Kõigile neile ja paljudele teistele küsimustele saab vastuse mängleva kergusega.
Keskuse välgusaal ja teadusteater tutvustavad mänguliselt igapäevaelus rakenduvaid füüsikaseaduseid. Laste silme all sähvivad kolmemeetrised välgunooled, kostub kõrvulukustav mürin - avastuskeskuses on töös kolm Tesla transformaatorit, millega tehakse külastajatele iga päev mitu korda välgudemonstratsiooni. Külastajad saavad tunnetada staatilise elektri mõju juustele, optika ning heli seaduspärasusi.
Avastuskeskuse kümnemeetrise läbimõõduga kuppelplanetaariumis linastuvad populaarteaduslikud lühi- ja animafilmid. Näha saab näiteks tähtede, tähtkujude ja planeetide kujutisi. Planetaristi juhtimisel toimuvad planetaariumi etendused on ettetellimisel ja kohandatakse vastavalt tellija vanusele.
Energia avastuskeskus on ainulaadne ja eriline koht hariduslikeks väljasõitudeks kooli- ja lasteaiagruppidele, perekülastusteks või ka sünnipäevade pidamiseks. Ja ühest külastusest jääb tavaliselt väheks! Avastuskeskuse haridusprogrammid sobituvad kenasti kooli õppekavaga.
Energia avastuskeskus on avatud E-N kella 10-16 ja R-L kella 10-18. Kooligruppe võetakse vastu ettetellimisel.
Eesti Lennundusmuseum
Elame veel!
Eesti Lennundusmuuseumi aktiivne hooaeg algab 27. aprillil ja kulmineerub 8.-9. juunil Eesti Lennupäevad 2024-ga. Lennundusmuuseumi aktiivne külastusperiood lõpeb 27. oktoobriga.
Lennundusmuuseum avab varasemast rohkem püsinäitusi, mis on seotud uurimustöödega aktuaalsete ajalooliste tähtpäevadega lennunduses või siis tähtpäevadega mis puudutavad lennundusmuuseumi ekspositsiooni.
Püsinäitute kava on planeeritud alljärgnev:
- Avatakse mahukas püsinäitus „80 aastat ajaloo suurimast liitlaste dessandist Normandias. Lennunduse osa selles“. Planeeritud avada 6. juunil. Näitus kajastab II Maailmasõja eellugu, sõja vallandumist, õhulahinguid Inglismaapärast (Battle of Britain), sõdivate riikide lennukitööstuse üldpilti, olulisemate lennukitüüpide iseloomustusi ja lõpuks D-päeva ja lennunduse osa selles. Kokkuvõttes 15-16 meetrit infot ja pildimaterjali.
- Eesti Lennupäevad 2024, mis on lülitatud ka Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 kaasprogrammi. Lennupäevad korraldatakse 8.-9. juunilEesti Lennupäevad on traditsioonilised ja tavaliselt rahvarohked. Lennuprogrammis on olulisel kohal NATO turbehävitajad ja vigurlennumeeskonnad. Lennupäevad on kõige olulisem lennundusmuuseumi reklaaamiüritus.
- Lennupäevade raames avatakse mahukas püsinäitus „20 aastat kaks paralleelkarjääri Eesti Õhuväes – kopteripiloot Anneli Kajamaa ja helikopter Robinson R44“. Saabunud on kätte aeg, kus Õhuväe esimesed helikopteripiloodid lähevad erru ja helikopterite Robinson R44 kasutusiga jõuab lõpule. On tõenäone, et viimane R44 võetakse kasutusest maha 2024.a. Lennundusmuusuemi ekspositsioonis saavad endale aukoha Eesti helikopterite pilootide, rõhuasetusega naispiloodi Anneli Kajamaa mundritele ja isiklikele esmetele, piloodivarustused ja elusuuruses helikopter Robinson R44.
- Avatakse mahukas püsinäitus „Rootsi ja Eesti territooriumil paiknenud lennunduse võrdlus“, millega tähistatakse rootslaste hävitaja Viggen 37 Eesti Lennundusmuuseumis eksponeerimise 20 aastat. Planeeritud avada oktoobris. 20 aastat tagasi maandus Ülenurme lennuväljal täislahinguvarustuses Rootsi Õhuväe hävitaja SAAB JA Viggen 37. Ülenurme lennuväljal lennuk demilitariseeriti ja veeti Eesti Lennundusmuuseumi eksponaadiks. Pikka aega oli Viggen 37 lennundusmuuseumi ainukeseks rariteediks. Nüüdseks on lisandunud küll üle 30 lennuki lennundusmuuseumi ekspositsiooni, aga Viggen on tähelepanuväärses positsioonis tänaseni.
Kahjuks tõdeb näitus, et ainult lennunduse algaastatel olid Eesti ja Rootsi lennundused ühel joonel, pärast mida arenes Rootsi lennukitööstus jõudsalt ning põhiline lennundus Eesti territooriumi oli Nõukogude Liidu militaarrelvastus, mis tõsi külla ületas Rootsi Õhuväe võimalused mäekõrguselt.
Head Euroopa kutuuripealinn Tartu 2024 aastat! Kohtumiseni.
Eesti Vabaõhumuuseum avab kevadel lastele ja peredele mõeldud seiklusraja
Kevad tõotab Eesti Vabaõhumuuseumis tulla tõeliselt põnev, sest avatakse Karjalapse seiklusrada, millega jutustatakse vanaaja lapse tööpäeva lugu. Tegemist on ainulaadse ja erakordse arendusega nii Eesti muuseumide kui ka seiklusradade maastikul.
Loodaval seikluslikul rajal saavad külastajad osa karjalapse päevast, külastades muuseumi talusid, metsa, mereäärt ja kivikülvi. Tegevuspunktid on ühtviisi harivad ja meelelahutuslikud, pannes proovile külastajate teadmised, nutikuse ja osavuse. Rada koosneb mitmest punktist, kus on põnevas võtmes takistusrada ja karjapoisi jõusaal, kuulatakse linnulaulu ja hundiulgu ning jalutatakse võlutud metsas. Seegi pole aga veel kõik ja avastamist on rajal küllaga!
Rada lõppeb Kolga talu hoovis, kus saab külastada sügisel avatud uut käed-külge näitust „Iga väike samm loeb“. Sel peredele suunatud mängulisel näitusel saavad lapsed läbi aktiivsete tegevuste teada, milline oli taluelu vanal ajal, ning arutleda, kas ja mida oleks meil tänapäeval sellest õppida. Hoone on talvehooajal avatud nädalavahetustel ja koolivaheaegadel. Suveks muutub talu hoov tegevusalaks, kus tutvuda aiapidamise ja muuseumi koduloomadega: kanad, haned, küülikud, kitsed ja lambad.
Eesti Vabaõhumuuseumi külastamiseks on põhjuseid palju: seal on mõnus puhata linnakärast, jalutada metsaradadel ja saada osa põnevast eesti talurahva ajaloost. Aasta esimesel poolel tähistatakse ka mitut rahvakalendri tähtpäeva: 4. veebruaril küünlapäev ja 11. veebruaril vastlapäev, 16. märtsil maaslenitsa ja 31. märtsil lihavõtted. Kevade suursündmus on 1. mail toimuv kevadpüha tähistamine.
Kohtumiseni Eesti Vabaõhumuuseumis Rocca al Mares!
AHHAA Teaduskeskus
Teadmusõhtusöök Jarek Kasariga 15. veebruar AHHAA teaduskeskuses
Eestimaine kolmekäiguline gurmeeõhtusöök, ahhetama panevad teadustükid ning Jarek Kasari kaasahaarav hääl – elamused on selles teadmiste tulekeerises garanteeritud.
Õhtu jooksul toome lavale ja laudadele AHHAA teadusparemiku:
- Pistame üheskoos taevatähed purki;
- täidame saali ilutulestikuga;
- läidame Eesti suurima tuletornaado.
Tule koge tippteaduse, muusika ja hõrgutava gurmeeõhtusöögi sümbioosi, mille sugust pole varem nähtud. Piletid Piletikeskusest!
/nginx/o/2024/02/01/15862220t1he5f7.png)
Aprilli lõpuni saab veel vaadata Dinosaurusi. Astu sadu miljoneid aastaid ajas tagasi ning avasta dinosauruste imeline maailm! Erilises džunglikeskkonnas ärkavad iidsed hiidsisalikud taas ellu. Teiste seas näeb tihti kõige kardetumat türannosaurust, kuningliku kraega sarvilist tritseeratopsi, efektsete luuplaatidega kaetud stegosaurust, üheksa meetrise tiivaulatusega pteranodonit ja palju teisi.
Mais avaneb Ahhaas uus enda toodetud näitus, mis paneb proovile külastajate keha ja vaimu, kontrollides põgene-ja-võitle reaktsiooni ning andes võimaluse nihutada oma taluvuspiire.
Uue näituse fookuses on adrenaliin, mida inimkeha toodab stressi või ärevuse olukordades eesmärgiga valmistuda kiireks füüsiliseks reageerimiseks. Ootame kõiki oma piire kompama!
Sügisel on oodata järgmist robolahingut! Sedapuhku järjekorras juba kaheksas ning tänavu tuleb see kordades võimsam.
/nginx/o/2024/02/01/15862296t1h1b0f.jpg)