Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Tulevik kuulub energiasalvestusele

Artikli foto
Foto: Ampere

Nii kodumajapidamistel kui ka ettevõtetel on seoses elektrienergiaga sarnased probleemid: kõik tahavad tarbimiskindlust, stabiilsust, kokku hoida kuludelt ning teenida tootmiselt. Viimaste aastate elektrihinna kõikumised ning tormidest tekitatud võrgukatkestused on näidanud, et olukorrale on kiiresti vaja lahendust. Lahendus on olemas – selleks on nutikas energiasalvesti.

Autonoomsetest energiasalvestitest on palju räägitud, ent seni on neid ühelt poolt põlatud kalliks ja teisalt ei ole need tehniliselt rahuldanud tarbijate vajadusi. Ka riik on osutanud energiasalvestusteemale kui ühele väga nõrgale kohale. Eesti firma Ampere Plus OÜ asutajad otsustasid teerajajatena eelmise aasta alguses teemasse süveneda ja leida probleemile lahendus. «Energia võtab väga suure osa tarbijate igakuistest väljaminekutest ning on selge, et see turg vajab optimeerimist. Samas taastuvenergiaturg vajab seda veel rohkem – mõtlema panevad just need hetked, mil päike ei paista ja tuul ei puhu, aga tarbida on vaja,» nendib Ampere Plus müügijuht Marko Sova.

Näiteid pole tema sõnul vaja kaugelt tuua: «Iga viimase Eestit tabanud tormiga kannatavad nii kodud kui ka ärid igas piirkonnas rohkete elektrikatkestuste all. Roheliselt mõtlevate ja finantsiliselt kalkuleerivate inimestena oleme soetanud küll päikesepaneelid, kuid kahjuks ei ole need võimelised elektrita töötama. Seega peaks järgnev loogiline samm olema salvesti, mis suudab elektrisüsteemi töös hoida.»

Ettevõtte arendusjuht Mihhail Korb lisab, et hetkel tehakse palju nii-öelda energiasalvestussamme riigi, tööstuste kui ka kodutarbijate poolt. «Eelmisel aastal olid kõik päikesepargi omanikud päikeseliste ilmade ja kõrgete hindade valguses väga vaimustunud võimalusest toota oma elekter ise ning jääk energiavõrku müüa. Näeme, et senine elektrivõrgusüsteem on muutumas: kui täna on meil palju tarbijaid ja üksikud tootjad, siis tulevikus on palju nii tarbijaid kui ka tootjaid. Ja tootjad peavad mõtlema aina enam, kuidas elektrit salvestada ja aidata kaasa võrgustabiilsusele. Fakt on, et päevasel ajal päikesepaneelide abil toodetud elektrit suudetakse efektiivselt ära tarbida vaid 40% ulatuses.»

Salvestussüsteemid avavad tema sõnul aga täiesti uued võimalused. Väiketootjad ei pea tänu salvestile enam energia ülejääke võrku müüma, et sealt seda kalli hinnaga hiljem tagasi osta, vaid saavad toodetud energia enda tarbeks salvestada ja hiljem vastavalt vajadusele kasutada. «Kogu maailm liigub rohetehnoloogiate ning säästva tarbimise poole ja see suund on õige. Oleme 70 aastaga suutnud viia planeedi katastroofilisse olukorda ning see ei ole jätkusuutlik,» tõdeb Korb. «Üks samm paremuse poole on kindlasti energiasalvesti. Ja mitte lihtsalt salvesti, vaid efektiivset algoritmi pakkuv seade, mis suudab ise hakkama saada tõhusa energia salvestamise ja õigel hetkel vabastamisega. Aastaks 2050 prognoositakse, et energiasalvestus võiks moodustada 25% maailma elektrienergia tarbimisest.»

Eratarbija eesmärk on päikeseparki ning salvestisse investeerimisel hoida elektrikulud kontrolli all ning võrk stabiilsena, ettevõtja eesmärk on saada efektiivselt toimiv elektrisüsteem ning viia sisendhinnad alla. Lisaks aitab see kaasa ettevõtte jätkusuutlike põhimõtete eest seismisele ning parandab organisatsiooni mainet.

Artikli foto
Foto: Ampere

Salvesti kui isiklik börsimaakler

Ampere Plus koondab kinnisvaraarendusega seotud inimesi, kellel tekkis reaalne probleem, kuidas pakkuda oma klientidele murevabamat elu. «Hakkasime vaatama, mis energiaturul toimub ning tulevikku vaatavaid lahendusi otsima. Algselt olime keskendunud salvestite esindamisele, kuid paljud kliendid soovisid saada täislahendust ehk siis lisaks salvestile ka päikesepaneele. Tänaseks oleme paigaldanud 1,5 megavatti energiasalvesteid ja klientide huvi aina kasvab,» sõnab Korb. «Näeme ka, et selles valdkonnas on usaldusväärsus inimestele aina olulisem. Meie esindatav tootja on salvestitega tegelenud juba üle seitsme aasta, Eestis müüakse neid alates eelmise aasta algusest.»

Sova sõnul muudab tark salvesti inimeste elu mitmes mõttes: üks aspekt on võimalus enda toodetud energiat hilisemaks kasutamiseks salvestada, teine on aga süsteemi oskus energiat maksimaalselt efektiivselt kasutada. «Kui energia tuleb elektrivõrgust, soovime seda kasutada ajal, mil börsihind on soodne. Aga kes suudab iga päev ja iga tund jälgida, millal süüa teha, millal saunaahi sisse lülitada või millal elektriautot laadida? See on kaunis tüütu. Ent neid otsuseid ei pea meie salvestite puhul enam ise tegema, sest tarkvara teeb otsused tõhusalt meie eest: kalli börsihinna ajal kasutab salvesti soodsa hinnaga salvestatud energiat, soodsa hinna ajal ostetakse elektrit võrgust. Olemas on ka spetsiaalne elektriautoliidestus, tänu millele laeb auto ainult odavat elektrit.»

Seade jälgib lisaks börsihinnale päikesepaneelide tootlikkust ning energiatarbimist ja leiab efektiivseima algoritmi. Näiteks võib kõrge elektrihinna ajal olla kasulikum energia tarbimise asemel võrku müüa või väga soodsa hinnaga võrguelektrit salvestisse talletada. «Meie jaoks on oluline pakkuda klientidele enamat kui lihtsalt energiat salvestavat karpi – pakume pidevalt arenevat juhtimisteenust, mis hoiab kulud kontrolli all,» ütleb müügijuht.

See teeb salvestist justkui inimese isikliku börsimaakleri, kes aitab investeeringut tõhusalt juhtida. Rätsepalahendust pakutakse nii kodumajapidamistele kui ka äriklientidele, seda saab edukalt integreerida juba olemasoleva süsteemiga ning koostöös finantsasutustega pakutakse ka salvestite soetamist järelmaksuga.

Päikesepaneel üksi on nagu plaaster luumurrul

«Püüame kogu protsessi ja suhtlemise kliendiga hoida läbipaistvana. Kõigepealt vaatame üle kliendi tarbimisandmed, kust näeme energiatarvet ja -vajadust. Objekti andmete järgi arvutame, kui palju saab päikesepaneele paigaldada ning kõrvutades tarbimist ja tootlust soovitame optimaalseima lahenduse,» räägib Sova. «Esmane pakkumine valmib mõne päeva jooksul ning parimatel juhtudel oleme saanud kliendile võtmed-kätte-lahenduse üle anda juba mõne nädala möödudes. Meie korraldame kogu dokumentatsiooni ja ehituse ning suhtluse omavalitsuse ja Elektrileviga.»

Ta paneb klientidele südamele, et kui päikesepark ja salvesti katavad ööpäevase vajaduse, siis ei ole mõtet üle dimensioneerida. «Tänu salvestile ei pea investeerima päikesepaneelidesse enam nii palju, sest pole vajadust üle toota ja võrku müüa. Ja kui ei pea elektrit turult ostma, teeb see suure säästu võrgutasudelt, mis moodustab poole elektriarvest. Ehk suur võit on see, kui saab võrgu asemel energia võtta salvestist!»

Investeering on samas pikaajaline: paneelidele annab Ampere Plus 25 aastat garantiid ja salvestile 6000 täistsüklit. Ehk kui salvesti teeb ühe täis- ja tühjakslaadimise päevas, on garantii üle 16 aasta.

«Meil on hea meel tõdeda, et inimesed on mõistnud, et päikesepaneel on nagu plaaster luumurrul, mis vajab maksimaalse kasu saamiseks lisaks nutikat juhtimist ja salvestit. Mida kiiremini investeerida, seda suurem võit on,» sõnab Sova. «Usume, et salvestiturul on oodata samasugust buumi, nagu päikesepaneelide puhul nägime!»

Ampere Plus OÜ
Vesivärava 50
10126 Tallinn
Tel 5770 2007
Tel 5800 0123
E-post: info@ampere.ee
www.ampere.ee
Tagasi üles