Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Õhksoojuspumba vähem tuntud suurem vend

Artikli foto
Foto: Kodukliima

Euribor on endiselt kõrge, elekter kallis ning majanduse olukord liigset kindlustunnet ei tekita. Just need põhjused on viimastel aastatel sundinud koduomanikke võrreldes varasemaga veelgi hoolikamalt oma kodukulusid üle vaatama ja soodsamaid lahendusi leidma.

Enamikule eestimaalastest on soojuspump tuttav, kuid neid on palju, nad on erinevas hinnaklassis, neil on erinevad nimed ning nende vahel orienteeruda pole vähemalt esmapilgul kuigi lihtne. Laialt levinud õhksoojuspumbad on lihtsasti paigaldatavad, neid on mugav kasutada ning teatud tingimusel täidavad nad oma funktsiooni ideaalselt. Tuhanded Eesti kodud, kontorid, kohvikud ja garaažid kasutavad vastavalt hooajale ruumide kütmiseks või jahutamiseks just õhk-õhk tüüpi seadmeid, kuid oluliselt vähem on räägitud õhk-vesi tüüpi soojuspumpadest, mis ammutavad samuti soojust välisõhust, kuid see antakse edasi hoone küttesüsteemis ringlevale veele.

Me kõik oleme kokku puutunud hoonete ja ruumidega, mille nähtavateks küttekehadeks on seintel asetsevad radiaatorid - talvel on nad tulised, sest nendes voolab kuum vesi ja nii saavadki toad soojaks – lihtne! Keskkütte puhul saadetakse külmade ilmade saabudes radiaatoritesse kuum vesi, suvel on aga radiaatorid külmad ja kütte eest maksma ei pea. Samas küsitakse tasu vee soojendamise eest, et ka suvel kraanist sooja vett tuleks. Ilmselt ei ole suur osa meist kunagi oma pead vaevanud küsimusega, kuidas soe vesi radiaatoritesse jõuab, kes ja kus seda soojendab – peaasi, et radikad on soojad ja õhtul koju tulles saab kampsuni varna riputada.

Artikli foto
Foto: Kodukliima

Enamus suuri ja raskeid radiaatoreid on tänaseks päevaks rännanud metallikokkuostu platsidele ja sealt sulatusahjudesse, vesi aga põrandakütte torustikku või kaasaegsetesse madalatemperatuurilistesse radiaatoritesse. Kui radiaatorid pole ühendatud kaugküttesüsteemiga on tihti just õhk-vesi soojuspump see seade, mis sooja vett toodab ning selle mööda elamut laiali kannab.

Kusjuures soojuspumbad sobivad kasutamiseks nii uutel kui ka olemasolevatel hoonetel. Eramute puhul saab seni kasutusel olnud elektri-, õli-, gaasi- või tahkekütuse katlad edukalt asendada õhk-vesi soojuspumbaga, mis suudab toota ühest kW elektrienergiast 2 – 4 kW soojusenergiat. See annab sõltuvalt seni kasutatud kütteviisist märgatava kokkuhoiu küttekuludelt ning mugavuse ja võimaluse pääseda katlakütja aega- ja rammunõudvast ametist. Eelistatud küttesüsteemiks on tänapäeval kujunenud põrandaküte, kuid kui juba kasutusel olevas majas põrandat ümber ehitada pole plaanis, saab vee suunata ka radiaatoritesse ning toad saavad soodsalt soojaks. Seda lihtsal põhjusel: madalama küttevee temperatuuriga süsteemides töötab soojuspump parema kasuteguriga - küttearved tulevad väiksemad ja tasuvusaeg on lühem.

Õhk-vesi soojuspumbad sobivad kasutamiseks põhiküttena

Kõik kaasaegsed seadmed on varustatud elektrilise lisaküttekehaga, mis toetab soojuspumpa käreda pakase korral. Õhk-vesi soojuspumbaga küttesüsteem ei vaja suurt katlaruumi, korstent, korstnapühkijat ega küttehoidlat, samuti puudub suits, tahm, tolm ja ebameeldiv lõhn. Õhk-vesi soojuspumbaga küttesüsteem on ökonoomne ja keskkonnasäästlik lahendus ning oluline on ka see, et seadmed toodavad ka sooja tarbevett, mida majapidamises igapäevaselt tarvis. Erinevalt õhk-õhk soojuspumpadest, annavad õhk-vesi soojuspumbad soojuse üle maja keskküttesüsteemile, mis kannab soojuse ühtlaselt hoone eri tubadesse. Õhk-õhk soojuspumba puhul võib soojuse ühtlase leviku takistuseks saada hoone sopiline planeering ja suletud uksed tubade vahel. Suurem investeering õhk-vesi soojupumba paigaldamise näol tagab ühtlase, ökonoomse ja sõltumatu kütte teie majapidamisele, mis omakorda mõjub hästi tervisele – nii vaimule, kui füüsisele.

Artikli foto
Foto: Kodukliima

Sobiva õhk-vesi soojuspumba valikul tasub kindlasti nõu pidada spetsialistiga, kes oskab välja tuua iga mudeli plussid ja miinused ning leida just teile sobiv seade, võttes arvesse ruumide suurust, planeeringut ja soojustust. Kui veel üle vaadata oma senised elektriarved ja teha õige otsus elektripaketi osas, võib aastane kokkuhoid küttelt olla märkimisväärne.

Märksõnad

Tagasi üles